رشد اقتصادی با احتساب نفت ۱.۷ درصد شد/رشد بدون نفت ۱.۹ درصد بازداشت ۵ خدمه شناور صیادی خارجی در آب‌های خلیج فارس پهپاد یمنی ها مواضع مزدوران سعودی را هدف قرار داد پایان مرحله نخست رزمایش سراسری بسیج همزمان با عاشورای حسینی دستگیری یکی از عوامل حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت بازخوانی 10 حدیث مشهور و نورانی درباره امام حسین (ع) حکم مشایی ابلاغ شد/ هنوز اعتراضی به حکم صادره برای مشایی نشده است رکوردی دیگر برای مسی + عکس وقتی برای عباس(ع) امان نامه آوردند/ رفع الله رایة العباس صدور دستور پلمب سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا و جواهر
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
کد خبر: 42351
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان؛

سفر به 70 میلیون سال پیش+تصاویر

غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان در استان مرکزی است که با قدمتی ۷۰ میلیون ساله، متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ غار نخجیر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان مرکزی است که در شمال شرقی شهر دلیجان، حدفاصل شهرهای نراق و دلیجان قرار دارد.

این غار در سال 68 در اثر وقوع یک انفجار در نزدیکی دهانه‌ی آن کشف شد و از سال 80 عملیات کف سازی و نور پردازی آن به طول 12 کیلومتر توسط میراث فرهنگی استان انجام شد و از سال 83 تجهیز و به بهره برداری رسید و یکسال بعد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان است که دارای قدمتی برابر با تقریبا ۷۰ میلیون ساله و متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی است.

در ورودی این غار زیبا پلکانی وسیع با 47 پله بازدید کنندگان را به نخستین تالار هدایت کرده و بدلیل جریان داشتن هوا در محوطه غار نسیم خنک و مرطوبی احساس می شود.

این غار از غارهای طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده است، ۹۵ درصد از دیواره‌های غار با رسوبات آهکی و بقیه با سنگ پوشش داده شده است. دهانه اصلی غار نخجیر دارای ارتفاع بین ۱۰ تا ۴۰ متر و عرض ۱۰ متر است.

در قسمت انتهایی و زیردست غار، دریاچه‌ای  به عمق 10 تا 70 متر کشف شده که قابلیت قایقرانی با پارو و پدال را دارد.

هرساله جمع کثیری از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از صحنه های اعجاب طبیعی این غار به شهرستان دلیجان سفر می کنند.

انتهای پیام/

captcha