#تنبیه_ملکه/ اینکه گفتن یکی بزنید، ده تا می‌خورید، یعنی اینکه میخوان ده تا نفتکش توقیف کنن؟ کارت سوخت جایگاه‌داران تا مدت محدودی فعال خواهد بود/ اینستکس بدون دریافت پول نفت به درد نمی‌خورد تقدیر نمایندگان مجلس از اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی عطوان: هیچ ائتلاف آمریکایی یارای مقابله با اراده ایران را ندارد از تحریم انتخابات تا حضور مشروط و مشارکت حداکثری/ تهدید به شورش توسط اصلاح طلبان چند سال بعد از فتح دولت و مجلس و شورای شهر! اثبات خواص ضد التهابی داروی اکتشافی درمان بیماری‌های خودایمنی ۳۰۰ محیط‌بان به یگان حفاظت محیط‌زیست کشور اضافه می‌شود عباس عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران مجبور به خروج از برجام است چشم آموزش‌و‌پرورش کور شد! کنفدراسیون فوتبال آسیاصلاحیت مدیرعامل سابق پرسپولیس را تایید نکرد
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۷
کد خبر: 43383
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۱
مداح استان مرکزی:

نفوذ دشمن در هیئات مذهبی جدی و خطرناک است/تحریف‌شناسی و تحریف‌زدایی راهکار اصلاح آسیب‌های عزاداری است

مداح اهل بیت، با اشاره به تلاش های دشمن برای نفوذ در هیئات مذهبی گفت: نفوذ دشمنان در هیئات مذهبی را بسیار خطرناک است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به مناسبت ماه محرم، میزگردی با موضوع «بررسی آسیب های عزاداری» در دفتر این پایگاه تحلیلی خبری با حضور حجت‌الاسلام صفر قربانپور، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، علیرضا مرادی و مرتضی پیرایش از مداحان برجسته استان مرکزی و کشور برگزار شد.

در این میزگرد در خصوص فلسفه و اهداف قیام عاشورا، آسیب های عزاداری سیدالشهدا و راهکارهای مقابله با آن مطرح شد.

مداحان و مبلغان در امر رساندن پیام کربلا رزمندگی کنند

علیرضا مرادی مداح اهل‌بیت در این میزگرد با اشاره به آغاز ایام محرم گفت: نقش مبلغان و مداحان در رساندن پیام کربلا و عاشورا را بسیار خطیر و حساس است و باید با هوشیاری این نقش خودشان را به خوبی ایفا کنند.

مرادی اظهار کرد: بعد از واقعه عاشورا، لشکر دشمن درصدد از بین بردن قیام امام حسین(ع) برآمد و برای این کار از هیچ اقدامی از جمله جسارت به اهل بیت امام حسین(ع) دریغ نکرد.

وی ادامه داد:اما حضرت زینب(س) با شجاعت و وقار تمام پیام قیام سیدالشهدا را به گوش مردمان آن زمان رساند و فتنه‌ی دشمن را در نطفه خفه کرد.

وی بیان کرد: مداحان و مبلغان باید با تبعیت از روش و سیره ی حضرت زینب(س)، در این عرصه رزمندگی کنند و پیام کربلا و اهداف قیام امام حسین(ع) را هنرمندانه به گوش مردم برسانند.

این مداح اهل بیت به تحریف مقاتل و به کار بردن اعداد و ارقام در مجالس عزاداری اشاره کرد و گفت: ذکر تعداد و ارقام در روضه ها توسط مادحین و مبلغان، امری غیرعقلی و غیرمنطقی است.

وی افزود: در برخی مجالس شاهد هستیم که تعداد تیرهای اصابت شده به بدن امام حسین(ع) را هم تیر ذکر می کنند که هیچ منبع موثق روایی و مقتلی ندارد. به علاوه آثار سوئی دارد که ممکن است اصول و اهداف اصلی قیام امام حسین(ع) را زیر سؤال ببرد.

وظیفه ی مداحان در برابر آفت‌های عزاداری بسیار حساس و خطیر است

مداح اهل‌بیت، فضاشناسی را مهم ترین اصل برای تبلیغ دانست و افزود: پس از امامان معصوم که هرکدام در زمان خود مراسم عزاداری برای امام حسین(ع) را برگزار می کردند تا در کنار آن پیام کربلا را تببین کنند، اکنون و در زمان غیبت امام زمان(عج)، نوبت به مبلغان و مداحان رسیده که رسالت خود را انجام دهند.

مرادی اظهارکرد: وظیفه مداحان بسیار حساس، سنگین و خطیر است. چرا که این عرصه نیز آفاتی دارد که ممکن است باعث انحراف از مسیر اصلی شود.

وی آفت های فنی، محتوایی و شکلی از مهمترین آفت های مداحی و تبلیغ عنوان کرد و ادامه داد: مداحان و مبلغین می بایست ضمن شناخت آفت ها در جهت برطرف کردن آنها اقدام کند.                                               

شناخت شخصیت امام حسین(ع) و علل و اهداف حادثه‌ی کربلا مهمترین وظیفه‌ی یک مداح است

مرادی مهمترین وظیفه ی مداحان را شناخت کامل شخصیت امام حسین(ع)، علل و اهداف قیام و سیره ی شهادت آن امام بزرگوار خواند و عنوان کرد: یک مداح در ابتدا باید با مطالعه منابع و مقاتل معتبر با علل قیام امام حسین(ع)، اهداف قیام علیه حکومت یزید، نوع و نحوه ی شهادت و مبارزه با دشمنان آشنا شود و در وهله ی بعد خودش را در حوزه های فنی و انتخاب اشعار و قالب های مداحی و صداسازی قوی کند.

وی تأکید کرد: مداحان اهل بیت باید یکی از باسوادترین، مجاهدترین، مهذب‌ترین و خالص ترین افراد باشند تا بتوانند بر مردم تاثیر بگذارند و پیام کربلا را هوشمندانه و دقیق و معتبر نقل کنند.

هیئت‌ها نباید سکولار شوند/نفوذ دشمن در هیئات مذهبی جدی و خطرناک است

این مداح اهل بیت، نفوذ دشمنان در هیئات مذهبی را بسیار خطرناک دانست و اظهار کرد: با توجه به حساسیت موضوع در حوزه تبلیغ و مداحی، دشمنان با برنامه ریزی های دقیق در این حوزه ورود پیدا کرده و در حال تخریب و تحریف مبانی عاشورا و عزاداری هستند.

مرادی افزود: دشمنان با القای این جمله که «دین از سیاست جداست» در حال سکولاریزه کردن هیئات مذهبی هستند، در حالیکه یکی از اصلی ترین اهداف قیام امام حسین مبارزات سیاسی علیه حکومت طاغوت یزیدی بود.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز بارها خطاب به مداحان و دست اندرکاران برپایی جلسات عزاداری گفته اند که «هیئت ها نباید سکولار باشند».

وی بیان کرد: ارزش کار یک مداح انقلابی و بصیر در این زمان مشخص می شود که باید با سکولایزه شدن هیئات مخالفت کند و تلاش خود را در جهت تببین مسائل اصلی قیام امام حسین(ع) در بخش های سیاسی و اعتقادی انجام دهد.

مداحان و مبلغان از مقاتل نامعتبر و ضعیف استفاده نکنند

مرادی با اشاره به آسیب ها و آفت های عزاداری گفت: آفت های عزاداری به سه بخش شکلی، فنی و محتوایی هستند، در بخش محتوایی تا قرن دهم سندهای معتبر و باکیفیتی از مقاتل وجود داشت اما از اواخر قرن دهم متأسفانه با ورود کتب مقاتل ضعیف و بدون منبع معتبر، روضه های برخی از مداحان رو به تحریف رفته است.

ذاکر اهل‌بیت ادامه داد: در این کتب، حوادث کربلا را آن طوری که می خواهند نوشته اند و مقاتل را طوری پیش می برند که از اصل مطلب بسیار منحرف شده است، بطورمثال در هیچ مقتل معتبری گفتگوی امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) بر بالای سر حضرت عباس نیامده ولی در این کتب، چندین صفحه در این مورد نوشته اند که مورد استفاده مداحان و حتی استقبال مردم قرار گرفته است.

مداح پیشکسوت استان مرکزی، آفت‌های شکلی را درگیرشدن به مسائل ظاهری برشمرد و افزود: اصل عزاداری بر امام حسین(ع) بر مبنای فراگیری و شناخت خود امام، علل شهادت و اهداف قیام است که این جز با سخنرانی در مجالس به دست نمی آید، اما متأسفانه شاهد این هستیم برخی هیئات مذهبی یا از سخنران استفاده نمی کنند یا اگرهم باشد به صورت خیلی کوتاه است.

مرادی ادامه داد: نتایج تلخ عدم شناخت امام حسین(ع) و اهداف قیام این می شود که در ظهر عاشورا صدای اذان از مساجد به گوش می رسد در حالیکه برخی از مردم در خیابان ها به طبل زنی و علم کشی مشغول هستند، یا عزاداری های شبانه آنقدر طول می کشد که منجر به قضا شدن نماز صبح می شود.

وی افزود: علت این اتفاقات تلخ اهمیت ندادن بچه های هیئتی به شناخت شخصیت والای امام حسین(ع) و یارانش است، چرا که امام حسین(ع) در ظهر عاشورا و در آن بحبوحه ی جنگ از نماز جماعت اول وقت غافل نشد و آن را برپا کرد.

چشم و هم‌چشمی و درگیر شدن در مسائل مادی آفت جدید هیئات مذهبی شده است

مرادی با اشاره به چشم و هم‌چشمی توسط برخی هیئت ها نسبت به یکدیگر و درگیرشدن به مسائل بی ارزش گفت: در قرآن کریم آمده است که بعضی ها خیال می کنند کارخوبی کردند ولی در روز قیامت متوجه می شوند که اشتباه کردند.

وی اظهار کرد: متأسفانه برخی از هیئات مذهبی آن چنان خود را درگیر خرید و تجهیز سیستم های صوتی و تصویری یا نحوه ی تبلیغات در سطح شهر و فضای مجازی می کنند که از اصل هدف دور می شوند، پلاکاردهای آن‌چنانی و هزینه های بیهوده کار صحیحی نیست و لازم است هیئات مذهبی خود را مشغول این کارها نکنند.

تحریف‌شناسی و تحریف‌زدایی راهکار اصلاح آسیب‌های عزاداری

مرادی تحریف شناسی و تحریف زدایی را راهکار اصلاح عزاداری ها بیان کرد و افزود: بدلیل ورود نفوذ دشمنان و بدخواهان در تمام زمینه های عزاداری و نیز عدم مطالعه ی مردم، مجالس عزای اهل بیت درحال تخریب و تحریف است.

وی خاطرنشان کرد: تمامی مداحان، ذاکران، مبلغان و خادمان مجالس عزاداری باید در جهت شناخت تحریفات برآیند و با برنامه ریزی و مطالعه ی منابع موثق و معتبر این تحریفات را از بین ببرند که این امر ملزوم رزمندگی و کار جهادی توسط تمام دست اندرکاران هیئات و مجموعه های مذهبی از مداح تا سخنران، از مسئول هیئت تا مسئولان صوت و تبلیغات است.

انتهای پیام/

captcha