كشف بیش از 206 كيلوگرم ترياك در استان مركزي/ کلاه‌برداری مردم شياد تحت عنوان سازمان‌های حمايتي و خدماتي گازگرفتگی در اراک قربانی گرفت بازار سرپوشيده اراك تعطیل شد حادثه‌ی تأثرانگیز سیل ویرانگر در شیراز مایه‌ی اندوه اینجانب است/ همگان را توصیه به‌سرعت و جدیت در انجام‌ وظیفه نمائید تخلیه آب اولویت اصلی سپاه در مناطق سیل‌زده است/همه امکانات برای مناطق سیل‌زده ارسال شده است چرا تناقض‌های رفتاری و گفتاری غرب دیده نمی‌شود؟ کمک های بسیج و سپاههای استانی به مناطق سیل زده؛ مثل سیل، مثل سیلاب/آغاز مرحله دوم کمک رسانی بعد از امدادرسانی اولیه خمین با یادگاری از ادوار کهن+تصاویر گروه‌های مقاومت: تمام اهداف اسرائیلی در تیررس ماست واکنش تند کاربران به توییت حسام‌الدین آشنا +تصاویر
سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
کد خبر: 38024
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
هنر «تفرشی‌دوزی» نیازمند احیای مجدد؛

رودوزی سنتی؛ هنری 100 ساله درتفرش که نیازمند احیا است/مقدمات ثبت جغرافیایی دوخت تفرشی‌دوزی در حال انجام است

هنر تفرشی دوزی، یکی از قدیمی ترین روزدوزی های سنتی در کشور محسوب می شود که می تواند سوغاتی مناسبی برای گردشگران در ایام نوروز باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ندای تفرش، تفرشی‌دوزی یا درویش‌دوزی یکی از رودوزی‌های سنتی ایران است که هنرمندان شهرستان تفرش در آن تبحری دیرینه دارند. هنری که از شهرستان تفرش برخاسته است.

این نوع رودوزی در دوخت تزیینی انواع لباس و تزیینات خانگی کاربرد دارد. در گذشته این نوع دوخت از شهرت بیشتری برخوردار بوده ولی امروز رنگ فراموشی بر این هنر و صنعت دستی تفرش نشسته که نیازمند احیای مجدد است.

ورود هنر تفرشی‌دوزی در کتب درسی

این هنر تا جایی شهرت ملی پیدا کرده است که این نوع دوخت سنتی در کتاب‌های درسی کشور نیز آمده است و دانش‌آموزان پایه نهم با این نوع دوخت اصیل و سنتی تفرش در کتاب فرهنگ و هنر و در درس‌ «سوزن‌دوزی‌های سنتی ایران» آشنا می‌شوند.

 

اگرچه در سال‌های گذشته اقداماتی از این دست برای احیای صنایع دستی و این هنر تفرشی آغاز شده، اما بازهم کافی نیست چراکه هنوز این نوع دوخت غریب مانده و نه تنها با وجود سنتی بودن آن در دوخت لباس‌ها دیده نمی‌شوند، بلکه بسیاری از دوزندگان، مردم و مسئولان از شنیدن نام آن اظهار تعجب و بی‌خبری می‌کنند.

 تفرشی‌دوزی یکی از رشته‌های قدیمی در حوزه رودوزی‌های سنتی کشور است

قاسم کاظمی معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با ندای تفرش، گفت: تفرشی‌دوزی یا درویش‌دوزی یکی از رشته‌های قدیمی در حوزه سوزن‌دوزی و رودوزی‌های سنتی استان مرکزی و کشور محسوب می‌شود.

کاظمی افزود: طبق تحقیقات انجام شده از مجموع 144 رشته فعال سوزن‌دوزی در ایران، تفرشی‌دوزی دارای سابقه‌ای طولانی‌تر از سایر رشته‌های فعال سوزن‌دوزی است.

وی اظهار کرد: تفرشی‌دوزی از اواخر دوره قاجار در شهر تفرش رایج شده است که می‌توان گفت این نوع دوخت بیش از 100 سال قدمت دارد.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: این نوع دوخت بر روی پارچه‌هایی که تار و پود دارند، کاربرد دارد و از جمله دوخت‌هایی است که با تصرف در پارچه انجام می‌شود.

کاظمی ادامه داد: این نمونه دوخت تزئیناتی بیشتر در حاشیه پارچه‌ها و گاهی اوقات نیز در متن پارچه کابرد دارد. در گذشته برای پارچه‌های تزیینی روی کرسی، صندوقچه و بر روی سایر لوازم خانگی استفاده می‌شد؛ که در قسمت قائمه پارچه یا دور تا دور آن به صورت تفرشی‌دوزی تزئین می‌شد.

وی گفت: در ایجاد نقوش نیز عموما از رنگ‌های قرمز، سبز، قهوه‌ای و مشکی استفاده می‌شده است. اما براساس سلیقه ممکن است از رنگ‌های دیگری نیز استفاده شود. این نقوش بر روی روسری خانم‌ها و لبه دامن زناننیز دوخته می‌شده است.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به استفاده از این نوع دوخت در زمان فعلی، اظهار کرد: در حوزه تفرشی‌دوزی، تعداد کمی از هنرمندان فعالیت دارند، که امروز این نوع دوخت را بر روی آستین مانتوها یا تزئینات قسمت قائمه و دکمه لباس استفاده می‌کنند.

کاظمی در خصوص علت شهرت «تفرشی دوزی» گفت: برخی از آثار در حوزه صنایع دستی وجود دارند که برای اولین بار در منطقه خاصی کار شده و به همین دلیل به نام همان شهر نیز به ثبت رسیده است. هرچند برخی از رودوزی‌ها، عنوان شهرستان خود را یدک نمی‌کشد. اما تفرشی‌دوزی برای اولین بار در تفرش انجام شده و به نام همین شهر نیز به ثبت رسیده است.

مقدمات ثبت جغرافیایی دوخت تفرشی‌دوزی در حال انجام است

وی با بیان این مطلب که هنوز تفرشی‌دوزی به ثبت ملی نرسیده است، بیان کرد: مقدمات ثبت جغرافیایی دوخت تفرشی‌دوزی در حال انجام و پرونده آن در حال تهیه است تا به ثبت ملی برسد.

کاظمی با بیان اقدامات اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص احیای دوخت تفرشی‌دوزی تصریح کرد: در سال‌های گذشته تا حدودی در خصوص آموزش این رشته اقداماتی صورت گرفته و همچنین به عنوان یکی از دروس در کتاب‌های درسی وارد شده است.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره میراث فرهنگی استان مرکزی ادامه داد: همکاری‌ و تعاملاتی هم با دانشکده هنرهای تجسمی ارشاد اسلامی در بخش طراحی دوخت انجام شده تا دانشجویانی که در رشته طراحی دوخت فعالیت دارند، با دوخت تفرشی‌دوزی آشنا شوند تا کارهایی که در آینده به بازار عرضه می‌شوند، با این نمونه دوخت باشد.

وی خاطرنشان کرد: ثبت دوخت تفرشی‌دوزی در بخش نشان ملی مرغوبیت کالای صنایع دستی توسط دو نفر از هنرمندان انجام شده است.

 انتهای پیام/ک

captcha