جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است لیگ قهرمانان اروپا|غلبه رئال بر اینتر و حذف میلان/وداع دراماتیک پورتو با فرصت سوزی طارمی تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی جدیدترین خرید پرسپولیس کیست؟ / لژیونر ایرانی هم در لیست گل محمدی! دانشجویان در جهاد علمی و فرهنگی همان رسالت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارند
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
کد خبر: 37877
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
در روزگاری که زنان به سختی باسواد می شدند!؟

ملا «صغری» تنها زن مکتب‌دار بزچلو

در جامعه قاجار که سواد زنان را مغایر با احکام شریعت می دانست «ملاصغری» یکی از شخصیت‌های برجسته ایل بزچلو در منطقه کمیجان بوده که نقش مهمی را در سوادآموزی مردم این منطقه ایفا کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سلام کمیجان؛ زنان در عصر قاجار به طور کلی در تاریکی بی‌سوادی به سرمی‌بردند. جامعه مردسالار در آن دوره بر این باور بود که زن نباید چیزی بداند و بفهمد و ضرورتی ندارد زنان خط و سواد بیاموزند.

در جامعه قاجار تنها دختران خانواده های روشنفکر و ثروتمند، آن هم نه با حضور در اجتماع، بلکه با استفاده از معلم سرخانه آموزش می دیدند. جامعه ای که گرفتار اوهام و خرافه پرستی بود و سواد زنان را مغایر با احکام شریعت می دانست و با چنین قید و بندهایی برخی زنان باسواد، ناگزیر از پنهان نمودن سواد و دانش خویش بودند.

اما در چنین جامعه‌ای «ملاصغری» یکی از شخصیت‌های برجسته ایل بزچلو در منطقه کمیجان بوده که نقش مهمی را در سوادآموزی مردم این منطقه ایفا کرده است.

در معرفی شخصیت های فرهنگی شهرستان کمیجان از «ملاصغری» به عنوان یکی از مفاخر شهرستان نام برده شده است.

علی‌اکبر آقچه کهریزی، یکی از محققان فرهنگ و تاریخ کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان در خصوص این بانوی کمیجانی گفت: ملاصغری دختر یکی از خانواده‌های مستضعف و سطح پائین شهرستان بوده که در اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی در کمیجان زندگی می کرد.

وی در ادامه بیان کرد: «صغری» همراه پدر و مادرش در «قلعه عاصم السلطنه» رفت و آمد مکرر داشت و همین امر باعث شده بود که وی در کنار کار در قلعه از پشت درب مکتب خانه خصوصی داخل قلعه، از آموزش‌های ارائه شده به فرزندان خوانین بهره بگیرد.

این محقق تاریخی افزود: وقتی که مکتب دار قلعه بارها متوجه حضور صغری در پشت درب مکتب می‌شود، او را در کلاس درس و در جمع بچه های خوانین می‌پذیرد. حضور در کلاس آغاز راهی شد تا «صغری» در آن گام بگذارد و به واسطه داشتن هوش و استعداد سرشار مطالب را خوب یاد بگیرد و خود در مدت کوتاهی یک معلم به تمام معنا شود.

آقچه کهریزی در ادامه تصریح کرد: از آن جایی که امکان تحصیل برای فرزندان خانواده‌های کم بضاعت و بی‌بضاعت وجود نداشت، و صغری هم که خود از خانواده‌ای فقیر بود، تصمیم گرفت تا مکتب خانه‌ای را در کمیجان تاسیس و نسبت به آموزش تمام کودکان علاقه‌مند به علم آموزی همت گمارد.

این محقق فرهنگی کمیجان گفت: «ملاصغری» آخرین مکتب دار به سبک دوره قاجاریه در شهرستان کمیجان بوده است. در سال 1313 خورشیدی در کمیجان مدرسه نوین با نام «مولوی» پایه گذاری شد و مکتب خانه ها به سبک دوره قاجاریه از آن زمان برچیده شد.

آقچه کهریزی تصریح کرد: برخی از شاگردان «ملاصغری» نیز تا دهه پنجاه در قالب مکتب، درس قرآن به کودکان این مرز و بوم آموزش می‌دادند و دانش آموزان در کنار تحصیل در مدرسه به صورت فوق برنامه در این مکتب خانه حضور پیدا می کردند.

این محقق تاریخی کمیجان بیان کرد: «ملاصغری» دارای خطی خوش و لحنی زیبا بود که همین ویژگی سبب شده بود تا وی متفاوت از هر مکتب داری شاگردان زیادی را در مکتب خانه خویش جمع کند.

آقچه کهریزی زمان فوت «ملاصغری» را سال 1334 عنوان و خاطرنشان کرد: در حقیقت می توان گفت که «ملاصغری» پیوند دهنده آموزش سنتی به کلاسیک در کمیجان بود و از این‌رو در تاریخ بزچلو نامدار است.

 انتهای پیام/م

captcha
آخرین اخبار