برگزاری 250 برنامه به مناسبت هفته ازدواج در استان/مسئولین زمینه فرهنگ ازدواج آسان و پایدار جوانان را فراهم کنند 135 کیلوگرم مرغ فاسد در ساوه کشف و معدوم شد گروه ۱۵ نفره مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی هفته آینده تشکیل میشود ترکیه و مصاف با دلار! فهرست شرکت‌هایی که با ثبت سفارش غیرقانونی خودرو وارد کردند روایتی از دیدار ترامپ و روحانی که انجام نشد ۸ وزیر در معرض استیضاح قرار دارند دستگیری تعدادی از مدیران متخلف صندوق ذخیره فرهنگیان ۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است ایمان به حق بودن مسیر، عامل تحمل شکنجه‌های دوران اسارت بود/مسئولین راهمان را گم نکنند
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۶
کد خبر: 36949
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷
حاشیه نگاری خواندنی از راهپیمایی تماشایی 22بهمن اراک

آنچه امروز در میدان اصلی شهر رخ داد/از قاب دهه هشتادی‌ها تا خیال نافرجام اشرف‌ها!

در مسیر که قدم می گذاریم به یاد شلوغی های دی ماه در کشور می افتم. مبدع جریان خارج نشین هزاراشرف، وعده داده بود که ملت ایران راهپیمایی 22 بهمن 96 را نخواهد دید...

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از نسل فردا، امروز در حالی شاهد چهلمین بهار انقلاب اسلامی بودیم که ملت ایران مثل همیشه افتخار دیگری آفریدند. ملتی که ثابت کرده‌اند در هر جبهه‌ای، پای انقلاب و کشورشان هستند.

میدان شهدای اراک ساعت‌ها قبل از آغاز رسمی راهپیمایی، مملو از جمعیت بود. جمعیتی که با اشتیاق وصف‌ناشدنی زودتر از آغاز رسمی در صحنه حاضر بودند.

اجرای هماهنگ سرود 1357 نفری دانش‌آموزان اراکی که سنت چندساله‌ اخیر جشن انقلاب اراک شده بر زیبایی مراسم تماشایی امسال افزوده بود. پیرمردی بر روی ویلچر با شور و شوق تمام، پرچم مقدس جمهوری اسلامی را به اهتزاز درمی‌آورد و بانویی که خود عکس رهبر را به دست گرفته و جانانه ندای «لبیک یا خامنه‌ای» سر می‌داد.

مرد میان‌سالی که هم‌صحبت خبرنگار نسل فردا شد و از عشق و ارادتش به مقام معظم رهبری گفت. می‌گفت هرسال در تمام راهپیمایی‌های 22 بهمن و روز قدس حاضر است. می گفت: پاهایم درد می‌کند و در راه رفتن اذیت می‌شوم، اما با این حال به راهپیمایی آمده ام و هرگز پشت نظام و سیدمان را خالی نخواهم کرد، چراکه این سید بزرگوار نایب امام زمان(عج) بوده و اطاعت از او واجب است.

در مسیر که قدم می گذاریم به یاد شلوغی های دی ماه در کشور می افتم. مبدع جریان خارج نشین هزاراشرف وعده داده بود که ملت ایران راهپیمایی 22 بهمن 96 را نخواهند دید و این روز، روز سرنگونی این نظام است، اشرف هایی که همان سیل مردم 13 دی‌ماه، آن ها را به تاریخ سپرد. امروز، برهان خلفی بود بر تمام ادعاهایشان و اثبات اراده‌ الهی، اراده ای که فوق تمام اراده‌ها است.

همراه با جمعیت، با شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و فریاد بلند «الله‌اکبر» حرکت می‌کنیم که پوستری نظرم را جلب می‌کند. جلوتر می‌روم. نوجوان هایی که دانش آموز به نظر می رسند دست نوشته ای به همراه دارند که حکایت از اعتراض به اجرای سند 2030 در مدارس اراک دارد.

جمعیت همچون سیل خروشان حرکت می‌کند، ابتدا و انتهای آن مشخص نیست. غرفه‌های متنوعی در طول مسیر برپاشده، از غرفه‌ مخصوص کودکان تا غرفه‌ کتاب‌خوانی.

مقابل ایستگاه آتش‌نشانی، تجمع مردم نظرمان را جلب می‌کند. به‌سختی از میان جمعیت به جلو می روم تا ببینیم داستان از چه قرار است. بنر سفیدی نصب‌ شده که بالای آن نوشته‌شده است: «قاب دهه هشتادی‌ها، حرف دل دهه هشتادی‌ها به انقلاب اسلامی» در این قاب عباراتی همچون «جانم فدای رهبر» یا «من انقلابی‌ام»، به چشم می خورد.

مسیر مزین به تمثال شهدای اراک است؛ از شهدای دفاع مقدس گرفته تا مدافعان حرم. پدران و مادران شهید، قاب عکس فرزندانشان را بر دست داشتند و همراه با مردم حرکت می‌کردند. در کنار مسیر قاب عکس شهید مدافع حرم «علی‌اکبر عربی» بر دست دو کودک می‌درخشید. شهید عربی از خادمان آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) بود که در مناطق عملیاتی سوریه به شهادت رسید و آسمانی شد.

در طی مسیر با سؤالاتی در ذهنمان می‌جنگیدیم. شنیده بودم که می گفتند مردم برای کیک و ساندیس به خیابان ها می آیند. اما فعلا که خبری نیست. برخی به کمک وسایل منزل خود آدمک هایی درست کرده اند و برخی بر پشت تکه ای مقوا هرآنچه دوست داشتند را نوشته بودند و به دست گرفته بودند.

کم‌کم سیل جمعیت به مصلی بیت‌المقدس اراک نزدیک می‌شود. به آخر مسیر رسیده ایم. اگرچه کیک و ساندیسی نخوردیم اما در چهره‌ هیچ‌کس خستگی دیده نمی شود. همه بانشاط و شور منتظر قرائت قطعنامه پایانی هستند. قطعنامه خوانده می‌شود و راهپیمایی به پایان می‌رسد و بازهم افتخار دیگری از این مردم غیور آفریده می‌شود. پیر و جوان، مرد و زن، کودک و خردسال، بی‌حجاب و باحجاب همه آمده بودند.

و چه خوش گفت ولی امرمان که 22 بهمن امسال تماشایی خواهد بود.

رضا بداغی

انتهای پیام/ک

captcha