همایش «خانواده، جایگاه و قداست آن» در اراک برگزار می‌شود مقابله با‌ خلق پول و تورم ‌با کاهش ناترازی بانک‌ها‌ تهران 7 سال بدون مازوت؛ اراک هر سال بیشتر از پارسال! نشست کمیسیون امنیت‌ ملی با مسئولان وزارت‌خارجه/باقری درباره مذاکرات به نمایندگان گزارش می‌دهد خطیب‌زاده: نه تعجیل داریم و نه اجازه می‌دهیم کسی با وقت و انرژی ما در وین بازی کند/ دور بعدی مذاکرات آخر هفته جاری هوای اراک در وضعیت قرمز قرار گرفت 185میلیارد ریال برای پرداخت حقوق فرهنگیان استان در اولویت قرار گیرد/ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای اولین بار در اراک اجرایی می شود تزریق دوز سوم واکسن کرونا به افراد بالای ۴۰ سال آغاز شد اعتبار مالی ۸۵۴ طرح مصوب در سفرهای استانیِ رئیس‌جمهور چگونه تهیه می‌شود؟ تیم مذاکره‌کننده ایرانی از پشتوانه کارشناسی قوی برخوردار است/آشفتگی غرب از مواضع صریح و بسته‌های پیشنهادی رفع کلیه تحریم‌های ایران
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
کد خبر: 39664
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی مطرح کرد

گردشگری نجومی؛ ظرفیت مغفول در روستای «وفس»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: برخی از مناطق روستایی استان از جمله روستای هدف گردشگری وفس در شهرستان کمیجان پتانسیل گردشگری نجوم را دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ سیدمحمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به اینکه امروزه گردشگران بسیاری به دنبال  سفر به مناطق بکر طبیعی و کمتر شناخته شده هستند تا انواع این موهبت را تجربه کنند، گفت: گردشگري نجوم نيز به عنوان بخشي از گردشگري فعال در بسياري از كشورها، در حال انجام است و توانسته بازار مطلوب اقتصادی و علمی را نیز به همراه داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه گردشگری نجوم، یکی از جاذبه‌های مهم در رویکردهای نوین گردشگری است، اظهار کرد: در استان مرکزی نیز با توجه به پتانسیل ها و شرایط جغرافیایی در برخی از مناطق استان می‌توان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری نجوم بهره برد.

وی با اشاره به برخی از مناطق روستایی استان که از این ظرفیت گردشگری برخوردار هستند، افزود: روستای هدف گردشگری «وفس» شهرستان کمیجان یکی از ظرفیت‌های موجود در این بخش است که می‌تواند درآمدزایی خوبی هم برای منطقه داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: این منطقه برای رصد از ویژگی‌های آب و هوایی  بسیار مطلوب و منحصر به‌فردی  برخوردار بوده و همچنین دوری از آلودگی هوا و آلودگی نوری که از عوامل جدی در ایجاد یک نقطه مطلوب برای رصد به شمار می رود است. آسمان روستای وفس جزو برترین های آسمان های ایران است و پتانسیل یک منطقه بکر برای این نوع گردشگری را دارد.

وی ادامه داد: این امر مهم نیازمند تلاش بیشتر و آموزش ترویج علم نجوم با همکاری موسسات رصد استان است و می تواند زمینه‌ساز این نوع گردشگری با توجه به پتانسیل های موجود باشد.

حسینی با تاکید بر اینکه  یک مجوز احداث اقامتگاه بومگردی در این روستا صادر شده تا به غیر از استقرار ستاره شناسان، امکان تجربه یک زندگی بومی و استفاده از مواهب آن نیز برای ایشان ممکن شود، خاطرنشان کرد: این امر باعت استقرار مطلوب گردشگران در این روستا و از سوی دیگر توانمند شدن جوامع محلی می شود.

انتهای پیام/م

captcha
آخرین اخبار