زائران ایرانی ۳ ماه بدون ویزا به عراق می‌روند تمام آنچه که باید درباره قرعه کشی اکران فیلم‌ها دانست/ قرعه‌کشی بهترین شیوه برای نمایش فیلم‌ها در سینما است تراکم بالای کلاس های درس بزرگترین دشمن نظام یادگیری بوسه بر خون شهدا در #جشن_ملی انعقاد قرارداد تولید 5 هزار تن ریل بین ذوب‌آهن و قرارگاه خاتم برای خط آهن چابهار پیشتازی شایعات بر تلفات کرونا شهادت ۲ مرزبان در درگیری با گروهک تروریستی در منطقه جکیگور بار روانی حذف 4 صفر از پول ملی برای اقتصاد سرلیست کارگزاران توهّم زد/ اوضاع اقتصاد ایران عادی است؛ کوه FATF موش زایید! ریل گذاری ۱۰ هزار کیلومتر راه آهن در آینده نزدیک / ایران جزو کشور‌های خودکفا در صنعت ریل
شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
کد خبر: 41360
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
در میزگرد «عفاف و حجاب» مطرح شد؛

حجاب؛ حریم امن و آرامش‌بخش خانواده/لزوم تربیت زن مسلمان جهادی در حوزه عفاف و حجاب

کارشناس مسائل دینی با تاکید بر اینکه فلسفه خلقت وجودی انسان رسیدن به کمال است، گفت: براساس آیات قرآن هدف از خلقت زن این است که آرامش دهنده خود و خانواده‌اش باشد و یکی از ابزارها برای تحقق این مهم حیا و یکی از وسایل حیا، حجاب است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به مناسبت هفته عفاف و حجاب، میزگردی باهمین موضوع در دفتر این پایگاه تحلیلی خبری با حضور حجت‌الاسلام قربانپور، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، زهرا جواهری، مشاور امور بانوان و خانواده نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی، سارا حسینی و بادینلو از کارشناسان مسائل دینی و قیومی یکی از روانشناسان و مشاور امور تربیتی استان برگزار شد.

در این میزگرد فلسفه حجاب، رابطه میان عفاف و حجاب، چالش ها و موانع پیش روی توسعه فرهنگ حجاب، برخی از علل و ریشه های بدحجابی در جامعه مطرح شد.

سارا حسینی، کارشناس مسائل دینی در این میزگرد با بیان اینکه هرچند بارها درخصوص عفاف و حجاب سخن گفته شده است، گفت: از آنجا که این مهم مطابق با فطرت انسانی است تکرار در آن وجود ندارد.

بی‌حجابی؛ سوغات پهلوی از غرب/حجاب؛ حریم امن و آرامش‌بخش خانواده است

حسینی با اشاره به اینکه زنی که در قرآن تعریف شده همان زن در طبیعت است که خود بالفطره حیا و عفت را می پذیرد، گفت: متاسفانه سوغات پهلوی از غرب بی‌حجابی بود که بیشترین تاثیر را در این خصوص بر روی بانوان داشت و امروز باید تلاش شود تا زنان را به اصل خویش بازگردند.

وی با تاکید بر اینکه فلسفه خلقت وجودی انسان رسیدن به کمال است، افزود: برای اینکه بتوانیم مروج حجاب باشیم، بایستی ابتدا به فلسفه خلقت زن بپردازیم؛ براساس آیات قرآن هدف از خلقت زن این است که آرامش دهنده خود و خانواده‌اش باشد و یکی از ابزارها برای تحقق این مهم حیا و یکی از وسایل حیا، حجاب است.

این کارشناس مسائل دینی با تاکید بر اینکه حجاب وسیله است، گفت: زمانی می‌توانیم در حوزه عفاف و حجاب موفق باشیم که زن با شخصیت خودش در اجتماع حاضر شود. چنانچه زن با جنسیت زن بودنش، وارد جامعه شود بی‌تردید جامعه دچار بحران‌ها و آسیب‌هایی می‌شود که امروز هم شاهد آن‌ها هستیم.

حسینی اضافه کرد: متاسفانه بخشی از مشکلات موجود در حوزه عفاف و حجاب به دلیل این است که در سال‌های اخیر برای سرگرمی و اوقات فراغت جوانان به خوبی برنامه‌ریزی نکرده ایم و دشمنان با استفاده از فضای مجازی این خلأهای موجود را با اهداف شوم خودشان پر کرده‌اند.

لزوم توجه به جایگاه زن در خانواده/آثار شهید مطهری منبع غنی اندیشه‌های ناب اسلامی است

این کارشناس امور دینی با تاکید بر جایگاه زن در جامعه افزود: متاسفانه طی سال‌های اخیر این جایگاه مهم مورد توجه قرار نگرفته است درحالیکه که دشمنان و جریان صهیونیزم به این نتیجه رسیده‌اند که برای نابودی اسلام بایستی از جنس زن بهره بگیرند و اگر زن را از ذات وجودی خود دور سازند به طور قطع بر کل جامعه اثرگذاشته و می‌توانند اسلام و مسلمانان را به زمین بکوبند.

وی با اشاره به آثار ارزشمند شهید مطهری در حوزه عفاف و حجاب بیان کرد: استفاده از این منابع می‌تواند کمک کند تا جامعه به سمت جامعه متعالی سوق داده شود اما متاسفانه آثار شهید مطهری کمتر مورد توجه اساتید دانشگاه و حوزوی‌ها قرار گرفته است و امروز نتیجه همین کم کاری‌ها را در حوزه‌های مختلف در سطح جامعه شاهد هستیم.

حسینی با بیان اینکه بر اساس اندیشه‌های شهید مطهری فلسفه حجاب در سه زمینه فردی، خانواده و اجتماع قابل طرح است، گفت: توجه به هر سه بخش کمک می‌کند تا بتوانیم به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

وی افزود: در حوزه فردی با بالا بردن ارزش و آرامش روانی زن، در حوزه خانواده با استحکام پیوند خانواده از طریق محبت و در حوزه اجتماعی نیز استواری اجتماع مطرح است.

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به بُعد اجتماعی حجاب ادامه داد: زمانی یک مادر می‌تواند حافظ کشور باشد که در وهله اول ارزش‌های خود را حفظ کند برای نمونه زمانی که در یک خانواده مادر ارزش اسلامی را حفظ نکند به طور قطع برای دفاع از کشور به فرزندش اجازه نمی‌دهد که بخواهد وارد میدان دفاع از کشور شود.

لزوم تربیت زن مسلمان جهادی در حوزه عفاف و حجاب

حسینی با تاکید بر اینکه برای موفقیت در حوزه عفاف و حجاب باید زن مسلمان جهادی تربیتی کنیم، افزود: متاسفانه به دلیل عملکرد اشتباه برخی فعالان فرهنگی در حوزه اجتماعی حجاب ضررهای فروانی دیده‌ایم.

وی به عوامل گسترش بی حجابی در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: با ریشه‌یابی این موضوع به این نتیجه می‌رسیم که عوامل متعددی باعث به وجود آمدن بی حجابی در جامعه شده اند که برای کاهش و رفع این معضل پاسخ گویی به بسیاری از شبهات موجود در این حوزه کمک‌کننده است.

این کارشناس مسائل دینی راحت طلبی و زیبا بودن، میل به خودنمایی و جو زدگی را از عوامل بی حجابی در برخی از افراد اشاره کرد و افزود: در این خصوص می‌توان با کار فرهنگی و تعریف درست از زیبایی، این شبهات را بر طرف کرد.

حسینی با تاکید بر اینکه برخی افراد با بی‌حجابی به دنبال دهن کجی به اسلام و شهوت‌رانی از طریق فسادهای سازمان یافته هستند، خاطرنشان کرد: با این افراد با زور و قانون وارد شد چراکه عاطفه و محبت اثرگذار نخواهد بود.

انتهای پیام/

captcha