کشور با تولید و توزیع عادلانه منابع آباد می‌شود/بازداشت خبرنگار پرس تی وی نقض آشکار آزادی بیان است اصرار بعضی نمایندگان مجلس بر تصویب fatf و cft خطاست/نفوذ، نقشه آمریکا برای مقابله با ایران است استکبار با ترفندهای مختلف به دنبال سلطه در ایران است/ ایام فاطمیه بهترین فرصت برای بیان فضایل حضرت زهرا(س) حریف ایران در یک هشتم نهایی مشخص شد +نمودار و برنامه بازی‌ها ساخت نسخه دوم ماهواره«پیام» دو هفته دیگر آغاز می‌شود واکنش ترامپ به پرتاب ماهواره توسط ایران مقایسه وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با منطقه و جهان+جدول مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟ واکنش تاج به صحبت های کی‌روش وحشت روزافزون اسرائیل از محور مقاومت
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹
کد خبر: 39606
تاریخ انتشار: ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱
سالروز حمله آمریکا در طبس؛

روزی که هیمنه استکبار شکست

«عملیات پنجه عقاب»، عملیاتی نظامی از سوی نیروی «دلتا»ی ارتش آمریکا که در 5 اردیبهشت سال 59 به منظور حمله به ایران طراحی شد ولی در نهایت با شکستی سخت برای آمریکا به پایان رسید.

به گزارش دیار آفتاب؛ آمریکایی‌ها در راستای حفظ منافع خود در منطقه خاورمیانه و دستیابی به اهدافشان در ایران به بهانه آزاد کردن گروگان‌های خود که در 13 آبان 1358 و در جریان تسخیر لانه جاسوسی‌شان در ایران دستگیر شده بودند، بر آن شدند تا اجرای عملیات بزرگی را با نیروهای «دلتا» و با رمز «پنجه عقاب» طرح ریزی کنند. عملیاتی که در آن آمریکایی‌ها به بهانه آزادسازی گروگان های خود اهداف شوم دیگری نظیر بمباران بیت امام در جماران، بمباران مرکز نگهداری مهمات، سپاه، حزب ریاست جمهوری و ... را نیز دنبال می‌کردند.

نیمه شب پنجشنبه ۴ اردیبهشت 1359، شش فروند هواپیمای ۱۳۰-C و هشت فروند هلی کوپتر نفربر از عرشه ناو هواپیما بر NIMITZ برخاستند و با پرواز در ارتفاع کم، راهی ایران شدند و همه چیز برای یک پیروزی تمام عیار مهیا بود.

پس از ورود به حریم ایران اسلامی، یکی از هلی کوپترها در ۱۲۰ کیلومتری شهر «راور» کرمان دچار نقص فنی شد و ناگزیر فرود آمد. سرنشینان این هلی‌کوپتر به هلی‌کوپتر دیگری منتقل شدند که پس از طی مسافتی دستگاه هیدرولیک این هلی‌کوپتر نیز از کار افتاد، اما توانست خود را به ناو هواپیمابر «نیمیتز» برساند.

در هر صورت، شش فروند هواپیمای ۱۳۰-C  و شش فروند هلی‌کوپتر(حداقل هلی‌کوپتری که برای اجرای عملیات به آن نیاز داشتند) در محل مورد نظر، واقع در صحرای طبس در تاریکی شب فرود آمدند.

در این عملیات بعضی از کشورها از جمله اسرائیل، انگلستان و حتی برخی عوامل تصفیه شده ارتش ایران نیز کمک کردند؛ ۹۵ نیروی کوماندو آموزش دیده با تجهیزات نظامی بسیار قوی در پنجم اردیبهشت ماه سال ۵۹ در شبی آرام و مهتابی وارد صحرای طبس شدند و در حال فرود و مهیای اجرای نقشه‌ای شوم بودند که یکی دیگر از هلی کوپترها در حال سوخت‌گیری برای اجرای مرحله بعدی عملیات، دچار نقص فنی شد.

موقعیت به ناو «نیمیتز» و از آنجا به کاخ سفید گزارش شد و از رئیس جمهور کسب تکلیف شد. «کارتر» دستور توقف عملیات و عقب نشینی را صادر کرد؛ اما آن هنگام که آمریکایی ها قصد بازگشت کردند، طوفانی از شن برخاست، هواپیماها و هلی‌کوپترهای آمریکایی، در حال برخاستن از زمین دچار مشکل شدند. یک هواپیما و یک فروند هلی‌کوپتر با هم برخورد کردند و هر دو آتش گرفتند.

عملیات عملاً شکست خورد. پس از دقایقی نیروهای سپاه خود را به منطقه رساندند. فرماندهی نیروهای سپاه منطقه را سردار محمدمنتظر قائم بر عهده داشت.

پس از فرار آمریکایی ها و صدور اعتراف کاخ سفید مبنی بر شکست عملیات و این که اسنادی سری و مهمی در درون هلی‌کوپترها به جای مانده است، به دستور مستقیم «بنی‌صدر»، هلی‌کوپترهای به جا مانده بمباران شدند و اسناد سری و مهم باقی مانده در آتش سوختند و طی این اقدام سردار محمد منتظر قائم که مامور حفاظت از هلی‌کوپترها بود به شهادت رسید تا این واقعه را با خون خود برای همیشه جاوید نگاه دارد.

حضرت امام خمینی(ره) در پی شکست آمریکا در طبس، در پیام کوبنده‌ای خطاب به رئیس جمهور آمریکا فرمودند؛«کارتر باید بداند که با این عمل بسیار ناشیانه، حیثیت سیاسی خود را به صفر رساند و از ریاست جمهوری باید قطع امید کند. کارتر با این عمل خود ثابت کرد که قدرت تفکر را از دست داده است و از اداره یک کشور بزرگ مثل آمریکا عاجز است. اکنون که شیطان بزرگ دست به کار احمقانه زده است، ملت شریف ایران باید برای خدای تبارک و تعالی با تمام توان خود و با اتکال به قدرت خدای متعال مهیا شوند و آماده نبرد با دشمنان خود گردد».

به این ترتیب بار دیگر طبل رسوایی آمریکا در جهان کوبیده شد و شکستی تلخ و مفتضحانه را با خواری و ذلت با خود همراه کرد.

انتهای پیام/م

captcha