و اینک لامبورگینی تبریزی! کاهش نرخ مکالمات صادره ایران به عراق از دقیقه‌ای ۳۰۰۰تومان به ۹۰۰تومان/ زائران حتماً از سیم‌کارت‌های عراقی استفاده کنند جزئیات بخشنامه رئیس قوه قضائیه درباره محکومین مهریه تغییرات قیمت ۱۱ گروه کالایی در هفته گذشته «قدر»، سریع‌ترین موشک بالستیک ایران +عکس مجلس وظیفه مهمی در تکمیل سند اسلامی-ایرانی پیشرفت بر عهده دارد پروژه باروری ابرها با همکاری سپاه در حال انجام است نفرات برتر مرحله نخست تور دوچرخه‌سواری میلاد دو نور مشخص شدند+تصاویر دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»! پوتین: حضور ایران در سوریه، توافق تهران و دمشق است/تک قطبی، به تاریخ پیوسته است
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۶
کد خبر: 39856
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مطرح کرد

اجرای ۱۲هزار طرح آبخیزداری در استان مرکزی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 12 هزار طرح آبخیزداری با ظرفیت ذخیره 86 میلیون مترمکعب روان آب در سطح استان در حال اجرا است.

یوسف یوسفی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه 12 هزار طرح آبخیزداری با ظرفیت ذخیره 86 میلیون مترمکعب روان آب در سطح استان در حال اجرا است، بر ضرورت صرفه‌جویی در مدیریت مصرف آب تاکید کرد و گفت: متاسفانه در دو ماهه ابتدای امسال سازه های آبخیز استان تنها یک مرتبه آبگیری شده‌اند.

وی با اشاره به سه مرحله آبگیری سازه‌های آبخیز استان در دو ماهه سال گذشته و کنترل بیش از 360 هزار مترمکعب روان آب، گفت: 50 درصد ظرفیت سدهای استان مرکزی در بارندگی های سال گذشته آبگیری شده بود که با توجه به کاهش بارندگی ها این رقم در سال جاری 30 درصد کاهش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه 35 میلیون مترمکعب رواناب در بارندگی های بهار امسال پشت سدها و آبگیرهای این استان ذخیره‌سازی شده است، گفت: دوازده هزار و 500 بند و آبگیر سنگی، ملاتی و خشکه چین در استان مرکزی وجود دارد که 20 درصد ظرفیت این آبگیرها در بارندگی های بهار امسال آبگیری شده است.

یوسفی بیشترین آبگیری سدها و بندها و ذخیره سازی رواناب ها در سال جاری را مربوط به شهرستان های اراک و ساوه مطرح و خاطرنشان کرد: ایجاد سازه‌ها و آبگیرها در مجاری خروجی بسترهای آبرفتی تا 10 درصد در تغذیه منابع آب های زیر زمینی نقش دارد.

استان مرکزی با 29 هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

انتهای پیام/

captcha