#تنبیه_ملکه/ اینکه گفتن یکی بزنید، ده تا می‌خورید، یعنی اینکه میخوان ده تا نفتکش توقیف کنن؟ کارت سوخت جایگاه‌داران تا مدت محدودی فعال خواهد بود/ اینستکس بدون دریافت پول نفت به درد نمی‌خورد تقدیر نمایندگان مجلس از اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی عطوان: هیچ ائتلاف آمریکایی یارای مقابله با اراده ایران را ندارد از تحریم انتخابات تا حضور مشروط و مشارکت حداکثری/ تهدید به شورش توسط اصلاح طلبان چند سال بعد از فتح دولت و مجلس و شورای شهر! اثبات خواص ضد التهابی داروی اکتشافی درمان بیماری‌های خودایمنی ۳۰۰ محیط‌بان به یگان حفاظت محیط‌زیست کشور اضافه می‌شود عباس عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران مجبور به خروج از برجام است چشم آموزش‌و‌پرورش کور شد! کنفدراسیون فوتبال آسیاصلاحیت مدیرعامل سابق پرسپولیس را تایید نکرد
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۲
کد خبر: 43169
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲

سید حسین اولین نوزاد همدانی به دنیا آمده با روش prp در جهان

متخصصان همدانی موفق به کشف نوع جدید درمان ناباروری prp و تولد اولین نوزاد با این روش در جهان شدند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، ناباروری، مشکلی که این روزها دامنگیر بسیاری از زوج‌های جوان شده است. اختلالات هورمونی، عفونت‌ها، آلودگی هوا، پارازیت‌ها، استرس و فشارهای زندگی روزمره ازجمله علت‌های مهم این مشکل شناخته شده‌اند.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

استفاده از امکانات آزمایشگاه های وسیع و پیشرفته برای شناسایی انواع مختلف بیماری های مادرزادی ناشی از نقش ژن ها و نیز اختلالات کروموزومی (برخی موارد آن، ناشی از افزایش سن مادر است) توانسته است امکان داشتن فرزندی سالم را به ارمغان آورد.

هم اکنون هیچ بیماری در ایران برای مداوا و ادامه درمان در حوزه باروری و ناباروری به خارج از کشور اعزام نمی شود و تمامی مراحل درمان و روش های جدید باروری در کشور توسط متخصصان زنان قابل انجام است.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

دکتر مرضیه فریمانی متخصص زنان و زایمان و رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان مدتی است به کمک تیم تحقیقاتی همراهش به روش های مختلفی در درمان ناباروری دست یافته است و ثمره سالها تلاش خود را در تولد نوزادان و برآورده کردن آرزوی زوجین امیدوار به داشتن فرزند میبیند. او اخیرا موفق به تاسیس کلینیک تخصصی ناباروری غرب کشور در همدان شده است.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان 

این نوزاد با استفاده از حاصل کار تحقیقاتی کاربرد فاکتورهای موجود در پلاکت در بیماری با سابقه چهار نوبت شکست مکرر در لانه‌گزینی به علت فاکتور رحمی، برای نخستین‌بار در دنیا چشم به جهان گشود.

این اقدام به سرپرستی دکتر مرضیه فریمانی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در بیمارستان فاطمیه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی همدان و همکاری اداره‌کل انتقال خون استان همدان بوده است.

خوشبختانه با اعلام تنایج اولیه این تحقیق در 8 مردادماه 95 توسط دکتر فریمانی در کمیته علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و مامایی شاهد توجه سایر مراکز ناباروری به این موضوع شده که سایر مراکز نیز تحقیقات مشابه و همسویی در این راستا آغاز کرده‌اند.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

دکتر مرضیه فریمانی رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان گفت: پلاکت درمانی (سلول درمانی) یا PRP روش نوینی است که بر اساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتهای خون، فیبروبلاستها و سایر سلولهای بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می‌شود.

وی افزود: کلمه PRP مخفف کلمه (PLASMA  RICH  PLATELET) یعنی پلاسمای غنی شده از پلاکت است، پلاکتها حاوی پروتئین ها و فاکتورهای رشد مهمی هستند که درانجام امور ترمیمی بسیار کارآمد هستند.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با اشاره به اینکه پلاکت ها در محل آسیب دیده ، این فاکتورهای رشد را آزاد می کنند و ادامه مسیر ترمیم با این عوامل تسریع می شود گفت:مردم با روشprp در در درمان مشکلات پوستی آشنا هستند.

فریمانی ادامه داد: یکی دیگر از موارد کاربردی prp درمان نازایی است که خوشبختانه نخستین نوزادحاصل از روش PRP در دنیا و در همدان به دنیا آمد.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

وی با بیان اینکه PRP فاکتوری است که در خود فرد تهیه می‌شود، افزود: درمان ناباروری به روش پلاکت درمانی در جاهای دیگر انجام شده اما تولد نخستین نوزاد حاصل از کاربرد شکست مکرر لانه و موفق به لانه‌گزینی در جهان برای نخستین بار در همدان اتفاق افتاد.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان خاطرنشان کرد: در پلاکت خون فاکتورهایی رشد وجود دارد که باعث می‌شود خون منعقد شود و پدیده بهبود اتفاق افتد که این فاکتورها همان فاکتورهایی هستند که در رحم نیز باعث جایگزینی بهتر جنین می‌شوند.

فریمانی با بیان اینکه در این روش از تجویز پلاکت‌های  آماده خود فرد  به داخل رحم قبل از اینکه جنین گذاشته شود استفاده کردیم، گفت: این امر باعث بهبود قابل توجه آمار شد اما هنوز این طرح تحقیقاتی بوده به پایان نرسیده است.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با اشاره به اینکه امسال نخستین نوزاد حاصل از این روش به دنیا آمد، گفت: خانمی که این روش روی او امتحان شد 42 سال سن دارد و چهار بار قبلاً IVF شده بود اما باردار نشده بود که خوشبختانه به روشی که ما امتحان کردیم باردار شد.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با بیان اینکه مراکز دیگری بعد از ما این کار را آغاز کرده‌اند و حتی برخی از آنها به لحاظ اینکه مطلع نبودند اعلام کرده‌اند که ما ابتدا کار را آغاز کرده‌ایم، افزود: اعلام اینکه اولین نوزاد به دنیا آمد گویای این مطلب است که ما در همدان این کار را شروع کرده‌ایم.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

دکتر ایرج امیری ، مدیر آزمایشگاه جنین شناسی مرکز IVF بیمارستان فاطمیه همدان و از محققانی که در زمینه فوق فعالیت داشته اند، درباره همین موضوع با این متخصص به گفتگو نشسته ایم.

وی درباره تولد نخستین نوزاد با روش prp گفت: این بیمار 42 ساله و اهل همدان با سابقه چهار بار شکست IVF(لقاح خارج از رحمی) بوده که متاسفانه تخمدان هایش قابلیت باروری را نداشت.

مدیر آزمایشگاه جنین شناسی مرکز IVF بیمارستان فاطمیه همدان افزود:  والدین این نوزاد بعد از ۱۳سال نازایی و ۱۰ بار ivf ناموفق به علت تخمدان ضعیف با استفاده از تزریق داخل تخمدانی و روش prp و انجام همزمان روش میکروتسه صاحب این فرزند شدند.

امیری ادامه داد:  در این روش از تجویز پلاکت‌های خود فرد که آماده شده بود به داخل رحم قبل از اینکه جنین گذاشته شود استفاده کردیم.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

 IVF همیشه اثر گذار نیست

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با بیان اینکه IVF روشی است برای کمک به بیماران نابارور، گفت: این روش بسیار به بیماران کمک کرده اما صد درصد نیست چرا که در این روش درمان، سن و علت ناباروری  مطرح است.

فریمانی با اشاره به اینکه در بهترین حالت 30 تا 40 درصد زوجین نابارور به این روش می توانند صاحب فرزند شود، افزود: این درصد در برخی از بیماران به خاطر سن بالا و  مشکلات دیگر به 5 تا 10 درصد می رسد.

وی یکی از علت های  ناباروری را علل جنینی عنوان کرد ،  افزود: عده‌ای از افراد با وجود استفاده از این روش درمان ناباروری، حتی گاهی بیش از سه نوبت IVF  بارور نمی‌شوند، در این حالت ممکن است جنین ناهنجار باشد که از روش‌های پیچیده‌ای قبل از اینکه جنین را داخل رحم بگذارند از لحاظ ژنتیک بررسی می‌کنند.

افتتاح نخستین مرکز باروری و ناباروری غرب کشور در همدان

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با اشاره به افتتاح نخستین مرکز باروری و ناباروری غرب کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی در همدان گفت: این مرکز با سرمایه گذاری 4 میلیارد تومانی بخش خصوصی در 4 طبقه و650 متر مربع ایجاد شده و برای 30 نفر اشتغال ایجاد کرده است.

فریمانی افزود: در این مرکز که شامل اتاق عمل، آزمایشگاه های بالینی، جنین شناسی، ژنتیک، اورولوژی و کلینیک های زنان است خدمات میکرو اینجکشن، آی وی اف، فریز جنین و پی جی دی انجام می شود.

لزوم حمایت از طرح های جدید در حوزه ناباروری

حبیب الله موسوی بهار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه از طرح های جدید در حوزه ناباروری حمایت می شود گفت: در این خصوص باید از اساتید این حوزه لستفاده و جامعه پزشکی را با روش های جدید ناباروری آشنا کنیم.

تولد نخستین نوزاد حاصل از روش PRP در همدان

موسوی بهار درباره انجام موفقیت آمیز prp زایمان توسط متخصصان همدانی افزود: این نوزاد با استفاده از حاصل کار تحقیقاتی کاربرد فاکتورهای موجود در پلاکت در بیماری با سابقه چهار نوبت شکست مکرر به علت فاکتور رحمی، برای نخستین‌بار در دنیا چشم به جهان گشود.

وی ادامه داد: این اقدام به سرپرستی دکتر مرضیه فریمانی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در بیمارستان فاطمیه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی همدان بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان خاطر نشان کرد: خوشبختانه با اعلام نتایج اولیه این تحقیق در 8 مردادماه 95 توسط دکتر فریمانی در کمیته علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و مامایی شاهد توجه سایر مراکز ناباروری به این موضوع شده که سایر مراکز نیز تحقیقات مشابه و همسویی در این راستا آغاز کرده‌اند.

طی دو دهه اخیر گام های بلندی در رابطه با تشخیص و درمان ناباروری برداشته شده و بیش از 70 درصد از زوج های نابارور با استفاده از روش های موجود صاحب فرزند شده اند،  لزوم حمایت از متخصصان فعال در این حوزه اهمیت بسزایی دارد.

انتهای پیام/

captcha