مظنونان پرونده ناپدید شدن خاشقجی معرفی شدند+ تصاویر اولین تصویر منتشر شده از طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز مرزبانان میرجاوه بیهوش و ربوده شدند/ دشمن با پاسخ سخت و دندان شکن روبرو خواهد شد «تایملاین» بسیجی شد/ هشتگ «بسیجی ام» داغ‌ترین هشتگ توییتر فارسی دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی/تصاویر روند کاهش قیمت سکه ادامه دارد/ بازار ارز در تب و تاب فروش دینار یارانه مهرماه پنج‌شنبه واریز می‌شود موافقت رئیس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان اربعین، تاریخ عاشورا را زنده نگه داشته است آتش‌سوزی یک واحد صنعتی در ساوه یک کشته برجا گذاشت
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۱
کد خبر: 32511
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان خمین مطرح شد؛

خشکیدن بیش از 100 رشته قنات در خمین/228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی

مسئول دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی استان مرکزی گفت: 228 میلیون مترمکعب در استان مرکزی و 195 میلیون مترمکعب در شهرستان خمین کسری مخازن آب وجود دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از پایگاه خبری خمین نیوز؛ سیدمهدی ساداتی فرماندار شهرستان خمین صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین که با حضور اعضای این شورا برگزار شد بر لزوم توجه و مدیریت بیشتر نسبت به منابع آبی تاکید کرد و گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر، مردم و مسئولان باید به مدیریت منابع آبی توجه ویژه تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه عمده فعالیت مردم خمین کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه به استفاده از روش‌های سنتی آبیاری در این بخش، بخش عمده‌ای از آب هدر می‌رود که باید کشاورزان را به سمت استفاده از روش‌های نوین آبیاری ترغیب کرد.

ساداتی با اشاره به چاه‌های غیرمجاز در شهرستان افزود: یکی دیگر از مواردی که منابع آب‌های زیرزمینی را به خطر می‌اندازد، حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری بیش از اندازه از این چاه‌ها است.

وی بیان کرد: ادارات مربوطه باید با توجیه افرادی که اقدام به حفرچاه غیرمجاز می کنند به مقابله با این مسئله اهتمام ورزند تا با توجه به وضعیت کم‌آبی، این چاه‌ها هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

ساداتی گفت: افرادی که اقدام به حفر چاه‌های غیر مجاز می‌کنند باید وضعیت کنونی منابع آبی را در نظر بگیرند و در صورت نیاز برای دریافت مجوز به ادارات مربوطه مراجعه کنند.

228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی

کریمی مسئول دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: 85 درصد از مصرف آب در استان از منابع زیرزمینی و 15 درصد از آن از آب‌های سطحی تامین می شود.

وی افزود: در استان مرکزی 91 درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی، 4 درصد در بخش صنعت و خدمات و 5 درصد در بخش مصارف خانگی است.

کریمی ادامه داد: در استان 10500 حلقه چاه مجاز و 2700 حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که چاه‌های غیرمجاز در حال بررسی است که روند خوبی با همکاری دستگاه‌های مربوطه به منظور تعیین تکلیف این چاه‌ها در حال انجام است.

وی بیان کرد: 228 میلیون مترمکعب در استان مرکزی و 195 میلیون مترمکعب در شهرستان خمین کسری مخازن آب وجود دارد که سالانه 35 سانتی متر در استان افت منابع آبی داریم که این رقم در دشت خمین 48 سانتی متر است.

خشکیدن بیش از 100 رشته قنات در خمین

احمدرضا جعفری، رئیس جهاد کشاورزی خمین نیز در این جلسه گفت: در شهرستان خمین 79 حلقه چاه عمیق، 147 حلقه چاه نیمه عمیق، 107 رشته قنات، 17 چشمه و 6 بند خاکی به طور کامل خشک شده است.

انتهای پیام/ک

captcha