آیا آمریکا به جنگ ایران خواهد رفت؟ ماجرای تخریب ویلای رحمانی فضلی/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی کذب محض است شکست ناباورانه ایران مقابل ژاپن در یک بازی پراشتباه نشست فراکسیون امید درباره کاندیداتوری عارف برای رقابت با لاریجانی بی‌نتیجه ماند افطاری در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) نقوش شکارگاه در کاخ گلستان کارتون/ تعطیلی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کلید حل مشکلات کشور مدیریت جهادی است/ جهادگران موانع را سدی در راه خدمت رسانی‌ها نبینند زورخانه صاحب الزمان یزد تعطیلی مهم ترین مرکز مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور/ 244 روز گذشت؛ قول جهانگیری برای برگزاری مجدد جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بی نتیجه ماند
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۵
کد خبر: 33000
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۹

رویترز مدعی فشار آمریکا بر عربستان برای کاهش محاصره یمن شد

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه مدعی شده است که وزیر امور خارجه آمریکا از عربستان سعودی خواسته تا محاصره یمن را کاهش دهد.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از خبرگزاری فارس، دو منبع آگاه اعلام کردند که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا از عربستان سعودی خواسته است که محاصره یمن را کاهش دهد.

رویترز با اعلام این خبر ادامه داد که این اعمال فشار درست چند روز بعد قبل از آن صورت گرفته است که ائتلاف تحت رهبری ریاض روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کرد که اجازه عبور کمک‌های امدادی از طریق بندر یمنی الحدیده و پروازهای سازمان ملل به «صنعاء» پایتخت یمن را داده است.

بر اساس این گزارش، هنوز مشخص نیست که آیا فشار از سوی واشنگتن، علت مستقیم تغییر رویه عربستان بوده است یا اینکه درخواست تیلرسون از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان بوده که موضع عربستان تاحدودی نرم شده است.

بنا به گفته یکی از این منابع آگاه که خواست نامش فاش نشود، تیلرسون درحین یک تماس 45 دقیقه‌ای که اوایل هفته با ولیعهد عربستان داشت، خواستار کاهش محاصره یمن شده است.

«آر سی هاموند» مشاور ارشد تیلرسون، تبادل نظر میان وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد عربستان را تأیید کرد. تیلرسون «چندین بار طی ماه‌های گذشته این درخواست را از سعودی ها مطرح کرده است».

بنا به گفته مقامات آمریکایی، دولت ترامپ و یک دیپلمات اروپایی نیز به سعودی‌ها اعمال فشار آورده‌اند که به «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان اجازه دهد بعد از سفر 4 نوامبر به ریاض، به بیروت بازگردد و ناگهان استعفایش را اعلام کرد.

انتهای پیام/م

captcha