ساخت 20 خانه محروم در اراک توسط سپاه/پرداخت بیش از 14 میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های اقتصاد مقاومتی برگزاری نخستین جشنواره گلاب‌گیری در محلات 920 هزار نفر از مردم استان مرکزی زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی/نداشتن امنیت شغلی؛ دغدغه‌ کارگران مربی استان مرکزی به عنوان مربی تیم ملی کاراته امید انتخاب شد اعزام بیش از 800 زائر اراکی به اردوهای راهیان نور غرب ورزشگاه فوتبال ساحلی در استان مرکزی ساخته می‌شود طبیعت منطقه گردشگری ریجاب/ تصاویر از خط و نشان‌های برجامی تا قُلک خرج‌های دولت! جشن سرخ‌ها در آزادی/پشت پرده شکایت خسرو از استقلال/ببازید و برنده شوید! آخرین جزییات از سرنوشت مومیایی کشف شده/ خلیل آبادی: منتظر تصمیمات کلان دولتی هستیم
جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۹
کد خبر: 35132
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
ظهیری؛

حجاب؛ لباس اجتماعی زنان و مردان در جامعه/عفاف و حجاب از مصادیق صیانت از حقوق شهروندی است

یک کارشناس امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه حجاب و عفاف یکی از مصادیق حقوق شهروندی است، گفت: اگر امروز در حقوق شهروندی مطالبه‌گر هستیم باید درباره حجاب و عفاف را هم مطالبه‌گر باشیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ ظهیری کارشناس امور زنان و خانواده در گفتگو با پیام دلیجان، درخصوص 17 دی‌ماه سالروز کشف حجاب گفت: رضاخان پس از سفر به ترکیه، تحت تأثیر فضای مدرن و حاکمیت بعد از دوران رنسانس در اروپا قرار گرفت و تلاش کرد فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را به فرهنگ غربی تغییر دهد.

وی ادامه داد: رضاخان برای تغییر فرهنگ ایران دستورالعمل های مختلفی را همچون تغییر لباس زنان و مردان، تغییر آداب و رسوم، تغییر گویش ها، وارد کردن ادبیات زبان های بیگانه به زبان فارسی و در نهایت کشف حجاب اجباری برای بانوان در دستور کار خود قرار داد.

کارشناس امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه کشف حجاب در همان زمان اعتراضات گسترده ای را به همراه داشت، گفت: مردم و علماء در زمان کشف حجاب اجباری توسط رضاخان دست به اعتراضات گسترده ای زدند.

استکبار، تهاجم فرهنگی را از طریق استعمار و استثمار نوین دنبال می‌کند

ظهیری با تاکید بر اینکه استکبار همواره به دنبال تغییر فرهنگ ها و تهاجم فرهنگی از طریق استعمار و استثمار نوین است، بیان کرد: استکبار جهانی تهاجم فرهنگی را از طریق تغییر در آداب و رسوم و حتی تغییر در قوانین کشورها، در دستور کار خود داده است.

وی ادامه داد: استکبار جهانی برای رسیدن به اهداف خود در این زمینه طرحی را تحت عنوان «اقدام محلی و تغییر جهانی» که با مشارکت کشورهای همسو در سازمان ملل تهیه شده بود، پیاده کردند تا مردم به خواست خود در مسیر تهاجم فرهنگی و جهانی سازی حرکت کنند.

کارشناس امور زنان و خانواده ادامه داد: استکبار با اجرای طرح «اقدام محلی و تغییر جهانی» به دنبال نفوذ در کشورهای هدف بوده تا از این طریق قوانین آ‌ن‌ها را نیز تغییر دهد.

گرایش جوامع غربی به معنویت و اخلاق اسلامی

ظهیری با تاکید بر اینکه الگوی زن غربی حتی برای خود جوامع غربی نیز پذیرفته شده نیست، افزود: امروزه غرب در عرصه تربیت و اخلاق عقب گرد محسوسی داشته است به‌گونه‌ای که گرایش به سمت معنویت و اخلاق اسلامی نیز در این جوامع مشهود است.

وی با تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ و عفاف در جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی و ادله فرهنگی برای پایبندی بر ارزش‌ها است، افزود: نقش خانواده‌ها در حوزه آموزش و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب غیرقابل انکار است.

حجاب؛ لباس اجتماعی زنان و مردان در جامعه

کارشناس امور زنان و خانواده حجاب را لباس اجتماعی زنان و مردان در جامعه دانست و افزود: بدحجابی دلایل متعددی دارد ولی ریشه بیشتر این مسئله به مباحث فرهنگی که ناشی از نبود نظارت در فعالیت‌های فرهنگی، حس زیبایی طلبی، عقده‌های روانی و اقتصادی و غیره بر می‌گردد.

ظهیری به نقش سیستم آموزش در حوزه فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: سیستم آموزشی باید غنی و به روز باشد تا بتواند پاسخ‌گوی شبهات افراد جامعه به ویژه نسل جوان باشد تا بتواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد و برای این منظور نیازمند سیستم آموزشی پژوهش محور توانمند هستیم تا طرح مباحث با ادله و ادبیات روز همراه باشد.

تهاجم فرهنگی در سایه غفلت از فرهنگ اصیل اسلامی

ظهیری تاکید کرد: از آنجائیکه نتوانسته‌ایم بر فرهنگ کشور به شکل قوی و غنی کار کرده و به خوبی در تمامی عرصه‌ها آن را تبیین کنیم راه را برای ترویج دیگر فرهنگ‌ها از جمله فرهنگ غرب باز کرده‌ایم.

کارشناس امور زنان و خانواده در ادامه به مغفول ماندن قانون گسترش عفاف و حجاب در جامعه اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه این قانون مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و لازم اجرا است، ولی متاسفانه به درستی اجرا نشده است.

ظهیری با تاکید بر اینکه چند نهاد مسئولیت اجرای این قانون را برعهده دارند، اظهار کرد: اجرای این قانون فقط بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده در حالیکه اگر این قانون به درستی اجرا شود، دیگر شاهد مشکلات موجود در زمینه فرهنگ نبودیم.

عفاف و حجاب از مصادیق صیانت از حقوق شهروندی است

کارشناس امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه حجاب و عفاف یکی از مصادیق حقوق شهروندی است، گفت: اگر امروز در حقوق شهروندی مطالبه‌گر هستیم باید درباره حجاب و عفاف را هم مطالبه‌گر باشیم.

انتهای پیام/م

captcha