افزایش 14 درصدی حقوق مستمری‌بگیران بهزیستی/فعالیت 150 اورژانس اجتماعی در کشور سرپرست فنی و حرفه‌ای استان مرکزی منصوب شد روایتی خواندنی از 36 سال زندگی عاشقانه یک همسر جانباز 70 درصد مقاوم‌سازی بیش از 2000 خانه روستایی در استان مرکزی توسعه ورزش‌های عمومی و همگانی در سطح محلات، اولویت باشگاه شهرداری پرداخت 80 میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های قالیبافی استان مرکزی یازدهمین جشنواره «شعر انتظار» استان مرکزی برگزار می‌شود از کوچ بزرگ دولتی‌ها از تلگرام تا جایگزینی یورو به جای دلار قلعه استقلال در آسیا/سپاهان مشتری پژمان/میله فولادی جلو پنجره پرسپولیس وزارت اطلاعات باید صد در صد انقلابی بماند و انقلابی عمل کند/ کوچک‌ترین تردید درباره صلاحیت مسئولان را منعکس کنید
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
کد خبر: 32511
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان خمین مطرح شد؛

خشکیدن بیش از 100 رشته قنات در خمین/228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی

مسئول دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی استان مرکزی گفت: 228 میلیون مترمکعب در استان مرکزی و 195 میلیون مترمکعب در شهرستان خمین کسری مخازن آب وجود دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از پایگاه خبری خمین نیوز؛ سیدمهدی ساداتی فرماندار شهرستان خمین صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین که با حضور اعضای این شورا برگزار شد بر لزوم توجه و مدیریت بیشتر نسبت به منابع آبی تاکید کرد و گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر، مردم و مسئولان باید به مدیریت منابع آبی توجه ویژه تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه عمده فعالیت مردم خمین کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه به استفاده از روش‌های سنتی آبیاری در این بخش، بخش عمده‌ای از آب هدر می‌رود که باید کشاورزان را به سمت استفاده از روش‌های نوین آبیاری ترغیب کرد.

ساداتی با اشاره به چاه‌های غیرمجاز در شهرستان افزود: یکی دیگر از مواردی که منابع آب‌های زیرزمینی را به خطر می‌اندازد، حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری بیش از اندازه از این چاه‌ها است.

وی بیان کرد: ادارات مربوطه باید با توجیه افرادی که اقدام به حفرچاه غیرمجاز می کنند به مقابله با این مسئله اهتمام ورزند تا با توجه به وضعیت کم‌آبی، این چاه‌ها هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

ساداتی گفت: افرادی که اقدام به حفر چاه‌های غیر مجاز می‌کنند باید وضعیت کنونی منابع آبی را در نظر بگیرند و در صورت نیاز برای دریافت مجوز به ادارات مربوطه مراجعه کنند.

228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی

کریمی مسئول دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: 85 درصد از مصرف آب در استان از منابع زیرزمینی و 15 درصد از آن از آب‌های سطحی تامین می شود.

وی افزود: در استان مرکزی 91 درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی، 4 درصد در بخش صنعت و خدمات و 5 درصد در بخش مصارف خانگی است.

کریمی ادامه داد: در استان 10500 حلقه چاه مجاز و 2700 حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که چاه‌های غیرمجاز در حال بررسی است که روند خوبی با همکاری دستگاه‌های مربوطه به منظور تعیین تکلیف این چاه‌ها در حال انجام است.

وی بیان کرد: 228 میلیون مترمکعب در استان مرکزی و 195 میلیون مترمکعب در شهرستان خمین کسری مخازن آب وجود دارد که سالانه 35 سانتی متر در استان افت منابع آبی داریم که این رقم در دشت خمین 48 سانتی متر است.

خشکیدن بیش از 100 رشته قنات در خمین

احمدرضا جعفری، رئیس جهاد کشاورزی خمین نیز در این جلسه گفت: در شهرستان خمین 79 حلقه چاه عمیق، 147 حلقه چاه نیمه عمیق، 107 رشته قنات، 17 چشمه و 6 بند خاکی به طور کامل خشک شده است.

انتهای پیام/ک

captcha