واردات بی‌رویه و قاچاق کالا، مهمترین چالش واحدهای صنفی و صنعتی دعوت دو ورزشکار استان مرکزی به اردوی تیم ملی تنیس روی میز افزایش عرضه محصولات غذایی غیر بهداشتی در حریم راه‌های استان مرکزی پلمپ ۶ آرایشگاه زنانه غیرمجاز در اراک حضور دو ورزشکار استان مرکزی در اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر طرح سوال از رئیس جمهور هر بار با فشار بر نمایندگان از حد نصاب افتاده است شکل‌گیری بزرگترین جنایات غرب علیه بشریت در جام جهانی/ملت یمن هرگز تسلیم نمی‌شود واژگونی کامیون جان راننده را گرفت بخشش ۲۳ محکوم به قصاص نفس در استان مرکزی/بیش از ۲۵۳ هزار پرونده در سال گذشته مختومه شد/رشد ۵ درصدی نسبت طلاق به ازدواج از تکرار وعده‌های مسکنی تا انزجار از جام جنایی
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۵
کد خبر: 37927
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
جوان اراکی که همت و اراده را برای هم‌وطنانش مشق کرد؛

کارگر دیروز، کارآفرین امروز/ تولید 13 تُن قارچ در هر دوره تولیدی

«نیک‌نفس» یکی از کارآفرینان اراکی که تا چندی پیش خود کارگر یک کارگاه پرورش قارچ بوده است امروز خود با بر حرکت در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی، زمینه اشتغال را برای تعدادی از افراد جویای کار فراهم کرده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از اراک امروز؛ اقتصاد مقاومتی مفهومی است که این روزها به‌عنوان راه‌گشای برون رفت اقتصاد کشور از وضعیت نابسامان و سست کنونی مطرح می‌شود.

اگرچه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر بارها با بیان و تبیین اقتصاد مقاومتی و توجه به سرمایه‌های داخلی، دولت و مجلس را به سمت به کارگیری این مفهوم رهنمون ساخته‌اند و مسئولان نیز در راستای این موضوع همایش‌ها و جلسات گوناگونی در سطح دولت و مجلس برگزار کرده‌اند، اما مفهوم اقتصاد مقاومتی آن چنان‌ که باید مورد توجه و اجرا قرار نگرفته است.

توجه به تولیدات داخلی، استفاده از نیروی کار و سرمایه داخلی، توجه خاص به تولید کالاهای اساسی و محصولات زیربنایی، مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی‌ بوده و به نظر اکثر کارشناسان تنها راه برون رفت اقتصاد کشور از وضعیت کنونی است، با این حال برخی از مسئولان دولتی همچنان سعی می‌کنند با تکیه بر وعده‌های پوچ کشورهای اروپایی، درمانی برای درد بزرگ اقتصاد کشور بیابند.

در گوشه و کنار استان مرکزی هستند جوانانی که با سرمایه‌ اندک وارد عرصه تولید می‌شوند و دغدغه‌ اشتغال و درآمد تعدادی دیگر را هم مرتفع می‌سازند.

«نیک‌نفس» یکی از کارآفرینان اراکی است که ضمن حضور در عرصه پرورش قارچ علاوه بر حرکت در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی زمینه اشتغال را برای تعدادی از افراد جویای کار فراهم کرده است.

این کارآفرین 42 ساله و کارشناس کشاورزی درباره انگیزه و فعالیت خود در عرصه پرورش قارچ به خبرنگار ما گفت: سال 80 پس از فارغ التحصیلی به‌دنبال حرفه مناسب با تحصیلات و علاقه‌ام رفتم اما موفق به یافتن شغلی مناسب نشدم. چند سالی با سرگردانی در مشاغل گوناگون فعالیت کردم تا اینکه در کارگاه پرورش قارچ به عنوان یک کارگر مشغول به کار شدم.

راه‌اندازی کارگاه پرورش قارچ با تسهیلات 15 میلیون تومانی/برداشت 13 تُن قارچ در هر دوره تولیدی

وی ادامه داد: به دلیل علاقه به کار کشاورزی تصمیم گرفتم، خود کارگاهی را را‌ه‌اندازی کنم و برای این منظور در اولین گام برای دریافت تسهیلات به بسیج مهندسین اراک مراجعه کردم و با حمایت‌های این سازمان موفق به دریافت 15 میلیون تومان تسهیلات «اقتصاد مقاومتی» شدم.

این کارآفرین اراکی اظهار کرد: با تجربه‌ای که در کار تولید قارچ داشتم روز به روز کارگاه خود را توسعه دادم تا اینکه امروز در هر دوره تولید 13 تُن قارچ برداشت می‌کنم و در نظر دارم این مقدار از تولید را به 30 تُن برسانم.

نیک‌نفس با اشاره به اشتغالزایی برای 5 نفر در کارگاهش گفت: به دنبال مکانیزه کردن کارگاه هستم چراکه ضمن بهره‌وری بیشتر می‌توان فرصت شغلی را برای تعداد بیشتری از افراد فراهم کنم.

وی به بازار فروش محصولات خود اشاره کرد و افزود: برای اینکه محصولات بدون واسطه به دست مصرف کنندگان برسد، در نظر دارم فروشگاه بزرگ و اختصاصی در اراک راه‌اندازی کنم که این امر بسترساز ایجاد اشتغال بیشتر می‌شود.

این کارآفرین اراکی خاطرنشان کرد: با همتی که از جوانان ایرانی سراغ دارم با حمایت‌‌های اندک می‌توانند وارد عرصه اقتصاد مقاومتی شوند و علاوه بر کارآفرینی و خلاقیت، درآمد خوبی نیز کسب کنند.

انتهای پیام/م

captcha