کشف محموله ميلياردی لوازم خرازي قاچاق در اراک دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی خنداب از دیروز تا امروز كشف 142 كيلوگرم ترياك در استان مركزي از اصرار بر لایحه ضدملی تا مجلس در آزمون مردمی ماندن صعود با دست‌های آقای کلین‌شیت/تعطیلات میریم دربی/دیوار ایران به چین رسید سروش از سایپا رفت/ سلیمانی مدیرعامل شد «پوری حسینی» ممنوع‌الخروج شد تجمع مردمی آزادی مرضیه هاشمی مقابل سفارت سوئد/تصاویر انهدام باند جعل اسناد و مدارک دولتی حاشیه‌های پیش از دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عمان + تصاویر
دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
کد خبر: 39661
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲

خلیج‌فارس؛ نامی به قدمت تاریخ و تمدن بشری

دهم اردیبهشت سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس به دست سپاه ایران به رهبری امام قلی‌خان (امیرالامرای فارس)، با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ دهم اردیبهشت‌ماه سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس در سال 1001 هجری شمسی (1621 میلادی) به دست سپاه ایران به رهبری امام قلی‌خان (امیرالامرای فارس) است؛ روزی که ملت ایران به خود می‌بالد که فرزندانش توانستند پس از 116 سال این خلیج را از حضور بزرگترین قدرت امپراطوری غرب پاک کنند.

خلیج‌فارس در طول تاریخ روزگار تلخ و زخم‌های عمیق و ناله‌های بلند، زیاد به خود دیده است  ولی تمامی غم‌های دوران را در سینه خود نگاه داشته و سرافراز و مقتدر ایستاده است.

موقعیت ممتاز خلیج‌فارس استعمارگران سودجو را همیشه بر آن داشته تا چشم طمع بر آن بدوزند و از خواب و خیال تصرف این پهنه ارزشمند لحظه‌ای غافل نشوند.

امروز نیز دولت‌های استعمارگر با تحریک کشورهای حاشیه خلیج‌فارس جنگ‌های روانی را علیه ایران به راه انداخته‌اند و درصدد تصاحب نام بلند آوازه خلیج همیشه فارس هستند.

اهمیت تنگه هرمز و خلیج نیلگون همیشه فارس به قدری بود که انگلیسی‌ها را به طمع این انداخته تا در سال ۱۲۱۹ خورشیدی، نام دریای بریتانیا را برای خلیج فارس به کار ببرند اما این نام پذیرشی نیافت و به فراموش سپرده شد.

دولت انگلیس در اقدامی دیگر پرونده‌ای جعلی در سال ۱۳۱۶شمسی برای تغییر نام خلیج فارس تشکیل داد، اولین کسی که برطبق این پروند از واژه «خایج عربی» برای  توهین به هویت ایران، استفاده کرد کارگزار انگلیس «لرد بلگریو» بود و در کتاب خود تلاش نمود تا این واژه را درمیان کشورهای همسایه رواج دهد.

پس از ملی شدن نفت ایران و خلع ید از شرکت های انگلیسی و قطع روابط ایران و انگلیس ابتدا نماینده سیاسی انگلیسی مقیم بحرین از سال 1329 شمسی عبارت ساحل عربی را برای منطقه جغرافیایی بخش جنوبی خلیج فارس که متعلق به عرب‌های تحت‌الحمایه انگلیس بود مرسوم ساخت و سپس به مرور کلمه خلیج عربی را جایگزین آن ساخت و سپس این نام را به کل خلیج فارس تعمیم داد.

دلیل اعراب برای استفاده از کلمه عربی به جای فارس، هیچ پایه و اساس مکتوب و تاریخی ندارد و تنها به خاطر اینکه ساکنان حاشیه خلیج فارس عرب زبانند، می خواهند این تغییر نام را لحاظ کنند.

 امروز بیگانگان نام خلیج عربی را در محافل خود به کار می برند و در تلاشند تا نام فارس را محو کنند و دولت های ابرقدرت اروپایی و آمریکایی در ظاهر وارد این معرکه سیاسی به راه انداخته نمی‌شوند اما با برداشتن نام فارس از نقشه‌ها و سایت‌ها، حمایت خود را از دول عربی ثابت کرده‌اند.

خلیج تا ابد فارس سومین خلیج بزرگ جهان است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می‌شناسند

پس از تحریف نام خلیج فارس در اطلس نشنال جغرافی که بعد از دو قرن کاربرد نام خلیج فارس برای اولین در نسخه جدید در آبان سال 1383 نام جدیدی را در کنار نام بین المللی خلیج فارس قرار داد خشم و اعتراض عمومی در میان فعالان اجتماعی و فرهنگی داخل و خارج نسبت به این تحریف غیرعلمی صورت گرفت و پس از ارسال هزاران ایمیل و نامه اعتراضی و یک طومار اینترنتی با بیش از 120 هزار امضا به موسسه مذکور، مدیر موسسه مشهور آمریکایی ضمن عذرخواهی از ملت ایران، قول داد اشتباه خود را جبران کند.

در سال ۱۳۸۴ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ ایادی‌ استکبار جهانی‌ به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ نامگذاری‌ کرد.

نامی که برای همیشه تاریخ در اذهان باقی خواهند ماند.

انتهای پیام/م

captcha