وزیر بهداشت: از سربازانم در جبهه سلامت شرمسارم! نامه انجمن کارگران به مجلس برای افزایش دستمزد/ شرایط معیشتی کارگران به مرحله مرگ و زندگی رسیده است برخورد پژو پارس با راکب دوچرخه در زرندیه یک کشته بر جا گذاشت توقیف 63 دستگاه وسیله نقلیه متخلف در اراک فوتونیوز| اگر «دناپلاس» سوار شدم هجمه وارد کنید باغ موزه دفاع مقدس استان نماد جانفشانی های ۶۲۰۰ شهید استان و رزمندگان سرافراز است امنیت اطلاعات، استقلال، حاکمیت و مدیریت سایبری اصول اساسی ایجاد شبکه ملی اطلاعات/فضای مجازی؛ غیر واقعی اما یک واقعیت! تقابل دشمن در فضای مجازی ادامه مسیر جنگ تحمیلی است/ تلاش می کنند با دروغ و تحریف مردم ایران را از حرکت خود باز دارند ثبت رکورد جدید مبتلایان روزانه به کرونا استان مرکزی/ شناسایی ۲۳۵ مورد مبتلا به کووید 19 در استان مرکزی افتتاح باغ موزه دفاع مقدس استان مرکزی
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
کد خبر: 43066
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱

بازار ارز روی اعصاب

قیمت دلار در بازار ثانویه کاهش و در بازار آزاد به طرز عجیبی افزایش یافت.

به گزارش دیار آفتاب؛ بازار ارز و سکه این روزها وضعیت گیج‌کننده‌ و مسخره‌ای پیدا کرده است؛ در حالی که ارز در بازار ثانویه در حال کاهش است، در بازار آزاد گران می‌شود. نکته اساسی این است که نرخ سکه با نرخ بازار آزاد قیمت‌گذاری می‌شود نه بازار ثانویه.

 همتی، رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود حجم ارز مبادله شده در بازار آزاد را فقط ۳ درصد اعلام کرد و گفت ۹۷ درصد مبادلات ارزی در بازار ثانویه انجام می‌شود و نرخ بازار ثانویه واقعی‌تر است. جالب اینکه اگر نرخ بازار ثانویه را ملاک قرار دهیم باید تیتر «دلار ارزان شد» را برای گزارش انتخاب می‌کردیم اما حقیقت این است که نرخ‌گذاری‌ها در بازار نه با نرخ بازار ثانویه بلکه به قیمت بازار آزادی است که فقط ۳ درصد مبادلات در آنجا انجام می‌شود. روز گذشته ۴۰ میلیون و ۶۶۰ هزار یورو ارز حاصل از صادرات از کانال صرافی‌ها در بازار ثانویه فروخته و ۶۳ میلیون و ۲۷۰ هزار یورو توسط واردکنندگان خریداری شد. در معاملات روز گذشته بازار ثانویه،بهای یورو کاهش یافت و به زیر ۹۰۰۰ تومان رسید.

روز یکشنبه بهای یورو معادل ۸۹۹۷ تومان بود که نسبت به روز شنبه ۲۱ تومان کاهش داشته است. بر این اساس دلار در این بازار معادل ۷۷۴۸ تومان است. در حالی نرخ ارز در بازار ثانویه روند کاهشی داشته که نرخ دلار در بازار آزاد تا لحظه تنظیم این خبر به قیمت مضحک و غیرقابل تصور ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسید و دلال‌ها همچنان هیجان در بازار را حفظ کردند.

روزگار عجیب ارز و سکه

نرخ سکه در روز گذشته بیش از ۵۰۰ هزار تومان گران شده و به رقم بی‌سابقه ۴میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.  کارشناسان یکی از دلایل گرانی سکه را هیجان خرید می‌نامند و اعتقاد دارند افزایش قیمت‌ها در بازار سبب ایجاد هیجان و افزایش تقاضا در بازار شده است و در این شرایط مردم بیشتر خرید می‌کنند چون می‌خواهند از بازار عقب نمانند. در این شرایط شاهد هجوم مردم برای خرید ارز و سکه هستیم. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) دیروز در بازار تهران (در لحظه تنظیم خبر) با رقم ۴ میلیون و۵۲۷ هزار تومان به فروش رسید.

همچنین دیروز در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۱۲۱ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز به ارزش یک میلیون و ۷۲ هزار تومان معامله شد. بر اساس این گزارش، هر قطعه سکه گرمی نیز ۵۵۰ هزار تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۳۳۷ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد.

سود هر سکه‌ ۳ میلیون تومان شد!

همزمان با توزیع سکه‌های پیش‌فروش ۶ ماهه، قیمت سکه در بازار تا ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش رفته که در این حالت سود هر قطعه سکه به حدود ۳میلیون تومان می‌رسد. به گزارش ایسنا، طرح پیش‌فروش سکه از اواخر بهمن‌ماه سال گذشته تا فروردین‌ماه سال جاری اجرایی شد و از اردیبهشت‌ماه زمان سررسید پیش‌فروش‌ها فرا رسید. بر این اساس سکه‌های سررسید یک‌ماهه با حدود یک میلیون قطعه و در ادامه سکه‌های پیش‌فروش ۳ ماهه سررسید و تحویل صاحبان آنها شد. اما از چندی پیش و از نیمه مرداد زمان سررسید سکه‌های پیش‌فروش ۶ ماهه با مجموع حدود ۲میلیون و ۵۸۰ هزار قطعه فرا رسید که تا اواسط آبان‌ماه سررسید و تحویل می‌شود.

در حالی این روزها قیمت سکه در بازار آزاد بار دیگر صعودی شده و از حدود ۴ میلیون تومان گذشته که دارندگان سکه‌های پیش‌فروش سود خوبی دریافت خواهند کرد. اکنون هر قطعه سکه تمام بهار آزادی حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورد که در مقایسه با نرخ یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومانی زمان ثبت‌نام سکه‌ها با سررسید ۳ ماهه سودی نزدیک به ۲ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان تحویل دارنده سکه‌ خواهد شد.

در مجموع اگر فرض کنیم تا آبان‌ماه که سکه‌های پیش‌فروش ۶ ماهه به طور کامل تحویل می‌شود، قیمت سکه در همین حد هم باقی بماند، در مجموع این ۲میلیون و ۵۸۰ هزار قطعه سکه رقمی نزدیک به ۷ میلیارد تومان سود ایجاد می‌کند. بانک مرکزی امیدوار است با تحویل سکه‌های پیش‌فروش تا آبان‌ماه نرخ سکه در بازار تعدیل شود. این در حالی است که در مدت زمان گذشته بنا بر اعلام فعالان بازار سکه و طلا، سکه‌های پیش‌فروش تحویلی وارد بازار نشده و دارندگان آن را به انتظار رشد قیمت نگه داشته‌اند.

قیمت واقعی ارز کدام است؟

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان اعتقاد دارند نرخ واقعی ارز بسیار کمتر از نرخ بازار است اما دلالان بی‌توجه به این مساله قیمت‌ها را بالا می‌برند. دلال‌ها دیروز بعد از ظهر دلار را ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت‌گذاری و اعلام کردند نرخ خریدشان ۱۳۵۰۰ تومان است. به اعتقاد مسؤولان، بازار دلال‌ها غیرواقعی است و فقط ۳درصد مبادلات در آن انجام می‌شود اما جالب است بدانید همین بازار غیرواقعی منبع و مأخذ قیمت‌گذاری‌ کالاها می‌شود. به عنوان مثال نرخ سکه با قیمت دلار دلال‌ها قیمت‌گذاری شده و همزمان با قیمت ارز بازار آزاد، گران شده است.

از طرفی نرخ یورو در بازار ثانویه و سایت نیما روند کاهشی به خود گرفته به طوری که در یک اتفاق عجیب و بی‌سابقه نرخ یورو ارزان‌تر از نرخ دلار شده است. به هر حال اگر دولتی‌ها اعتقاد دارند ۹۷ درصد مبادلات در بازار ثانویه است و قیمت واقعی را بازار ثانویه باید بدانیم، باید سایر قیمت‌گذاری‌ها بر مبنای قیمت بازار ثانویه تعیین شود تا بازار از این حالت مضحک درآید. سکه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی آنقدر غیرواقعی و مسخره است که هنوز نمی‌توان تحلیل درستی از آن ارائه داد.

منبع: روزنامه وطن امروز

captcha