حوزه علمیه فراهان احداث می شود بازار‌روز تفرش درگیر جابجایی مکان و زمان/گلایه کسبه بومی و رضایت مردم از برگزاری بازار‌روز+تصاویر بافت 67 مترمربع فرش دستباف توسط مددجویان خندابی عدم تحقق کامل وعده‌های دولت در سفر به استان مرکزی/رئیس سازمان بودجه استان: تنها 38 درصد اعتبارات این سفر تخصیص یافته است شیوع سرطان در استان مرکزی؛ 3 درصد بالاتر از میانگین کشوری/«ایرالکو» از اجرای طرح پایش سلامت کارکنان خود طفره می‌رود خروج 72 دیگ آلاینده ایرالکو از مدار تولید+عکس اجرای مانور مدیریت بحران در شهرستان کمیجان+تصاویر قاتل نامرئی در زرندیه قربانی گرفت/انفجار گاز شهری در ساوه+عکس امکان خروج از معاهده پس از پذیرش آن مقدور نیست/باید اصل را بر این قرار دهیم که می‌خواهند ما را محدود کنند تست دوپینگ ۴ وزنه‌بردار در مسابقات جهانی مثبت شد/ مدال نقره به موسوی می‌رسد
چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
کد خبر: 35132
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
ظهیری؛

حجاب؛ لباس اجتماعی زنان و مردان در جامعه/عفاف و حجاب از مصادیق صیانت از حقوق شهروندی است

یک کارشناس امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه حجاب و عفاف یکی از مصادیق حقوق شهروندی است، گفت: اگر امروز در حقوق شهروندی مطالبه‌گر هستیم باید درباره حجاب و عفاف را هم مطالبه‌گر باشیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ ظهیری کارشناس امور زنان و خانواده در گفتگو با پیام دلیجان، درخصوص 17 دی‌ماه سالروز کشف حجاب گفت: رضاخان پس از سفر به ترکیه، تحت تأثیر فضای مدرن و حاکمیت بعد از دوران رنسانس در اروپا قرار گرفت و تلاش کرد فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را به فرهنگ غربی تغییر دهد.

وی ادامه داد: رضاخان برای تغییر فرهنگ ایران دستورالعمل های مختلفی را همچون تغییر لباس زنان و مردان، تغییر آداب و رسوم، تغییر گویش ها، وارد کردن ادبیات زبان های بیگانه به زبان فارسی و در نهایت کشف حجاب اجباری برای بانوان در دستور کار خود قرار داد.

کارشناس امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه کشف حجاب در همان زمان اعتراضات گسترده ای را به همراه داشت، گفت: مردم و علماء در زمان کشف حجاب اجباری توسط رضاخان دست به اعتراضات گسترده ای زدند.

استکبار، تهاجم فرهنگی را از طریق استعمار و استثمار نوین دنبال می‌کند

ظهیری با تاکید بر اینکه استکبار همواره به دنبال تغییر فرهنگ ها و تهاجم فرهنگی از طریق استعمار و استثمار نوین است، بیان کرد: استکبار جهانی تهاجم فرهنگی را از طریق تغییر در آداب و رسوم و حتی تغییر در قوانین کشورها، در دستور کار خود داده است.

وی ادامه داد: استکبار جهانی برای رسیدن به اهداف خود در این زمینه طرحی را تحت عنوان «اقدام محلی و تغییر جهانی» که با مشارکت کشورهای همسو در سازمان ملل تهیه شده بود، پیاده کردند تا مردم به خواست خود در مسیر تهاجم فرهنگی و جهانی سازی حرکت کنند.

کارشناس امور زنان و خانواده ادامه داد: استکبار با اجرای طرح «اقدام محلی و تغییر جهانی» به دنبال نفوذ در کشورهای هدف بوده تا از این طریق قوانین آ‌ن‌ها را نیز تغییر دهد.

گرایش جوامع غربی به معنویت و اخلاق اسلامی

ظهیری با تاکید بر اینکه الگوی زن غربی حتی برای خود جوامع غربی نیز پذیرفته شده نیست، افزود: امروزه غرب در عرصه تربیت و اخلاق عقب گرد محسوسی داشته است به‌گونه‌ای که گرایش به سمت معنویت و اخلاق اسلامی نیز در این جوامع مشهود است.

وی با تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ و عفاف در جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی و ادله فرهنگی برای پایبندی بر ارزش‌ها است، افزود: نقش خانواده‌ها در حوزه آموزش و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب غیرقابل انکار است.

حجاب؛ لباس اجتماعی زنان و مردان در جامعه

کارشناس امور زنان و خانواده حجاب را لباس اجتماعی زنان و مردان در جامعه دانست و افزود: بدحجابی دلایل متعددی دارد ولی ریشه بیشتر این مسئله به مباحث فرهنگی که ناشی از نبود نظارت در فعالیت‌های فرهنگی، حس زیبایی طلبی، عقده‌های روانی و اقتصادی و غیره بر می‌گردد.

ظهیری به نقش سیستم آموزش در حوزه فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: سیستم آموزشی باید غنی و به روز باشد تا بتواند پاسخ‌گوی شبهات افراد جامعه به ویژه نسل جوان باشد تا بتواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد و برای این منظور نیازمند سیستم آموزشی پژوهش محور توانمند هستیم تا طرح مباحث با ادله و ادبیات روز همراه باشد.

تهاجم فرهنگی در سایه غفلت از فرهنگ اصیل اسلامی

ظهیری تاکید کرد: از آنجائیکه نتوانسته‌ایم بر فرهنگ کشور به شکل قوی و غنی کار کرده و به خوبی در تمامی عرصه‌ها آن را تبیین کنیم راه را برای ترویج دیگر فرهنگ‌ها از جمله فرهنگ غرب باز کرده‌ایم.

کارشناس امور زنان و خانواده در ادامه به مغفول ماندن قانون گسترش عفاف و حجاب در جامعه اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه این قانون مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و لازم اجرا است، ولی متاسفانه به درستی اجرا نشده است.

ظهیری با تاکید بر اینکه چند نهاد مسئولیت اجرای این قانون را برعهده دارند، اظهار کرد: اجرای این قانون فقط بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده در حالیکه اگر این قانون به درستی اجرا شود، دیگر شاهد مشکلات موجود در زمینه فرهنگ نبودیم.

عفاف و حجاب از مصادیق صیانت از حقوق شهروندی است

کارشناس امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه حجاب و عفاف یکی از مصادیق حقوق شهروندی است، گفت: اگر امروز در حقوق شهروندی مطالبه‌گر هستیم باید درباره حجاب و عفاف را هم مطالبه‌گر باشیم.

انتهای پیام/م

captcha