برگزاری۸۰ عنوان برنامه به مناسبت هفته بسیج در شازند/برگزاری همایش شکوه اقتدار با حضور بسیجیان آمارهای کاغذی منجر به توسعه نمی‌شود/توسعه نتیجه بالفعل شدن پتانسیل‌های بالقوه است مسابقات انتخابی المپیاد استعدادیابی بدمینتون استان مرکزی/راه‌یابی 6 ورزشکار به مسابقات المپیاد استعدادیابی کشور اراک قهرمان مسابقات قهرمانی بوکس استان مرکزی شد قوانین عجیبی که باورتان نمی شود واقعی باشند از فروپاشیدن کابینه رژیم صهیونیستی تا سوئیفیت اروپایی تقریباً هیچ دار و دسته پرتغالی‌ها/بدرقه در انزوا/ناسزاگویی و حمله به خبرنگار! درخواست از دادستان کشور برای ورود به ماجرای ادعای ظریف درباره پولشویی آثار و برکات امام مهدی (عج) در زمان غیبت دولت روزانه ۷۰۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان خرج جاری دارد +نمودار
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
کد خبر: 42351
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان؛

سفر به 70 میلیون سال پیش+تصاویر

غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان در استان مرکزی است که با قدمتی ۷۰ میلیون ساله، متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ غار نخجیر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان مرکزی است که در شمال شرقی شهر دلیجان، حدفاصل شهرهای نراق و دلیجان قرار دارد.

این غار در سال 68 در اثر وقوع یک انفجار در نزدیکی دهانه‌ی آن کشف شد و از سال 80 عملیات کف سازی و نور پردازی آن به طول 12 کیلومتر توسط میراث فرهنگی استان انجام شد و از سال 83 تجهیز و به بهره برداری رسید و یکسال بعد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان است که دارای قدمتی برابر با تقریبا ۷۰ میلیون ساله و متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی است.

در ورودی این غار زیبا پلکانی وسیع با 47 پله بازدید کنندگان را به نخستین تالار هدایت کرده و بدلیل جریان داشتن هوا در محوطه غار نسیم خنک و مرطوبی احساس می شود.

این غار از غارهای طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده است، ۹۵ درصد از دیواره‌های غار با رسوبات آهکی و بقیه با سنگ پوشش داده شده است. دهانه اصلی غار نخجیر دارای ارتفاع بین ۱۰ تا ۴۰ متر و عرض ۱۰ متر است.

در قسمت انتهایی و زیردست غار، دریاچه‌ای  به عمق 10 تا 70 متر کشف شده که قابلیت قایقرانی با پارو و پدال را دارد.

هرساله جمع کثیری از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از صحنه های اعجاب طبیعی این غار به شهرستان دلیجان سفر می کنند.

انتهای پیام/

captcha