14 سال انتظار برای اجرای پروژه محور وفس-آقچه‌قلعه؛

غبار جاده‌های خاکی بر تَن روستاهای کمیجان/بهسازی جاده‌های روستایی در پیچ و خم تامین اعتبارات مانده‌اند

پس از 14 سال اجرای پروژه محور وفس-آقچه قلعه در دست دولت‌ها می‌چرخد و به عنوان میراثی ماندگار برای دولت بعدی به یادگار می‌ماند. این جاده از آرزوهای بزرگ مردم منطقه وفس محسوب می شود.
کد خبر: ۳۸۶۶۱ تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۳

به گزارش دیار آفتاب؛ راه‌های ارتباطی همواره از مهم ترین عوامل توسعه روستاها و شهرها محسوب می شود از این‌رو توسعه راه ها نقش اساسی در توسعه و اشتغالزایی دارند و در این بخش آسفالت و بهسازی راه های روستایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در راستای تحول اقتصادی و نیز جذب سرمایه‌گذاری، تقویت و مناسب سازی راه‌های روستایی بسیار اهمیت دارد. متاسفانه به رغم نقش اثرگذار روستاها در اقتصاد و تامین بخشی اعظمی از مواد غذایی مورد نیاز شهرها، راه دسترسی آن ها به مناطق شهری با مشکلاتی مواجه است و این امر باعث شده تا بسیاری از ظرفیت‌های این مناطق نادیده گرفته شود  شاهد مهاجرت روستائیان و خالی شدن روستاها از سکنه باشیم.

شهرستان کمیجان یکی از استان‌هایی است که جمعیت 29 هزار نفری روستایی آن در 48 روستای شهرستان ساکن هستند ولی هنوز با گذشت سال‌ها تعدادی از روستاهای آن از زیرساخت‌های لازم در بخش راه‌ها برخردار نیستند و نبود راه ارتباطی یکی از اساسی‌ترین مشکلات روستاهای این منطقه است.

روستاهای شهرستان کمیجان در دو بخش مرکزی و میلاجرد تا حدودی از وضعیت نسبی مناسبی برخوردار هستند ولی چندین روستا در بخش مرکزی و میلاجرد سال هاست که چشم به تدبیر مسئولان دوخته اند.

پروژه محور وفس-آقچه قلعه 14 ساله شد

روستای وفس از روستاهای پرجمعیت و تاریخی کمیجان است، این روستا یکی از مناطق گردشگری استان مرکزی محسوب می شود که از سال 82 تاکنون مدیران وقت تصمیم داشتند تا با احداث محور 24 کیلومتری وفس-آقچه قلعه، فاصله این منطقه گردشگری را با شهرستان کمیجان و بخش وسیعی از غرب استان نزدیک به 120 کیلومتر کاهش دهند.

احداث این راه در کاهش زمان سفر و صرفه‌جویی در مصرف سوخت نقش بسزایی داشته و سبب رونق و توسعه اقتصادی، کشاورزی و عرضه به‎موقع محصولات کشاورزی و تولیدات دامی به بازارهای استان و تهران می‎شود.

اما پس از 14 سال اجرای پروژه محور وفس-آقچه قلعه در دست دولت‌ها می‌چرخد و به عنوان میراثی ماندگار برای دولت بعدی به یادگار می‌ماند. این جاده از آرزوهای بزرگ مردم منطقه وفس محسوب می شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی کمیجان:

راه‌های ارتباطی 90 درصد روستاهای کمیجان آسفالت است/کمبود اعتبارات از علل عمده تکمیل نشدن عملیات‌های راه‌سازی

حمیدرضا جعفری، رئیس اداره راه و شهرسازی کمیجان در خصوص آخرین وضعیت راه‌های روستایی شهرستان کمیجان گفت: از حدود 250 کیلومتر راه روستایی شهرستان کمیجان تنها روستای بالای ۵۰ خانوار «طرلان» فاقد آسفالت است که با تخصیص اعتبار لازم عملیات آسفالت آن اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به ۱۵۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت شده در شهرستان کمیجان گفت: بیش از ۹۰ درصد روستاهای کمیجان دارای حداقل یک راه آسفالت هستند.

جعفری کمبود اعتبارات در حوزه راه‌ها را یکی از معضلات موجود در این بخش دانست و گفت: در سال 96 اعتبار راه‌های روستایی شهرستان کمیجان ۴۵ میلیارد ریال بوده است و محور 9 کیلومتری روستای کوت آباد -چاپار با اعتبارات سال ۹۶ تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی به راه روستایی «کلوان»_ «راستگردان» اشاره کرد و افزود: برای تکمیل این پروژه اعتباری بالغ بر 230 میلیون تومان در نظر گرفته شده و تاکنون دو کیلومتر آن تکمیل شده است و مابقی مسیر نیز زیرسازی شده و با تخصیص اعتبارات، عملیات اجرایی این محور در سال جاری ادامه پیدا می کند.

جعفری از تکمیل بخشی از آسفالت محور راه روستایی کمیجان- میدانک، فرک و چالمیان خبر داد و گفت: تاکنون نزدیک به 11 کیلومتر از این محور 12 کیلومتری تکمیل شده و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل مابقی محور نیز تخصیص یافته است.

رئیس راه و شهرسازی کمیجان در ادامه به محور روستایی سیجان-طرلان اشاره کرد و افزود: تاکنون دو کیلومتر از این محور ۳.۳ کیلومتری زیرسازی شده است و برای تکمیل این محور 310 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و 350 میلیون تومان از محل اعتبار ملی در نظر گرفته شده که در صورت تخصیص تا پایان سال مالی تکمیل می‌شود.

وی به محور وفس-آقچه قلعه اشاره و تصریح کرد: تاکنون 8 کیلومتر از محور 24 کیلومتری وفس-آقچه قلعه خاک‌برداری و تراشه برداری شده است و به منظور ادامه کار و پرداخت مطالبات پیمانکار مبلغ ۲ میلیارد تومان نیز برای این محور در نظر گرفته شده است.

همان طور که می دانیم شکوفایی و رونق اقتصاد کشور از کوچک ترین روستاها شروع می شود از این‌رو توسعه روستایی نقش موثری در توسعه ملی دارد و می‌طلبد که مسئولان نسبت به راه‌های ارتباطی روستایی توجه بیشتری داشته باشند.

 انتهای پیام/م