آخرین وضعیت طرح استیضاح ۲ وزیر در مجلس دروغگویی علنی یک نماینده مجلس/ تلاش وکیلی برای تبرئه خود و آقازاده دهه هفتادی‌اش+عکس 60 كيلوگرم ترياك در استان مرکزی کشف شد اسکان بیش از 9 هزار نفر روز مسافر تابستانی در مدارس استان مرکزی/آمادگی 190 کلاس برای اسکان مسافران سفر به 70 میلیون سال پیش+تصاویر بسیج آماده همکاری با دستگاه قضا برای مبارزه با مفاسد اقتصادی است/ این موضوع را طی نامه ای به آیت الله آملی لاریجانی اعلام کردیم/ مفسدان اقتصادی از داعش جنایتکارترند ۱۱ کافی نت متخلف در اراک اخطار پلمب و تذکر گرفتند انعکاس گسترده جشن چهل سالگی انقلاب در تمام استان ها پشت پرده برکناری افشانی در شهرداری تهران ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند+اسامی
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۷
کد خبر: 39785
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
کنگاوری؛

هیچ گشایش اقتصادی برای کشور در برجام حاصل نشد/برجام غیر قابل اعتماد بودن آمریکا را ثابت کرد

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه بعد از امضای برجام هیچ گشایشی در مسائل اقتصادی کشور حاصل نشد، گفت: آمریکا تا زمانی که در برجام حضور داشت هیچ خیر و برکتی را ندیدم که حالا بخواهیم با خروجش آسیب‌ ببینیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ علی کنگاوری، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار اراک امروز؛ درخصوص خروج آمریکا از برجام گفت: آمریکا تا زمانی که در برجام حضور داشت هیچ خیر و برکتی را ندیدم که حالا بخواهیم با خروجش آسیب‌ ببینیم.

هیچ گشایش اقتصادی برای کشور در برجام حاصل نشد/جمهوری اسلامی ایران قدرت آمریکا را به چالش کشیده است

کنگاوری اظهار کرد: بعد از امضای برجام هیچ گشایشی در مسائل اقتصادی کشور حاصل نشد ضمن اینکه تحریم‌ها هم همچنان به قوت خود ادامه داشت.

وی با بیان اینکه هدف آمریکا از برجام تعطیل کردن فعالیت‌های هسته‌ای و تضعیف نظام جمهوری اسلامی بود، ادامه داد: هر چند آمریکا توانست فعالیت‌های هسته ای کشور را در این مقطع متوقف سازد ولی در هدف دوم خود توفیقی کسب نکرد چراکه ایران همچنان با قدرت در برابر استکبار جهانی ایستاده و این ابرقدرت جهانی را به چالش کشیده است.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: در واقع اگر با این نگاه به موضوع برجام نگاه کنیم، درمی‌یابیم که سیاست‌های اتخاذی دولت آمریکا و ترامپ ایجاد فشار بر جمهوری اسلامی است و بحث خروج از برجام نیز در راستای همین سیاست‌ است.

کشورهای اروپایی به دنبال اهداف و منافع خود هستند/اعتماد به اروپا بدون تضمین به ضرر کشور است

کنگاوری به ادامه برجام بدون آمریکا هم اشاره کرد و افزود: کشورهای اروپایی به دنبال اهداف و منافع خود هستند و ادامه برجام بستگی به معادلات بعدی دارد؛ زمانی برجام می‌تواند ادامه داشته باشد که کشورهای اروپایی بتوانند در برابر آمریکا بایستند.

وی افزود: در تاریخ چندین ساله روابط بین‌الملل تا به امروز شاهد بوده‌ایم که کشورهای اروپایی تا زمانی در برجام می‌مانند که منافعشان تامین شود و اروپا تا زمانی در برجام خواهد ماند که بتوانند منافع آمریکا را تامین کند که با توجه به این امر اعتماد به اروپا نیز به ضرر کشور خواهد بود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه چنانچه کشورهای اروپایی بدون در نظر گرفتن منافع آمریکا در ادامه برجام بمانند، گفت: در این شراط می‌توان گفت این مسئله به نفع کشور خواهد بود؛ ادامه برجام با کشورهای اروپایی زمانی موفقیت‌آمیز خواهد بود که تضمین‌های لازم گرفته شود، در غیر این صورت اعتماد به وعده‌های بدون تضمین آنان باعث می‌شود بار دیگر تجربه امروز برای کشور تکرار شود.

برجام غیر قابل اعتماد بودن آمریکا را ثابت کرد

کنگاوری تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام را به نفع کشور دانست و گفت: برجام با تمام بدی‌هایی که برای کشور به همراه داشت ماهیت پلید آمریکا را برای همگان آشکار کرد و حسن نیت ایران را برای جهانیان به اثبات رساند.

وی اضافه کرد: در شرایطی که جنگ امروز جنگ نرم است، بهترین فرصت است تا با برجسته سازی عدم پایبندی و تعهد آمریکا در مذاکرات چهره واقعی آمریکا را برای چهانیان نمایان سازیم و افکار عمومی را به نفع خود تغییر دهیم.

کنگاوری خاطرنشان کرد: در صورتی که با این تصمیم ترامپ برخورد منطقی داشته باشیم و وضعیت بانکی و مؤسسات مالی را ساماندهی کنیم مشکلی جدی متوجه کشور نخواهد شد.

انتهای پیام/

captcha