خروج از برجام اشتباه بسیار بزرگی بود خنثی کردن تحریم‌ها اولویت اصلی دانشگاه و صنایع باشد/ توسعه پایدار با کار و تلاش شبانه‌روزی، تولید رقابتی و صادرات محور محقق می‌شود جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است لیگ قهرمانان اروپا|غلبه رئال بر اینتر و حذف میلان/وداع دراماتیک پورتو با فرصت سوزی طارمی تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴
کد خبر: 38712
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
قلعه‌ «آقچه کهریز» کمر خم کرده است؛

کمیجان؛ دیار قلعه‌های کهن/بزرگ‌ترین بنای خشت و گِلی ایران؛ در سایه فراموشی

با گذر از این شهرستان به راحتی می‌توان دریافت که چگونه قلعه‌های تاریخی و کهن این منطقه در حال ویران شده است بی‌آنکه مسئولان نسبت به حفظ این آثار کهن تلاشی داشته باشند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سلام کمیجان؛ شهرستان کمیجان یکی از مناطق گردشگری و تاریخی استان مرکزی با قدمتی 7000 ساله است که به عنوان یکی از مقاصد گردشگری برای مسافران محسوب می‌شود.

با گذر از این شهرستان به راحتی می‌توان دریافت که چگونه قلعه‌های تاریخی و کهن این منطقه در حال ویران شده است بی‌آنکه مسئولان نسبت به حفظ این آثار کهن تلاشی داشته باشند.

قلعه هایی که از نظر سیاسی و نظامی هزاران رویداد و خاطره تاریخی و فرهنگی و در حقیقت بخشی از تاریخ این کشور را در دل خود پنهان داشته و دارد. پس از اتراق ایل بوزچلو که ترک تبار و ایلی شیعه مذهب بوده است، حکومت ترک ها در این منطقه در کنار سایر طوایف قدعلم کرد و این قوم فرهنگی، مذهبی، سیاسی با توجه به نفوذ در قدرت سیاسی با بناگذاری قلعه های مستحکم قدرت سیاسی و نظامی خویش را به نمایش گذاشتند و در فراسوی این نمایش مورد توجه حکام مختلف از صفویه تا حال بوده‌اند.

به طوری که در بسیاری از جنگ های کشور از دوره صفویه تا هشت سال دفاع مقدس فرزندان ترک تبار بزچلو رشادت خویش را به نمایش گذاشته‌اند.

قلعه هنر ایران آخرین نفس هایش را می کشد

یکی از مهم ترین این قلعه ها، قلعه هنری «آقچه کهریز» در بخش میلاجرد شهرستان کمیجان است. خانه‌هایی که روستای آقچه کهریز بنا شده است به واسطه خاک رُس سفید که در ساخت آن‌ها به کار برده شده دارای مقاومت و زیبایی خاصی است و نام این روستا نیز که با «آق» به معنی سفید شروع می­ شود از همین خاک سفید گرفته شده است.

مجموعه قلعه «آقچه کهریز» و فضاهای پیرامون آن واقع در شمال غربی استان مرکزی و در 5 کیلومتری مرکز شهرستان، با مساحت تقریبی 20 هزار مترمربع یکی از بزرگ‌ترین بنای خشت و گلی یکپارچه ایران و جهان است که با قذمتی 900 ساله به‌ ثبت‌ ملی رسیده است.

این قلعه محل زندگی و نقاشخانه «عیسی خان بهادری» پدر نقاشی ایران است که از گذشته‌های بسیار دور محل زندگی خاندان بهادری بوده است.

استاد عیسی بهادری مهره اصلی و تاثیرگذار در صنعت فرش دستباف ایران بوده و نقش بزرگی در حوزه صنعت فرش و هنر ایرانی دارد.

با سفر رئیس مرکز ملی فرش ایران در دی ماه سال 96 به کمیجان و بازدید از موزه استاد عیسی بهادری و نقاشخانه ایل بزچلو در بخش میلاجرد با تاکید بر ضرورت بهره مندی از پتانسیل این قلعه و آثار شاخص عیسی خان بهادری، مسئولان را بر آن داشت تا با عزم ملی، این مکان تاریخی و فرهنگی را احیا کنند و این قلعه را با تناسبی که با فرش ایران دارد به عنوان «پایلوت و پاتوق فرش استان مرکزی» معرفی کنند تا ساختاری جدید در فرش استان به وجود آید.

سرزمین قلعه های کهن تاریخی، امروز نیاز به نیم نگاهی برای پیداکردن مسیر توسعه دارد. متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی استان این مجموعه در حال نابودی و فراموشی است.

با توجه به ظرفیت این مجموعه در حوزه گردشگری و قدمت تاریخی بناهای این روستا این امکان را می دهد تا به عنوان قطب گردشگری در غرب استان مرکزی مطرح شود و گام موثری در صنعت گردشگری منطقه برداشته شود.

:فرماندار کمیجان

لزوم تخصیص اعتبارات برای گردشگری فرهنگی شهرستان کمیجان

سلیمانی، فرماندار کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان با اشاره به تشکیل شورای راهبردی توسعه پایدار در کمیجان گفت: یکی از مسائل مهم در گردشگری فرهنگی، ایجاد زیرساخت‌های مناسب است که برای این منظور اعتباراتی تخصیص داده شده است.

فرماندار کمیجان تصریح کرد: برای مرمت و بازسازی قلعه بهادری ۵۰ میلیون تومان و مرمت نگارخانه بهادری، ۱۵ میلیون تومان اعتبار تخصیص داده شده است.

وی خاطرنشان کرذ: همچنین برای تأمین زیرساخت‌های مناسب بوم‌گردی در روستای گردشگری وفس، ۴ میلیارد ریال از سوی بنیاد مسکن استان در نظر گرفته شده است و با تخصیص آن به زودی در حوزه گردشگری فعالیت‌های ویژه‌ای انجام می‌شود.

 انتهای پیام/م

captcha
آخرین اخبار