روحیه شهادت‌طلبی ملت ایران لرزه بر اندام دشمنان انداخته است زمان توزیع میوه شب عید/ قیمت مرغ به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد تأکید چین بر تحکیم روابط با ایران هم‌زمان با ورود بن‌سلمان به پکن رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: شرایط کنونی کشور بسیار بهتر از قبل از برجام است چگونه مشکلات قلبی خود را پیش‌بینی کنیم؟ بن بست موقت برای انتخاب جانشین کی روش در تیم ملی! عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس: پیگیر آزادی مرزبانان هستیم؛ وزارت خارجه تلاش جدی دارد دعوت از وزیر اقتصاد برای پاسخگویی درباره عملکرد سازمان خصوصی سازی روایت جانشین نیروی ‌قدس سپاه از دروغ‌گویی آمریکا در بیان آمار دقیق کشته‌شدگان جنگ عراق و افغانستان‌ تعیین مجازات برای صادرکنندگانی که ارز صادراتشان را به کشور بازنمی‌گردانند
پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۵
کد خبر: 42351
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان؛

سفر به 70 میلیون سال پیش+تصاویر

غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان در استان مرکزی است که با قدمتی ۷۰ میلیون ساله، متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ غار نخجیر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان مرکزی است که در شمال شرقی شهر دلیجان، حدفاصل شهرهای نراق و دلیجان قرار دارد.

این غار در سال 68 در اثر وقوع یک انفجار در نزدیکی دهانه‌ی آن کشف شد و از سال 80 عملیات کف سازی و نور پردازی آن به طول 12 کیلومتر توسط میراث فرهنگی استان انجام شد و از سال 83 تجهیز و به بهره برداری رسید و یکسال بعد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار نخجیر از غارهای آهکی و زنده جهان است که دارای قدمتی برابر با تقریبا ۷۰ میلیون ساله و متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی است.

در ورودی این غار زیبا پلکانی وسیع با 47 پله بازدید کنندگان را به نخستین تالار هدایت کرده و بدلیل جریان داشتن هوا در محوطه غار نسیم خنک و مرطوبی احساس می شود.

این غار از غارهای طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده است، ۹۵ درصد از دیواره‌های غار با رسوبات آهکی و بقیه با سنگ پوشش داده شده است. دهانه اصلی غار نخجیر دارای ارتفاع بین ۱۰ تا ۴۰ متر و عرض ۱۰ متر است.

در قسمت انتهایی و زیردست غار، دریاچه‌ای  به عمق 10 تا 70 متر کشف شده که قابلیت قایقرانی با پارو و پدال را دارد.

هرساله جمع کثیری از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از صحنه های اعجاب طبیعی این غار به شهرستان دلیجان سفر می کنند.

انتهای پیام/

captcha