ملک سلمان درحال بررسی مجدد قدرت اعطایی به بن سلمان/ دراختیار گرفتن مدیریت بحران خاشقچی مسئول گروه ترور داعش در الانبار دستگیرشد/ تسریع در بازگشت آوارگان چین و روسیه دلار را از مبادلات تجاری دوجانبه حذف می‌کنند وقتی موافقان FATF مهم‌ترین ادعای منتقدان را تایید می‌کنند جزئیات توزیع سبد کالایی/ بسته حمایتی یکشنبه نهایی می‌شود موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود نشست گفت‌وگوی «آسیا-اروپا» خواستار لغو تحریم‌ها علیه ایران شد پیروزی استقلال مقابل سایپا با گلزنی مدافعان/ دایی حریف شفر نشد مشکلات کشور با داد و بیداد حل نشده و نمی‌شود / منافق خواندن موافقان FATF درست نیست حادثه میرجاوه بیانگر حقارت و پستی تروریست ها
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۱
کد خبر: 35331
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
کارشناس اعتیاد بهزیستی استان مرکزی:

«ریتالین» دروازه ورود اعتیاد دانشجویان به مخدر شیشه/کاهش سن اعتیاد نگران‌کننده است

کارشناس اعتیاد بهزیستی استان مرکزی گفت: «ریتالین» که برخی دانشجویان برای شب بیداری در ایام امتحانات مصرف می کنند به شدت اعتیادآور است و معمولاً فرد را به سمت مصرف ماده مخدر شیشه می‌کشاند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ میلاد مشایخی، کارشناس اعتیاد بهزیستی استان مرکزی در همایش «اعتیاد نو پدید» در سالن آموزش و پرورش فراهان گفت: اعتیاد پدیده زندگی مدرن است که دامنه آسیب‌رسانی آن گروه سنی خاصی را نمی‌شناسد.

وی افزود: اعتیاد به مواد مخدر، از دغدغه‌های مهم اجتماعی و منشأ 50 درصد از علل بروز آسیب­‌ها و انحرافات اجتماعی است.

عدم نشاط، نارضایتی، ترس از آینده و اضطراب‌‌های کودکی از جمله دلایل گرایش به مواد مخدر در جامعه

مشایخی اظهار کرد: برخی از افراد علت افزایش اعتیاد در جامعه را هم‌مرزی با کشور افغانستان عنوان می‌کنند که این تفکر اشتباهی است،چراکه  میزان اعتیادپذیری یک جامعه به عدم نشاط، نارضایتی، ترس از آینده و اضطراب‌‌های کودکی برمی‌‌گردد.

کارشناس اعتیاد بهزیستی استان مرکزی با اشاره به فعالیت بالای قاچاق مواد مخدر در کشور گفت: آگاهی و شناخت در خصوص اعتیاد در میان مردم و مسئولان ضعیف است و به برداشتن گام‌های اساسی در این بخش نیاز دارد.

وی افزود: سن اعتیاد روز به روز در حال کاهش بوده و نسل جدید با کلکسیونی از مخدرهای سنتی و صنعتی مواجه است که دسترسی به آن هم آسان است.

قرص «ریتالین» به ماده مخدر دانشجویی معروف است

مشایخی با اشاره به مصرف قرص «ریتالین» در شب امتحان توسط برخی دانشجویان اظهار کرد: این دارو برای درمان اختلال بیش‌فعالی و بیمارانی که دچار حمله‌های خواب هستند، تجویز می‌‌شود، اما برخی از دانشجویان در شب‌های امتحان برای اینکه از شب تا صبح بیدار بمانند، از این قرص استفاده می‌کنند.

این کارشناس اعتیاد بهزیستی استان مرکزی گفت: قرص «ریتالین» به شدت اعتیادآور است و در گروه محرک‌ها طبقه‌بندی می‌‌شود. از آنجایی که علایم این قرص‌ها سریع از بین می‌رود و از طرفی هم بدن تمایل به مصرف بیشتر پیدا می‌کند، معمولاً فرد را به سمت مصرف ماده مخدر شیشه نیز می‌کشاند.

وی افزود: در اثر مصرف اینگونه قرص‌های اعتیادآور، مصرف سیگار نیز به شدت افزایش پیدا می‌کند. این قرص تمامی علائم اعتیاد را دارد و به نام ماده مخدر دانشجویی شناخته می‌شود.

فضای مجازی، مجالی برای خرید و فروش مواد مخدر

مشایخی با بیان اینکه امروزه نوجوانان وقت زیادی را در فضای مجازی می‌‌گذرانند، خاطرنشان کرد: چرخه قاچاق از این ظرفیت غافل نمانده و حجم زیادی از خرید و فروش این نوع مواد مخدر و مشروبات الکلی از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد.

در حاشیه برگزاری این همایش نمایشگاه عکس آسیب‌های اجتماعی، جشنواره غذا و دستاوردهای دانش آموزی برگزار شد.

انتهای پیام/

captcha