کشف محموله ميلياردی لوازم خرازي قاچاق در اراک دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی خنداب از دیروز تا امروز كشف 142 كيلوگرم ترياك در استان مركزي از اصرار بر لایحه ضدملی تا مجلس در آزمون مردمی ماندن صعود با دست‌های آقای کلین‌شیت/تعطیلات میریم دربی/دیوار ایران به چین رسید سروش از سایپا رفت/ سلیمانی مدیرعامل شد «پوری حسینی» ممنوع‌الخروج شد تجمع مردمی آزادی مرضیه هاشمی مقابل سفارت سوئد/تصاویر انهدام باند جعل اسناد و مدارک دولتی حاشیه‌های پیش از دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عمان + تصاویر
دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
کد خبر: 40340
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
غفلت مسئولان زخمی عمیق بر تَن «میقان» بر جای گذاشت؛

ورود پساب‌های صنعتی به تالاب کویری میقان+تصاویر

چند روزی است که پساب‌ های تولیدی صنایع مستقر در شهرک صنعتی «ایبک‌آباد» شهرستان اراک پس از گذر از جاده داودآباد به طبیعت منطقه و تالاب کویری میقان ورود پیدا می‌کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از اراک امروز؛ در سایه غفلت مسئولان استانی خصوصاً مسئولان محیط زیست استان مرکزی چند روزی است که پساب‌ های تولیدی صنایع مستقر در شهرک صنعتی «ایبک‌آباد» شهرستان اراک پس از گذر از جاده داودآباد به طبیعت منطقه و تالاب کویری میقان ورود پیدا می‌کند و بوی نامطبوع آن از چندین کیلومتر دورتر مشام را می‌آزارد.

ورود این پساب ها در دراز مدت علاوه بر آلودگی منابع آب زیرزمینی، تهدید جدی برای سلامت گونه های گیاهی و جانوری این منطقه است.

از آنجایی که بر اساس تکالیف قانون برنامه پنجم توسعه هر اقدام تولیدی و صنعتی باید با مجوز، نظارت و پیوست مطالعات زیست محیطی فعالیت کند و طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی نیز هر واحد تولیدی که اثرگذاری منفی در کیفیت منابع زیستی داشته باشد بایستی تعطیل شود، امیدواریم مسئولان شهرستانی اقدامات اساسی را درخصوص این مشکل زیست محیطی انجام دهند. 

تالاب میقان اراک یکی از مرتفع ترین نقاط شوره زار ایران است، این تالاب کویری با جلوه های بکر طبیعی و گردشگری سرمایه ارزشمند زیست محیطی است که به دلیل دخالت های نابه جای انسانی در معرض تهدید قرار گرفته است.

 استقرار فرودگاه اراک و کارخانه املاح معدنی ایران در حاشیه تالاب بدون ارزیابی زیست محیطی، تغییر کاربری اراضی و چرای بیش از حد دام در منطقه، شکار غیر مجاز پرندگان و زنده گیری پرندگان توسط حاشیه نشینان از جمله مشکلاتی است که سیر تغییرات مخرب در این تالاب را تسریع کرده است. 

ورود پساب های صنعتی، فاضلاب شهری، و برداشت غیر اصولی صنعتی در منطقه تهدیدهای تالاب محسوب می شود که بارها از سوی تشکیل های زیست محیطی استان گوشزد شده است و حفظ کویر و تالاب حذف این مسائل را ضروری می کند.

بارها و بارها دوستداران محیط در این خصوص تذکر داده اند اما تاکنون اقدام جدی برای جلوگیری از ورود فاضلاب به تالاب میقان صورت نگرفته است.

شهرک صنعتی ایبک‌آباد اراک در مجموع ۵۳۱ هکتار وسعت دارد که ۲۰۰هکتار آن در قالب ۲۳۲ قرارداد صنعتی عملیاتی شده است.

۱۴۳ واحد در شهرک ایبک‌آباد اراک مستقر هستند که ۳۹ درصد آن ها در زمینه فلزی، ۱۸ درصد در زمینه شیمیایی، ۱۵ درصد غذایی و بقیه در سایر حوزه های تولیدی فعالیت دارند و زمینه اشتغال برای یک هزار و ۸۶۰ نفر در این شهرک فراهم شده است.

captcha