تکرار رأی‌گیری دربارهCFT به دلیل ترجمه غلط متن/وزیر امور خارجه باید بازخواست شود بازديد استاندار مركزي از شركت صنايع لبني اراك+تصاویر برگزاری۸۰ عنوان برنامه به مناسبت هفته بسیج در شازند/برگزاری همایش شکوه اقتدار با حضور بسیجیان آمارهای کاغذی منجر به توسعه نمی‌شود/توسعه نتیجه بالفعل شدن پتانسیل‌های بالقوه است مسابقات انتخابی المپیاد استعدادیابی بدمینتون استان مرکزی/راه‌یابی 6 ورزشکار به مسابقات المپیاد استعدادیابی کشور اراک قهرمان مسابقات قهرمانی بوکس استان مرکزی شد قوانین عجیبی که باورتان نمی شود واقعی باشند از فروپاشیدن کابینه رژیم صهیونیستی تا سوئیفیت اروپایی تقریباً هیچ دار و دسته پرتغالی‌ها/بدرقه در انزوا/ناسزاگویی و حمله به خبرنگار! درخواست از دادستان کشور برای ورود به ماجرای ادعای ظریف درباره پولشویی
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
کد خبر: 41057
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۷

چابک‌سواران خراسان‌شمالی زیر سم سخت اسب‌ها

وضعیت مسابقات سوارکاری در کشور هر سال بهتر از سال‌های قبل می‌شود اما از بهبود وضعیت چابکسوارانی که با عشق و علاقه در این ورزش فعالیت دارند، خبری نیست و آن‌ها سوار بر زین مشکلات و به امید حل آن‌ها همچنان می‌تازند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ایسنا، این استان دارای پتانسیل اسب اصیل ترکمن است که همین امر سبب شده تا چابک‌سواران بسیار خوبی در این استان تربیت شوند اما بیشتر این افراد که سال‌ها در این عرصه فعالیت کرده‌اند، وضعیت مالی نامناسبی دارند و همیشه چشم به برگزاری کورس دارند تا بتوانند در آن مسابقات مقامی کسب کنند و نانی به خانه آورند.

نبود پیست‌های استاندارد برای چابک‌سواران صدمه آفرین است

«اسحاق یزدانی قهرمان چابک» خراسان‌شمالی در کورس گنبد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که تمام فعالیت‌های یک چابک‌سوار با مشکل مواجه است، گفت: یکی از مشکلات چابک‌سواران نبود دپار در برخی مسابقات است و این امر سبب شده تا مدت زیادی با شکستگی پا مواجه باشیم.

وی نبود پیست استاندارد و مناسب را یکی از مشکلات موجود در این استان و سایر استان‌ها برشمرد و افزود: اغلب پیست‌های سوارکاری شنی و سنگی هستند که این امر سبب شده تا چابک‌سواران با سختی به هنگام برگزاری در مسابقات بتازند و این امر صدمات زیادی را برای چابک‌سوار و اسب به هنگام بروز اتفاقی چون افتادن از روی اسب و یا افتادن هر دو به همراه دارد.

یزدانی ادامه داد: نبود یک پیست مناسب در خراسان‌شمالی از معضلاتی است که موجب شده تا چابک‌سواران خراسان‌شمالی نتوانند خود و اسب‌های اصیل ترکمن این استان را در آنجا به نمایش بگذارند.

به گفته وی، علاوه‌بر آن گاهی اوقات چابک‌سواران مجبور می‌شوند تا در برخی ایام مسابقات سوارکاری را در زمین فاقد استاندارد در یکه سعود در شهرستان راز و جرگلان برگزار کنند.

یزدانی تصریح کرد: هیچ خبری از تکمیل پیست‌سواری در منطقه باغلق در شهرستان راز و جرگلان نیست و برخی کورس‌های سوارکاری نیز در تخته ارکان و منطقه علی‌آباد در بجنورد برگزار می‌شود که به هیچ عنوان زمین مناسبی برای سوارکاری نیست.

وی خاطرنشان کرد: چابک‌سواران خراسان‌شمالی مجبور هستند برای کسب ارتزاق در کورس‌های سوارکاری در گنبد و آق قلا به تاخت و تاز بپردازند.

یزدانی همچنین در ادامه نبود کلاس‌های آموزشی برای چابک‌سواران در این استان را از دیگر مشکلات بیان کرد.

قهرمانی در کورس تنها راه کسب درآمد برای چابک سوار/چابک سوار بیمه ندارد

«یوسف دهش» یکی دیگر از قهرمانان چابک‌سوار خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با ایسنا، از نبود پوشش چابک‌سواران در بیمه‌ها گلایه کرد و گفت: هیچ یک از چابک‌سواران تحت پوشش بیمه قرار ندارند در نتیجه از هیچ حقوق، مزایا و بازنشستگی نیز برخوردار نیستند.

وی با ابراز نارضایتی از دولت به علت نبود حمایت از آن‌ها افزود: چابک‌سواران درآمد چندانی ندارند و به سختی وجهی برای گذاران خود و خانواده برای یک ماه را تأمین می‌کنند.

دهش با بیان این‌که درآمد یک چابک‌سوار با آن همه مخاطره به اندازه یک کارگر ساده است، خاطرنشان کرد: چابک‌سواران درآمد زندگی خود را از کسب قهرمانی‌ها در کورس به دست می‌آورند بطوری‌که اگر در یک مسابقه سوارکاری برنده شدند بخشی از جایزه متعلق به چابک‌سوار می‌شود و اگر برنده نشود هیچ پولی عاید چابک سوار نمی‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در همه مسابقات برنده می‌شوید؟ گفت: حداقل 100 مسابقه برگزار شده در سال را برنده می‌شویم و البته کسب قهرمانی در مسابقات به عوامل مختلفی چون پیست و اسب نیز بستگی دارد.

ظلم است که مربی و چابک‌سوار پس از 50-60 سال با فقر کنار زده شود

«نجم‌الدین یزدانی» یکی از تولیدکنندگان اسب اصیل ترکمن در راز و جرگلان نیز در ادامه در گفت‌وگو با ایسنا با تأکید بر این‌که مسئولان و فدراسیون سوارکاری باید تدبیری بیندیشند و از مربی و چابک‌سوار حمایت کنند، اظهار کرد: مربیان و چابک‌سواران تحت پوشش بیمه نیستند و از هیچ حقوق و مزایایی برخوردار نیستند.

وی تصریح کرد: به‌عنوان مثال یک مربی 50-60 سال برای پرورش یک اسب و چابک‌سوار زحمت می‌کشد اما بعد از آن با فقر کنار زده می‌شود و آن ظلم به این قشر است.

یزدانی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر چابک‌سواران خودشان را زیر سم‌های سخت اسب امتحان می‌کنند اما دریغ از اندک حمایتی از آن‌ها.

تحت پوشش قراردادن چابک‌سواران برعهده هیئت‌های سوارکاری نیست

آگاهی مسئول روابط عمومی هیئت سوارکاری خراسان‌شمالی همچنین در گفت‌وگو با ایسنا گفت: هیئت سوارکاری برای برگزاری مسابقات سوارکاری در بجنورد از دپارهای خوبی برخوردار است که هیچ مشکلی را برای چابک‌سواران به وجود نمی‌آورد.

وی تصریح کرد: مسابقاتی که به صورت سنتی در برخی مناطق روستایی برگزار می‌شود ممکن است فاقد دپار باشند.

آگاهی افزود: از سوی دیگر این هیئت هنگام برگزاری مسابقات سوارکاری، چابک‌سواران را تحت پوشش بیمه‌هایی چون حوادث قرار می‌دهد تا در صورت بروز حادثه بتوان از آن‌ها حمایت کرد.

به گفته وی، تحت پوشش قرار دادن چابک‌سواران در بیمه تأمین اجتماعی برعهده این هیئت‌های سوارکاری نیست.

این مسئول در ارتباط با پیست اسب دوانی استاندارد نیز یادآور شد: تاکنون پیگیری های فراوانی برای اختصاص زمین علی آباد بجنورد برای ساخت پیست و برگزاری کورس‌های اسب دوانی شده است که گویا خبرهایی مبنی بر اختصاص این زمین برای برگزاری مسابقات سواری در راه است.

انتهای پیام/

captcha