پرواز ملکوتی یکی از پاسداران استان مرکزی در حین پاکسازی میادین مین درخشش دانش‌آموز خمینی در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی ریاضی شناسایی 3 کانون بیماری آنفولانزای پرندگان در استان مرکزی/تجهیز تمامی کشتارگاه‌های استان به سردخانه  ساخت 250 مسکن در مناطق زلزله‌زده به همت سپاه روح‌الله دولت برای اشتغال مردم مناطق زلزله‌زده برنامه‌ریزی کند/مردم در یاری‌رساندن به زلزله‌زدگان نقش بی‌بدیلی ایفا کردند پرداخت 9 میلیاردتومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در استان مرکزی اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اشتباه بزرگ ترامپ/این تصمیم مورد پذیرش هیچ مسلمانی نیست زنگنه از مجلس دهم کارت زرد گرفت کاهش بودجه قرآنی نشانگر بی‌توجهی دولت به امور فرهنگی است/امیدی به افزایش بودجه نداریم عاشقانه‌‌هایی از یک شهید/ از رصد دیده‌بان عراقی تا دوختن لباس سپاه+عکس
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۱۱
کد خبر: 33310
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس بیان کرد؛

افزایش بیکاری در شهرهای کوچک با افتتاح فروشگاه‌های جانبو

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد فروشگاه های جانبو در شهرهای کوچک بر مشاغل موجود تاثیر منفی دارد مسئله بیکاری را در شهرهای کوچک تقویت می کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمد حسینی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص خبر ایجاد فروشگاه جانبو در شهر تفرش که موجب ایجاد نارضایتی در میان کسبه شده است در گفتگو با ندای تفرش، گفت: براساس قوانین، صدور مجوز برای ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حوزه وزارتخانه است که تعدادی مجوز مبنی بر ایجاد چندین شعبه گرفته می شود.

وی اظهار کرد: چند سالی است که فروشگاه‌های جانبو در کشور فعال شده است و ما نیز اطلاعاتی از سهامداران آن در دست نداریم؛ شنیده می‌شود قرار است زمینه‌های ایجاد شعبات در شهر تفرش و آشتیان با هدف فروش محصولات با قیمت ارزان‌تر فراهم شود.

حسینی اظهار کرد: با توجه به اینکه در شهرهای کوچک همانند تفرش و آشتیان، خرده فروش ها و کسبه بومی مشغول به کار هستند، ایجاد این نوع فروشگاه‌ها مشکلات عدیده‌ای برای کسبه ایجاد می کند.

وی افزود: با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز پیگیری‌های انجام شده ولی پاسخ آنها، عدم دخالت در صدور یا لغو مجوز بوده است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد این فروشگاه‌ها تاثیر جدی در اشتغال می‌گذارد، تصریح کرد: در فروشگاه‌های جانبو شاید قیمت اجناس ارزان‌تر باشد و مورد استقبال مردم در کوتاه مدت قرار گیرد ولی در درازمدت مشکلاتی نظیر دامپینگ را ایجاد می‌کند.

وی مطرح کرد: این فروشگاه ها پس از مدتی ارزان‌فروشی و افزایش مشکلات کسبه، به دلیل انحصاری کردن بازار به نفع خود، قیمت کالاها را بالاتر می‌برند و مردم مجبور به خرید اجناس با قیمت گران می‌شوند.

حسینی با اشاره به انجام مکاتبات با وزیر صنعت و معدن و تجارت، گفت: مکاتباتی با وزیر انجام شده تا این موضوع به صورت خاص‌تر بررسی شود. همچنین در ملاقات با معاون وزیر این مسئله پیگیری شده ولی تاکنون جواب مکاتبات، دریافت نشده است.

وی یادآور شد: در کنار مسئله اشتغال، در مغازه‌های شهرهایی نظیر تفرش و آشتیان، تولیدات داخل شهرستان نیز به فروش می‌رسد. ایجاد این نوع فروشگاه‌ها در شهرهای کوچک از مشاغل موجود می‌کاهد و تعداد بیکاران و مسئله بیکاری را در شهرهای کوچک تقویت می‌کند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: چند نفر از اهالی تفرش و آشتیان ایجاد این فروشگاه‌ها را به صورت شفاهی پیگیری کرده‌اند و هنوز درخواست و نامه‌ای از سوی فرد خاصی ارائه نشده است؛ تاکنون نماینده اصلی این فروشگاه، در این شهرها مشخص نیست و یا مراجعه‌ای نکرده است.

حسینی اضافه کرد: از فرمانداران شهرهای تفرش و آشتیان درخواست شده است تا با برگزاری شورای تامین، از ایجاد هزینه توسط شرکت جانبو جلوگیری کنند تا بعدا مشکلات جدی تری ایجاد نشود. چراکه مسائل اصلی ایجاد این فروشگاه‌ها در این دو شهر در هاله‌ای از ابهام است و نیاز به ورود جدی تر شورای تامین دارد تا از تبعات بعدی کاسته شود.

وی خاطر نشان کرد: ایجاد این فروشگاه‌ها در شهرهای بزرگ از جمله سیاست‌های اصلی دولت است ولی در شهرهای کوچک به دلیل ایجاد انحصار، به کسبه شهرها لطمه می‌زند.

انتهای پیام/ک

captcha