طرح سؤال از وزیر امور خارجه در خصوص دستگیری دیپلمات ایرانی/برجام اروپایی نباید تأثیری در پیگیری وزارت خارجه داشته باشد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق چگونه است؟ /داغ شدن تنور کسب و کار‌های اینترنتی نمایشگاه تخصصی کشاورزی، دام، طیور کشور در اراک دایر می‌شود بازدید معاون علمی رئیس‌جمهور از کارخانه‌ها سنگستان در محلات+تصاویر ظرفیت بالقوه محصولات باغات در ایران/ چرا میوه ایرانی برای صادرات تولید نمی‌شود؟ واژگونی پراید در محور ساوه – همدان یک کشته به همراه داشت گران ترین نقل و انتقالات 10 سال اخیر فوتبال اروپا+تصاویر موکب میقات الرضا (ع) اراک+تصاویر کنوانسیون‌های بین‌المللی کشور را بدهكار نظام سلطه می‌كند/ ارتباط با دنیا یا هضم در نظام ارتباطی کشورهای خاص؟ فواید باورنکردنى پیاده روى/ تند راه بروید تا دچار زوال عقل نشوید
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
کد خبر: 40340
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
غفلت مسئولان زخمی عمیق بر تَن «میقان» بر جای گذاشت؛

ورود پساب‌های صنعتی به تالاب کویری میقان+تصاویر

چند روزی است که پساب‌ های تولیدی صنایع مستقر در شهرک صنعتی «ایبک‌آباد» شهرستان اراک پس از گذر از جاده داودآباد به طبیعت منطقه و تالاب کویری میقان ورود پیدا می‌کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از اراک امروز؛ در سایه غفلت مسئولان استانی خصوصاً مسئولان محیط زیست استان مرکزی چند روزی است که پساب‌ های تولیدی صنایع مستقر در شهرک صنعتی «ایبک‌آباد» شهرستان اراک پس از گذر از جاده داودآباد به طبیعت منطقه و تالاب کویری میقان ورود پیدا می‌کند و بوی نامطبوع آن از چندین کیلومتر دورتر مشام را می‌آزارد.

ورود این پساب ها در دراز مدت علاوه بر آلودگی منابع آب زیرزمینی، تهدید جدی برای سلامت گونه های گیاهی و جانوری این منطقه است.

از آنجایی که بر اساس تکالیف قانون برنامه پنجم توسعه هر اقدام تولیدی و صنعتی باید با مجوز، نظارت و پیوست مطالعات زیست محیطی فعالیت کند و طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی نیز هر واحد تولیدی که اثرگذاری منفی در کیفیت منابع زیستی داشته باشد بایستی تعطیل شود، امیدواریم مسئولان شهرستانی اقدامات اساسی را درخصوص این مشکل زیست محیطی انجام دهند. 

تالاب میقان اراک یکی از مرتفع ترین نقاط شوره زار ایران است، این تالاب کویری با جلوه های بکر طبیعی و گردشگری سرمایه ارزشمند زیست محیطی است که به دلیل دخالت های نابه جای انسانی در معرض تهدید قرار گرفته است.

 استقرار فرودگاه اراک و کارخانه املاح معدنی ایران در حاشیه تالاب بدون ارزیابی زیست محیطی، تغییر کاربری اراضی و چرای بیش از حد دام در منطقه، شکار غیر مجاز پرندگان و زنده گیری پرندگان توسط حاشیه نشینان از جمله مشکلاتی است که سیر تغییرات مخرب در این تالاب را تسریع کرده است. 

ورود پساب های صنعتی، فاضلاب شهری، و برداشت غیر اصولی صنعتی در منطقه تهدیدهای تالاب محسوب می شود که بارها از سوی تشکیل های زیست محیطی استان گوشزد شده است و حفظ کویر و تالاب حذف این مسائل را ضروری می کند.

بارها و بارها دوستداران محیط در این خصوص تذکر داده اند اما تاکنون اقدام جدی برای جلوگیری از ورود فاضلاب به تالاب میقان صورت نگرفته است.

شهرک صنعتی ایبک‌آباد اراک در مجموع ۵۳۱ هکتار وسعت دارد که ۲۰۰هکتار آن در قالب ۲۳۲ قرارداد صنعتی عملیاتی شده است.

۱۴۳ واحد در شهرک ایبک‌آباد اراک مستقر هستند که ۳۹ درصد آن ها در زمینه فلزی، ۱۸ درصد در زمینه شیمیایی، ۱۵ درصد غذایی و بقیه در سایر حوزه های تولیدی فعالیت دارند و زمینه اشتغال برای یک هزار و ۸۶۰ نفر در این شهرک فراهم شده است.

captcha