ساخت 20 خانه محروم در اراک توسط سپاه/پرداخت بیش از 14 میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های اقتصاد مقاومتی برگزاری نخستین جشنواره گلاب‌گیری در محلات 920 هزار نفر از مردم استان مرکزی زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی/نداشتن امنیت شغلی؛ دغدغه‌ کارگران مربی استان مرکزی به عنوان مربی تیم ملی کاراته امید انتخاب شد اعزام بیش از 800 زائر اراکی به اردوهای راهیان نور غرب ورزشگاه فوتبال ساحلی در استان مرکزی ساخته می‌شود طبیعت منطقه گردشگری ریجاب/ تصاویر از خط و نشان‌های برجامی تا قُلک خرج‌های دولت! جشن سرخ‌ها در آزادی/پشت پرده شکایت خسرو از استقلال/ببازید و برنده شوید! آخرین جزییات از سرنوشت مومیایی کشف شده/ خلیل آبادی: منتظر تصمیمات کلان دولتی هستیم
پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۹
کد خبر: 35226
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
پس از 6 سال به نتیجه می رسد؛

اتمام عملیات مرمت و بازسازی منزل امیرکبیر در هزاوه تا دو ماه آینده

مرمت بنای تاریخی منزل امیرکبیر پس از گذشت 6 سال از آغاز عملیات، تا دو ماه آینده به اتمام می رسد.

به گزارش دیار آفتاب؛ روستای هزاوه، زادگاه اسطوره ایران زمین در 21 کیلومتری اراک قرار دارد. زادگاه امیری که تنها در مدت 3 سال و سه ماه صدراعظمی ایران اقداماتی انجام داد که امیر کبیر وطن شد و تا ابد نامش در قلب مردم جاودانه ماند.

میرزا تقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیر در حدود سال 1187 شمسی در روستای هزاوه از توابع شهرستان اراک متولد شد. منزل امیرکبیر در این روستا همچنان پابرجاست و یکی از ظرفیت های گردشگری این شهرستان محسوب می شود.

این بنای تاریخی در سال 1389 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. گفته می شود اين منزل قديمي كه متعلق به دوره قاجاريه است، در اختيار نوادگان و اقوام اميركبير بوده و قرار است بعد از مرمت که از سال ۹۰ آغاز شده است، به بنياد نخبگان و موزه بزرگان استان مركزی تبديل شود.  

مرمت این بنا اکنون بعد از گذشت ۶ سال یعنی دو برابر مدت زمان صدر اعظمی امیرکبیر هنوز به مرحله افتتاح نرسیده است.

اتمام عملیات مرمت و بازسازی منزل میرزا تقی خان امیرکبیر در هزاوه تا دو ماه آینده

سیدمحمدحسینی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با پایگاه خبری دیار آفتاب؛ در خصوص مرمت منزل قدیمی امیرکبیر در روستای هزاوه گفت: این بنا از سال ۹۰ به صورت جزئی بازسازی شد ولی مرمت کلی این بنای تاریخی از سال 94 آغاز شده است.

وی افزود: ۲۲۰ میلیون تومان تا به امروز برای باسازی این بنا صرف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی  گفت: تا دو ماه دیگر این بنا به بهره برداری می رسد و قرار است به موزه تاریخی امیرکبیر و بنیاد امیرکبیر در استان مرکزی تبدیل شود. آثار و اسناد تاریخی ایشان در این موزه به نمایش گذاشته می شود.

حسینی خاطر نشان کرد: هدف از مرمت این خانه، حفظ آثار و معرفی این شخصیت برجسته به گردشگرانی است که در روستای هزاوه حضور پیدا می کنند زیرا هزاوه از نظر جاذبه های طبیعی و  محصولات کشاورزی و فرآوری شده یک منطقه گردشگری به حساب می آید و این بنا می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری در این روستا تبدیل شود.

انتهای پیام/ک

captcha