رشد اقتصادی با احتساب نفت ۱.۷ درصد شد/رشد بدون نفت ۱.۹ درصد بازداشت ۵ خدمه شناور صیادی خارجی در آب‌های خلیج فارس پهپاد یمنی ها مواضع مزدوران سعودی را هدف قرار داد پایان مرحله نخست رزمایش سراسری بسیج همزمان با عاشورای حسینی دستگیری یکی از عوامل حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت بازخوانی 10 حدیث مشهور و نورانی درباره امام حسین (ع) حکم مشایی ابلاغ شد/ هنوز اعتراضی به حکم صادره برای مشایی نشده است رکوردی دیگر برای مسی + عکس وقتی برای عباس(ع) امان نامه آوردند/ رفع الله رایة العباس صدور دستور پلمب سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا و جواهر
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۳
کد خبر: 33000
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۹

رویترز مدعی فشار آمریکا بر عربستان برای کاهش محاصره یمن شد

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه مدعی شده است که وزیر امور خارجه آمریکا از عربستان سعودی خواسته تا محاصره یمن را کاهش دهد.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از خبرگزاری فارس، دو منبع آگاه اعلام کردند که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا از عربستان سعودی خواسته است که محاصره یمن را کاهش دهد.

رویترز با اعلام این خبر ادامه داد که این اعمال فشار درست چند روز بعد قبل از آن صورت گرفته است که ائتلاف تحت رهبری ریاض روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کرد که اجازه عبور کمک‌های امدادی از طریق بندر یمنی الحدیده و پروازهای سازمان ملل به «صنعاء» پایتخت یمن را داده است.

بر اساس این گزارش، هنوز مشخص نیست که آیا فشار از سوی واشنگتن، علت مستقیم تغییر رویه عربستان بوده است یا اینکه درخواست تیلرسون از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان بوده که موضع عربستان تاحدودی نرم شده است.

بنا به گفته یکی از این منابع آگاه که خواست نامش فاش نشود، تیلرسون درحین یک تماس 45 دقیقه‌ای که اوایل هفته با ولیعهد عربستان داشت، خواستار کاهش محاصره یمن شده است.

«آر سی هاموند» مشاور ارشد تیلرسون، تبادل نظر میان وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد عربستان را تأیید کرد. تیلرسون «چندین بار طی ماه‌های گذشته این درخواست را از سعودی ها مطرح کرده است».

بنا به گفته مقامات آمریکایی، دولت ترامپ و یک دیپلمات اروپایی نیز به سعودی‌ها اعمال فشار آورده‌اند که به «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان اجازه دهد بعد از سفر 4 نوامبر به ریاض، به بیروت بازگردد و ناگهان استعفایش را اعلام کرد.

انتهای پیام/م

captcha