اجرای طرح سنجش میزان اعتماد عمومی مردم نسبت به استاندارد در اراک تبلیغات زودهنگام در فرآیند تأیید صلاحیت داوطلبان تأثیرگذار است انحراف از بودجه به خاطر عدم تحقق درآمدهای نفتی است/ تداوم عرضه ارز 4200 تومانی به واردکنندگان کالا نبود اعتماد نهاد‌های اجرایی به پژوهش‌های دانشگاهی / سیل گلستان سال ۹۳ پیش‌بینی شده بود؛ اما کسی باور نکرد تصاویر/ صبح بارانی در بندر چابهار به جای پرچم، سنگ به دست بگیرید! اجرای شبانه سهمیه‌بندی بنزین بدون اطلاع مردم اشتباه بود/ لزوم نظارت بر بازار تزریق روحیه خودباوری به جامعه مهم‌ترین دستاورد دفاع مقدس است کلاف پیچیده آلودگی هوای اصفهان/کارخانجات یا خودروها مقصر کدامند؟ گزارش تسنیم از پروژه نگین نداجا| ناوشکن ۷هزار تُنی ارتش چه ویژگی‌هایی می‌تواند داشته باشد؟
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
کد خبر: 41
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۶

اخلاق انتخاباتی؛ معروف فراموش شده

موضوعی که در این ایام مورد توجه عموم مردم قرار دارد، بحث های داغ سیاسی و انتخاباتی است؛ به لطف شبکه های اجتماعی، این بحث ها از کوچه و خیابان و منازل به این شبکه ها هم منتقل شده و افراد و خانواده های بیشتری را درگیر این بحث ها کرده است.
به گزارش دیار آفتاب به نقل از پایگاه خبری شازند ما، مدتی است  که تب و تاب انتخابات مجلس، کشور را فرا گرفته است؛ در این بین شهرستان شازند نیز از آن مستثنی نبوده و کاندیداهای مختلفی برای تصدی کرسی سبز بهارستان در تکاپوی انتخابات هستند.


اما مهمترین موضوعی که در این ایام مورد توجه عموم مردم قرار دارد، بحث های داغ سیاسی و انتخاباتی است؛ به لطف شبکه های اجتماعی، این بحث ها از کوچه و خیابان و منازل به این شبکه ها هم منتقل شده و افراد و خانواده های بیشتری را درگیر این بحث ها کرده است.

 در گیر و دار این مباحث، شاید موضوعی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اخلاق انتخاباتی است، یعنی اینکه برای نشان دادن شایستگی کاندیدای مورد علاقه مان به تخریب دیگر کاندیداها نپردازیم؛ اینکه در این بازار داغ بحث ها و گفتگوها شایعات را بدون اینکه اطمینان پیدا کنیم پخش نکنیم؛ اینکه به دنبال اصلح باشیم و بسیاری از «اینکه» های دیگر...

شاید یکی از جملاتی که در این ایام میشنویم و خیلی ساده از کنار آن می‌گذریم این است که «آخرت خود را به خاطر دنیای دیگران تباه نکنید»، جمله ای عمیق که برخاسته از آموزه های دینی ماست. ائمه معصومین (ع) همواره به ما گوشزد نموده اند که آخرت خود را به خاطر دنیای دیگران خراب نکنید، اما در این بین هستند کسانی که صرفاً به خاطر دنیای دیگری دست به تخریب و توهین و افترا و ... می‌زنند و تباهی دنیا و آخرت خود را منجر می شوند.

متأسفانه در گروه های شبکه های اجتماعی ملاحظه می‌شود که بحث هایی نه چندان روشنگرانه و تنها در راستای قالب کردن نظر شخصی، انجام می‌شود. در این باره سخن برای گفتن بسیار است ولی برای  نمونه گروههایی هستند مربوط به بحث های انتخاباتی شازند که بعضاً حتی هویت مدیر گروه برای اعضا مشخص نیست و تنها چیزی که شاهد آن نیستیم اخلاق انتخاباتی است و مدام جدل های نافرجام بین اعضا رقم می خورد.

جالب است که در تبلیغات غیررسمی برخی افراد از کاندیدای مورد علاقه خود، مشاهده می‌شود که فرد اذعان می‌کند کاندیدایی که مدنظر من است، کاندیدای همسو با دولت است! درست است که بایستی مجلس و دولت با هم تعامل داشته باشند ولی نه در این حد که کاندیدای مجلس از بدنه دولت باشد، صد البته از ویژگی های یک نماینده مطلوب این است که با دولت مشارکت و همکاری داشته باشد و مانع پیشرفت و توسعه کشور نباشد؛ نماینده مجلسی که از بدنه دولت باشد، دیگر نمی‌تواند آن طور که باید و شاید بر دولت نظارت کند.

نکته دیگری که در شبکه های اجتماعی چند ماهی است ملاحظه می‌شود، حضور عده ای از افراد جامعه خودمان در گروه هاست که خواسته یا ناخواسته  به پیاده نظام یک جریان خاص سیاسی تبدیل شده اند. در این مدت این افراد با قرار دادن پیام هایی از این جریان سعی در ایجاد فضایی دارند که به مردم القا کنند که این جریان حامیان زیادی دارد و مجلس آینده را تصرف خواهد کرد! اما این شعارها خیلی ناآشنا و غریب نیستند.

 در فتنه ۸۸ شاهد شعارهایی از این دست بودیم که یکی از آنها شعار «ما بیشماریم» بود. اما خیلی زود دست این جریان سیاسی رو شد و علاوه بر خسارت های جبران ناپذیری که به کشور وارد کردند، ماهیت اصلی خودشان را نیز نشان دادند و اندک اندک از حامیان این جریان کاسته شد. این جریان سیاسی که حال بعد از ۶ سال به دنبال بازیابی جایگاه از دست رفته خود بوده، با این حربه ها به دنبال جمع کردن آبرو برای خود هستند. از شگردهای این جریان که هنوز تمامی تقصیرهای سال ۸۸ را بر گردن گروهی خاص می‌اندازند و هنوز به اشتباه خودشان درباره کارهای دشمن شادکن شان اعتراف نکرده اند و مرزبندی مشخصی با فتنه گران ندارند، این است که سعی می‌کنند در بحث ها یک نقطه ضعف شخصی از طرف مقابل بگیرند و آن را به جبهه مخالف خود تعمیم دهند. ان شاءالله با بصیرت مثال زدنی مردم، دیگر شاهد مجالس متحصن و تندرو نخواهیم بود.

خلاصه امر اینکه باز انتخابات دیگری در راه است که آزمونی است برای ما؛ امیدواریم هم با حضور خود و هم با انتخاب درست بتوانیم از این آزمون سربلند بیرون بیاییم. برای سربلندی در این آزمون سرنوشت ساز، باید به دور از محله گرایی، حزب گرایی و ... به دنبال انتخاب اصلح باشیم، هم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و هم مجلس خبرگان. جالب است که دشمنان قسم خورده این نظام و نشریات غربی اتفاقاً انتخابات مجلس خبرگان را مهمتر از انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌دانند و سعی در نفوذ در این رکن اساسی انقلاب دارند که در این زمینه تحقیق و بصیرت بیشتری مورد نیاز است. به امید اینکه افرادی شایسته، ولایت مدار، متخصص و متعهد روانه مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری شوند.

انتهای پیام/

captcha