چین و روسیه دلار را از مبادلات تجاری دوجانبه حذف می‌کنند وقتی موافقان FATF مهم‌ترین ادعای منتقدان را تایید می‌کنند جزئیات توزیع سبد کالایی/ بسته حمایتی یکشنبه نهایی می‌شود موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود نشست گفت‌وگوی «آسیا-اروپا» خواستار لغو تحریم‌ها علیه ایران شد پیروزی استقلال مقابل سایپا با گلزنی مدافعان/ دایی حریف شفر نشد مشکلات کشور با داد و بیداد حل نشده و نمی‌شود / منافق خواندن موافقان FATF درست نیست حادثه میرجاوه بیانگر حقارت و پستی تروریست ها ادامه بلاتکلیفی نماینده استان مرکزی در لیگ برتر هندبال/ بازیکنان تیم هندبال اراک مقابل حریف خود حاضر نشدند برترین‌های مرحله دوم تور دوچرخه‌سواری میلاد دو نور معرفی شدند
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۱
کد خبر: 35333
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۶
در جلسه کارگروه اقتصادی استان مطرح شد

پیگیری ارائه کمک‌های فنی و اعتباری برای رفع مشکل هزار دامدار فراهانی/اصلاح محور اراک-فراهان تا نیمه نخست سال 97 تحقق پیدا کند

استاندار مرکزی در کارگروه اقتصادی استان که در فراهان برگزار شد، گفت: اصلاح و بهسازی محور اراک- فراهان در نیمه نخست سال 97 باید تکمیل شود و مسئولان استانی به صورت ویژه برای تحقق این موضوع تلاش کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ آقازاده، استاندار مرکزی در کارگروه اقتصادی استان که در فرمانداری فراهان برگزار شد، با اشاره به لزوم حمایت از تولید در استان گفت: استانداری مرکزی در حد بضاعت خود از کارآفرینان و تولیدکنندگان برای رونق تولید در استان حمایت می کند.

لزوم حمایت تمام مدیران استانی از راه اندازی مرکز کفش در فراهان

وی افزود: راه اندازی مرکز تولید کفش در فراهان اقدام شایسته ای است و همه مدیران استانی مکلف به حمایت از این موضوع در راستای رشد اقتصادی شهرستان فراهان هستند.

آقازاده اظهار کرد: با توجه به میزان بالای تردد در جاده اراک - فراهان و آمار بالای تصادفات در این جاده، باید بهسازی این محور هرچه سریعتر تکمیل شود.

استاندارمرکزی با اشاره به اولویت شناسی در بهسازی جاده ها اظهار کرد: به دلیل نبود استاندارهای لازم در این محور رانندگانی که برای اولین بار در محور تردد می کنند، دچار سردرگمی می شوند.

اصلاح و بهسازی محور اراک-فراهان تا نیمه نخست سال 97 تحقق پیدا کند

وی بیان کرد: از اعتبارات سفر ریاست جمهوری 10 میلیارد تومان به تکمیل این جاده اختصاص یافته است که تاکنون 3 میلیارد برای بهسازی این محور هزینه شده است.

آقازاده بیان کرد: با توجه به اهمیت تکمیل این جاده باید اصلاح و بهسازی محور اراک- فراهان در نیمه نخست سال 97 تحقق پیدا کند و مسئولان استانی زمان ویژه ای برای این موضوع اختصاص دهند.

استاندار مرکزی با اشاره به تسهیلات اشتغالزایی در حوزه کشاورزی و صنعت اظهار کرد: بالغ بر 25 میلیارد تومان اعتبارات برای ایجاد مشاغل خانگی و پایدار در استان در نظر گرفته شده است، این اعتبارات نیمی از کل اعتبارات اشتغالزایی است. که در صورت عملکرد مثبت تخصیص پیدا می کند که لازم است فعالان اقتصادی و کارآفرینان از این فرصت به خوبی استفاده کنند.

وی افزود: متاسفانه عدم اطلاع کافی کشاورزان نسبت به دریافت تسهیلات بانکی سبب شده تا مشکلاتی برای دریافت کنندگان تسهیلات در سالیان گذشته به وجود آید.

آقازاده بیان کرد: مشکلات ما در حوزه بانکداری همواره دامن گیر دولت ها بوده است که امروزه شاهد 10 میلیارد تومان معوقات بانکی هستیم.

کمک های فنی و اعتباری برای رفع مشکلات دامداران پیگیری می شود

استاندار مرکزی افزود: مشکلات دامداران شهرستان فراهان در حال پیگیری است و موضوع تامین اعتبارات برای بخشودگی سود تسهیلات زیر 100 میلیون تومان و تخصیص کمک های فنی و اعتباری برای رفع مشکلات دامداران از سوی استانداری و نماینده فراهان انجام می شود.

وی اظهار کرد: بانک ها بر اساس مصوبه استانداری تا پایان امسال از هرگونه اقدام قضایی علیه وام گیرنده و ضامن آنها جلوگیری کنند.

آقازاده بیان کرد: در هفته آینده بخشدار بخش خنجین معرفی می شود و امیدواریم با تحقق این موضوع شاهد رونق و توسعه در خنجین باشیم.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: دولت همه هم و غم خود را برای فراهم کردن رفاه نسبی مردم قرار داده است و امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان شاهد تحرکات و پویایی در کشور باشیم.

طرح بخشودگی سود تسهیلات زیر 100 میلیون  در لایحه 97 تمدید می شود

حسینی، نماینده تفرش، آشتیان و فراهان در  ادامه با اشاره به مشکلات شهرستان گفت: مشکلات ایجاده شده در حوزه دامداری که اغلب در حوزه روستایی است، نیازمند حرکت جدی مسئولان بدون بروکراسی اداری است.

وی افزود: شهرستان فراهان از نبود ابتدایی ترین مسایل اداری رنج می برد، تشکیل و راه اندازی ادارات مختلف در فراهان باید هر چه سریعتر انجام شود، در طول سال های گذشته اعتبارات این شهرستان تحقق پیدا نکرده که این امر سبب ایجاد محرومیت هایی در فراهان شده است.

حسینی اظهار کرد: سرمایه گذاران فراهانی که برای ایجاد و راه اندازی کارگاه کفش در زادگاه خود اعلام آمادگی کردند باید حمایت شوند، تا مشوقی برای سایر سرمایه گذاران در شهرستان باشند.

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان گفت: متاسفانه تکمیل نبودن زنجیره تولید و نبود کشتارگاه صنعتی در شهرستان سبب شده تا امروز شاهد ورشکستگی و بدهکاری هزار نفر از دامداران فراهانی به بانک ها باشیم.

وی با اشاره به طرح بخشودگی سود وام های زیر 100 میلیون تومان افزود: اجرای این طرح در لایحه بودجه 97 برای بانک های که در جدول تبصره 38 قرار دارد، هم پیش بینی شده و تمدید می شود.

حسینی با اشاره به سود امهال وام ها از یک تا سه سال تصریح کرد: سود امهال وام ها از وام گیرنده اخذ می شود، خیلی از افراد به همین دلیل تمایل به امهال وام ها ندارند، و این سود باید از محل تبصره 10 و 12 مدیریت بحران تامین اعتبار شود.

سود امهال تسهیلات بانکی باید به حساب دولت منظور شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: باید سود امهال وام ها به حساب بدهی دولت منظور شود و بانک ها این رقم را به دولت اعلام کنند تا از محل منابع دولتی تامین اعتبار شود. 

حسینی بیان کرد: با توجه به تجمیع صنایع در مرکز استان پیشنهاد می شود به جای ایجاد تاسیس شهرک صنعتی جدید در استان، این سرمایه گذاران به سمت سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی شهرستان ها سوق داده شوند.

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان اظهار کرد: تبلیغات در شهرک های صنعتی استان ضعیف است، اطلاع رسانی و آگاهی در این حوزه می تواند مشوقی برای سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی باشد.

هزار دامدار فراهانی به دلیل ورشکستگی در بازپرداخت تسهیلات بانکی ناتوان هستند

سید احمد سجادی، فرماندار فراهان در ادامه گفت: شهرستان فراهان 30 هزار نفر جمعیت دارد و نرخ اشتغال در این شهرستان 91.5 و نرخ بیکاری 8.5 است.

وی افزود: شهرک صنعتی فراهان 150 هکتار وسعت دارد و در این شهرک 18 واحد تولیدی احداث شده است که 10 واحد تولیدی این شهرک فعال، 6 واحد غیر فعال و دو واحد تولیدی در دست احداث است.

سجادی اظهار کرد: امسال 29 پروژه تولیدی با اشتغالزایی برای 50 نفر و با اعتبار یک میلیارد و صد میلیون تومان از محل تسهیلات اشتغالزایی تعاونی دهیاری های بخش مرکزی شهرستان راه اندازی شده است.

فرماندار فراهان بیان کرد: شهرستان فراهان در بخش تولید گوشت قرمز مطرح بوده است و واحدهای متعددی در این شهرستان ایجاد شده است اما در سال های اخیر نوسانات پولی و بیماری های دامی سبب شد تا توان مالی این دامداران تحلیل رود و دامدران را ورشکست کند و این دامداران متضرر نتوانند تسهیلات بانکی را بازپرداخت کنند.

سجادی ادامه داد: امسال 21 میلیارد ریال اعتبار برای بخشودگی سود تسهیلات در فراهان اختصاص یافته است اما با این وجود، هزار نفر از دامداران فراهانی حدود 2 میلیارد تسهیلات با سود 23 میلیاردی به بانک ها بدهکار هستند.

فرماندار فراهان بیان کرد: راهکارهای متعددی در رایرنی با بانک ها از جمله تقسیط و تمدید تسهیلات و بخشودگی سود وام های زیر 100 میلیون تومان را پیگیری می کنیم، برخی از دامداران توان بازپرداخت تسهیلات را نداشته و دادگاه حکم  تقسیط تسهیلات با توجه به وسع دامداران صادر کرده اما بانک ها با اجرای این احکام موافق نیستند.

در این جلسه ایجاد شهرک اصناف، شهرک صنعتی خنجین، مرکز رشد کارآفرینی فراهان، ایجاد مرکز فنی و حرفه ای در خنجین و تلخاب، راه اندازی مرکز صندوق کارآفرینی امید در فراهان و چند طرح تولیدی مطرح و بررسی شد.

همچنین استاندار مرکزی در این سفر از خانواده شهید سید مسعود عزیزآبادی دیدار کرد و با اهدای گل و قرائت فاتحه بر سر مزاری شهدای گمنام فراهان با آرمان های انقلاب تجدید بیعت کرد.

گفتنی است در لحظه ورود استاندار مرکزی در فرمانداری فراهان برای شرکت در کارگروه اقتصاد مقاومتی، دامداران ورشکسته فراهانی خواستار رسیدگی به مشکلات دامداران شهرستان شدند.

انتهای پیام/ک

captcha