روایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی خانواده ایرانی|اسلام درباره عدالت بین فرزندان چه نظری دارد؟/ حکم فرق گذاشتن والدین در کمک مالی بدون توجیه چیست؟ ترامپ: در مسیر شکست آشوبگران هستیم/ چین باید پاسخگو باشد گزارش | اختتامیه «قلم زرین» همزمان با روز قلم؛ اعلام برگزیدگان جایزه «قلم زرین» با تجلیل از جمال شورجه رمزگشایی از برنامه مهم سپاه و ارتش برای نقش‌آفرینی در اقیانوس هند/ سیادت در مدار ۱۰ درجه؛ رقابت پاکستان و هند یا جنگ آمریکا و چین!؟ +عکس گرانی گوشت قرمز دلالی یا قاچاق دام؟/سرانجام بازار مرغ چه می شود؟ مبارزه با فساد در کارنامه قاضی‌القضات‌ها/ آبادانی در ویرانه‌ درمان دیسک و سیاتیک با استفاده از غمز و دلک در حوزه طب سنتی این دختران را داداش ابراهیم چادری کرد افشاگری محسن هاشمی علیه یک طراحی خبیثانه
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
کد خبر: 32530
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
مسئول کتابخانه‌هاي عمومي خمين:

پایین بودن سرانه فضای کتابخانه‌ در خمین/شهرک ها و مناطق حاشیه نشین شهر فاقد کتابخانه هستند

رئيس اداره کتابخانه‌هاي عمومي خمين گفت: سرانه فضاي استاندارد کتابخانه در خمين به ازای هر فرد 98 سانتي متر و کمتر از ميزان استاندارد است.

به گزارش دیار آفتاب؛ مجتبي حيدري، مسئول کتابخانه‌هاي عمومي خمين در گفتگو با خبرنگار خمين نيوز، با اشاره به اهميت کتاب و کتابخواني گفت: کتاب محصول تجربه‌هاي بشر و خلاقيت‌هاي ذهني و آموخته‌هاي دراز مدت انسان است.

وي بيان کرد: کتاب به عنوان يک ميراث فرهنگي براي نسل‌هاي آينده، ماندگار است و هيچ ميراثي سودمندتر و با ارزش‌تر از کتاب نيست چرا که کتاب مايه آرامش روحي انسان است و آفت جهل را از بين مي‌برد.

حيدري افزود:  از 20 تا  26 آبانماه به عنوان  هفته  کتاب و کتابخواني تعيين شده است و شعار امسال اين هفته « آينده روشن با خانواده کتابخوان» نامگذاري شده که هدف از اين نامگذاري، وارد کردن کتاب به سبد خانوار و تاثير آن در آينده فرهنگي خانواده است.

وي با اشاره به وضعيت و عملکرد کتابخانه‌هاي عمومي خمين اظهارکرد: شهرستان خمين داراي 6 باب کتابخانه عمومي با زيربناي مفيد 2000 مترمربع، در سطح شهر و روستاهاي توابع است که از اين تعداد 2 باب در شهرخمين، يک باب در شهرقورچي باشي و سه باب ديگر در روستاهاي شهابيه، دهنو و رباط مراد واقع شدند که بيش از 4500 کتابخوان، عضو فعال اين کتابخانه‌ها هستند.

حيدري ادامه داد: سرانه مطالعه در استان مرکزي يازده دقيقه است و شهرستان خمين نيز شامل همين ميزان سرانه است.

25 ایستگاه مطالعاتی در اماکن عمومی خمین فعال است

وي گفت: سرانه فضاي استاندارد کتابخانه در خمين به ازای هر فرد 98 سانتي متر و کمتر از ميزان استاندارد است.

مسئول کتابخانه‌هاي عمومي خمين بيان کرد: در حال حاضر 25 ايستگاه مطالعاتي در ادارات و نهادهاي دولتي و اماکن عمومي مستقر هستند که با استقبال خوب مردم روبرو است و ماهانه کتاب به اين ايستگاه‌ها تحويل داده مي‌شود که اين کار در گسترش و فرهنگ مطالعه و کتابخواني گام موثري محسوب می شود.

وي گفت: بيش از 110 هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌هاي عمومي خمين موجود است که از ابتداي سالجاري تاکنون بيش از سه هزار نسخه کتاب جديد به کتابخانه هاي عمومي خمين اضافه شده است.

حيدري با اشاره به سنت پسنديده اهداي کتاب، افزود: در شهرستان خمين اهداي کتاب توسط اقشار مختلف مردمي جايگاه خوبي دارد و کمبود برخي از کتاب ها را در کتابخانه‌ها جبران مي کند که براي نمونه مي توان به اهداي کتاب‌هاي کمک درسي توسط دانش اموزان بعد از پذيرش در دانشگاه اشاره کرد و با توجه به اين که اين منابع در کتابخانه کم است تا حدودي کمبود را جبران مي کند.

وي گفت: در کتابخانه هاي عمومي خمين کمبود کتاب، بيشتر در حوزه ادبيات داستاني به ويژه رمان، کتاب‌هاي ادبيات مقاومت و دفاع مقدس و کتاب هاي کمک درسي است.

حيدري تصريح کرد: کتابخانه شهيد بهشتي خمين با توجه به قدمت چندين ساله و فرسوده بودن ساختمان نياز به بازسازي دارد که به دليل کمبود منابع مالي تاکنون بازسازی آن به تعویق افتاده است، همچنين کتابخانه سرداران شهيد با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اين شهرستان ساختمان مشترک دارند زمین مورد نظر و نقشه نیز تهیه شده است که نیازمند کمک شورای شهر، شهرداری و خیرین است.

وي افزود: اقدامات فرهنگي، مانند شاداب سازی فضاي کتابخانه‌ها، به روز کردن کتابخانه ها به لحاظ منابع، برخورد مناسب کتابداران با اعضا در افزايش سرانه مطالعه تاثير دارد.

نبود کتابخانه در مناطق حاشیه نشین شهر و شهرک‌ها

حيدري بیان کرد: در شهرستان خمين با توجه به پراکندگي جمعيت در شهرک ها و مناطق حاشيه‌اي و عدم دسترسي آسان به کتابخانه هاي موجود نياز به احداث کتابخانه است.

مسئول کتابخانه‌هاي عمومي خمين به برخي از کارها و فعاليت‌هاي انجام شده توسط کتابخانه‌ها در سالجاري اشاره کرد و گفت: برگزاري 30 نشست کتابخانه‌اي با حضور اعضاي کتابخانه ها، 15 جلسه کلاس قصه گويي، پنج نشست آشنايي با آسيب‌هاي اجتماعي، برپايي نمايشگاه حجاب و عفاف، مسابقه نقاشي، تشکيل گروه هاي مطالعاتي، از جمله فعاليت هاي انجام شده در کتابخانه هاي عمومي است.

وي برگزاري نشست‌هاي کتابخوان در مدارس، حوزه و دانشگاه، نشست کتابخانه‌اي در زندان و کميته امداد، خاطره گويي، جلسات حلقه‌هاي صالحين در کتابخانه را از فعاليت هاي ديگر کتابخانه ها برشمرد.

حيدري به برنامه هاي پيش بيني شده به مناسبت گراميداشت هفته کتاب و کتابخواني در شهرستان خمين نيز اشاره و خاطر نشان کرد: برپايي نمايشگاه کتاب، نشست هاي کتابخوان، قصه گويي براي مادران و کودکان، غبارروبي قبورشهدا توسط  کتابداران و کارکنان کتابخانه ها و تجليل از کتابداران برتر و اعضاي فعال کتابخوان کتابخانه ها، از جمله برنامه هاي پيش بيني شده اين هفته است.

انتهای پیام/ک

captcha