آیا آمریکا به جنگ ایران خواهد رفت؟ ماجرای تخریب ویلای رحمانی فضلی/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی کذب محض است شکست ناباورانه ایران مقابل ژاپن در یک بازی پراشتباه نشست فراکسیون امید درباره کاندیداتوری عارف برای رقابت با لاریجانی بی‌نتیجه ماند افطاری در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) نقوش شکارگاه در کاخ گلستان کارتون/ تعطیلی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کلید حل مشکلات کشور مدیریت جهادی است/ جهادگران موانع را سدی در راه خدمت رسانی‌ها نبینند زورخانه صاحب الزمان یزد تعطیلی مهم ترین مرکز مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور/ 244 روز گذشت؛ قول جهانگیری برای برگزاری مجدد جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بی نتیجه ماند
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۸
کد خبر: 33452
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس:

تعلل دولت در اجرای برخی قوانین و مصوبات مجلس/سیستم نظارتی مجلس قوی‌تر عمل کند

عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر لزوم نظارت‌های جدی تر بر اجرایی شدن مصوبات و قوانین مجلس، گفت: هر قدر که بر ظرفیت‌های قانونی مصوب در کشور نظارت شود، یقینا عدالت و مساوات برای مردم بیشتر فراهم می شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمد حسینی، نماینده عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با ندای تفرش با اشاره به عدم اجرای برخی از مصوبات و قوانین مجلس گفت: تصویب لوایح و قوانین در مجلس و ضعف در زمینه اجرا، یکی از موارد و سوالات عامه مردم است. معمولا بعد از تصویب مصوبات در مجلس و شورای نگهبان، آن مصوبه به رئیس جمهور ابلاغ می‌شود و رئیس جمهور کمتر از 10 روز برای اجرا ابلاغ می کند که پس از انتشار در روزنامه‌های رسمی کشور، قابلیت اجرا پیدا می‌کند.

حسینی اظهار کرد: مواردی در گذشته و در شرایط فعلی وجود دارد که دولت در زمان مقرر، مصوبه یا قانون را برای اجرا ابلاغ نکرد؛ اما با توجه به قانون، رئیس مجلس آن را ابلاغ کرد و در روزنامه‌های رسمی منتشر شد. رفع این مسئله نیازمند هماهنگی بیشتر بین قوا است.

وی افزود: این نوع ناهماهنگی‌ها، امری را از شاکله قانون کسر نمی‌کند. یعنی قانونی که از طریق رئیس مجلس یا رئیس جمهور در روزنامه‌ها منتشر شود، قابلیت اجرا دارد و با خاطیان طبق قانون باید برخورد شود.

کم‌کاری دولت در اجرای قانون توسط مجلس نظارت شود

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس با بیان این مطلب که برخی از مصوبات و قوانین در زمینه اجرا معطل می‌مانند، گفت: گاهی اوقات قانون و مصوبه‌‌ای برای اخذ دستورالعمل و آیین نامه به دولت واگذار می‌شود. دولت نیز در زمان مقرر می‌بایست این کار را انجام دهد و قانون را ابلاغ کند؛ وجود برخی از کم‌کاری‌ها سبب عدم اجرای قانون می‌شود که این امر نیاز به برخورد نظارتی از سوی مجلس دارد تا این اتفاقات کاهش یابد.

حسینی با اشاره به این‌که اجرای احکام به صورت فراگیر است، اضافه کرد: برخی از احکام در قوانین مصرحه و مصوب وجود دارد که نیازمند ساز و کار خاص است؛ با توجه به شرایط کشور ممکن است قابلیت اجرا نداشته باشند همچنین برخی از مصوبات را نیز دولت اجرایی نمی‌کند.

وی تصریح کرد: عدم اجرای قانون، باید مورد نظارت و رصد نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی باشد که این امر در گزارشات دیوان محاسبات، کمیسیون برنامه و بودجه، سازمان بازرسی کل کشور قرار می گیرد؛ تا موارد به خوبی رصد شود و هرکسی که مغایر قانون، عملی را انجام دهد، در چارچوب قانون برخوردهای لازم صورت گیرد.

برخی قوانین با نیازهای جامعه منطبق نیست

عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه نیاز بر نظارت‌های جدی بر اجرایی شدن مصوبات و قوانین مجلس وجود دارد، گفت: هر مقداری که بر ظرفیت‌های قانونی مصوب در کشور نظارت شود، یقینا عدالت و مساوات برای مردم بیشتر فراهم می شود. چراکه قوانین جامع هستند و وقتی که براساس یک برداشت و شرایط اجرا می شوند یقینا مردم از آن منتفع می شوند. پس لازم است که نظارت کنندگان در رابطه با اجرای قانون، مصرّانه پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

حسینی تصریح کرد: عدم اجرای قوانین و مصوبات ریشه در ضعف قوانین و عدم انطباق آنها با نیازهای جامعه و ضعف آیین نامه‌ها دارد. برخی از اوقات، آنچنان قانون ایده‌آل مصوب می‌شود که شرایط تحقق آن برای قوه مجریه به صورت کامل فراهم نیست. برای مثال، برخی از مصوبات نیاز به منابع مالی و حمایت‌های مالی دارند که وقتی که درآمدها بر اساس هرگونه اتفاقی محقق نمی شوند، خود به خود اجرای آن ماده قانونی به تاخیر می‌افتد.

وی ادامه داد: همچنین برخی از قوانین نیز در تعارض با یکدیگر هستند که این امر نیاز به دقت بیشتر مجلس دارد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس خاطرنشان کرد: در برخی از مصوبات و قوانین، دولت‌ها اجرای آن را به صلاح خود نمی بینند و متاسفانه از اجرای آن استنکاف می‌کنند که در چارچوب قانون باید با آنها برخورد جدی شود.

انتهای پیام/ک

captcha