دولت لایحه پیشنهادی کاهش هزینه‌های اجرایی را به مجلس ارائه دهد/ امروز در یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم تهیه طرح جامع 80 بقعه متبرکه استان مرکزی/ تکریم امامزادگان؛ گامی موثر در جهت تقویت ارزش های اسلامی «پوست اندازی» قوه مجریه همزمان با سالروز تحویل دولت/ روحانی 12 مرداد تغییرات کابینه را اعلام می کند؟ حضور شش نماینده استان مرکزی در مسابقات آسیایی قطعی شد ۳۶۳ کارتن لوازم یدکی قاچاق در استان مرکزی کشف شد كاروان «زير سايه خورشيد» به آشتیان رسید+عکس فراهم شدن زمینه اشتغال 476 نفر در حوزه گردشگری استان مرکزی موضع‌گیری‌های مقتدرانه، دشمن را به زانو درمی‌آورد/شفاف‌سازی؛ بهترین راه بازگرداندن اعتماد مردم به دولت قطع برق ادارات پرمصرف استان مرکزی/نظارت ۲۵ اکیپ بر مدیریت مصرف برق در ادارات از بلوف آمریکایی تا جولان جاسوسان در دانشگاه‌ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
کد خبر: 32511
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان خمین مطرح شد؛

خشکیدن بیش از 100 رشته قنات در خمین/228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی

مسئول دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی استان مرکزی گفت: 228 میلیون مترمکعب در استان مرکزی و 195 میلیون مترمکعب در شهرستان خمین کسری مخازن آب وجود دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از پایگاه خبری خمین نیوز؛ سیدمهدی ساداتی فرماندار شهرستان خمین صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین که با حضور اعضای این شورا برگزار شد بر لزوم توجه و مدیریت بیشتر نسبت به منابع آبی تاکید کرد و گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر، مردم و مسئولان باید به مدیریت منابع آبی توجه ویژه تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه عمده فعالیت مردم خمین کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه به استفاده از روش‌های سنتی آبیاری در این بخش، بخش عمده‌ای از آب هدر می‌رود که باید کشاورزان را به سمت استفاده از روش‌های نوین آبیاری ترغیب کرد.

ساداتی با اشاره به چاه‌های غیرمجاز در شهرستان افزود: یکی دیگر از مواردی که منابع آب‌های زیرزمینی را به خطر می‌اندازد، حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری بیش از اندازه از این چاه‌ها است.

وی بیان کرد: ادارات مربوطه باید با توجیه افرادی که اقدام به حفرچاه غیرمجاز می کنند به مقابله با این مسئله اهتمام ورزند تا با توجه به وضعیت کم‌آبی، این چاه‌ها هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

ساداتی گفت: افرادی که اقدام به حفر چاه‌های غیر مجاز می‌کنند باید وضعیت کنونی منابع آبی را در نظر بگیرند و در صورت نیاز برای دریافت مجوز به ادارات مربوطه مراجعه کنند.

228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی

کریمی مسئول دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: 85 درصد از مصرف آب در استان از منابع زیرزمینی و 15 درصد از آن از آب‌های سطحی تامین می شود.

وی افزود: در استان مرکزی 91 درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی، 4 درصد در بخش صنعت و خدمات و 5 درصد در بخش مصارف خانگی است.

کریمی ادامه داد: در استان 10500 حلقه چاه مجاز و 2700 حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که چاه‌های غیرمجاز در حال بررسی است که روند خوبی با همکاری دستگاه‌های مربوطه به منظور تعیین تکلیف این چاه‌ها در حال انجام است.

وی بیان کرد: 228 میلیون مترمکعب در استان مرکزی و 195 میلیون مترمکعب در شهرستان خمین کسری مخازن آب وجود دارد که سالانه 35 سانتی متر در استان افت منابع آبی داریم که این رقم در دشت خمین 48 سانتی متر است.

خشکیدن بیش از 100 رشته قنات در خمین

احمدرضا جعفری، رئیس جهاد کشاورزی خمین نیز در این جلسه گفت: در شهرستان خمین 79 حلقه چاه عمیق، 147 حلقه چاه نیمه عمیق، 107 رشته قنات، 17 چشمه و 6 بند خاکی به طور کامل خشک شده است.

انتهای پیام/ک

captcha