دانشجویان استان آذربایجان شرقی هم به روحانی نامه نوشتند/آقای روحانی! با جایگزین کردن افراد متخصص و جهادی شرایط را به نفع مردم تغییر دهید/ فضای بازار مسکن تنها نشان از بی تدبیری مسئولین دارد تصاویر/ ادای احترام تاریخی یک پدر به پسرش معاون هماهنگ کننده سپاه تغییر کرد/ سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد قطعنامه ۵۹۸ از ریشه‌های تهاجم تا صدور افزایش هزینه های تولید، مرغ را گران کرد روایت «حاج حسین یکتا» از چرایی امیدواری به آینده انقلاب ریشه‌یابی موضع عجیب وزیر اطلاعات درباره «مفسدین اقتصادی»/ کدام منافع مانع برخورد قاطع با «تروریست‌های اقتصادی» می‌شود؟ +عکس تکمیل کارخانه تولید روتور برای استفاده در سانتریفیوژ‌های پیشرفته در چارچوب فرمان اخیر رهبر انقلاب/ آمادگی سریع برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی پیمان های پولی؛ راه نجات از وابستگی به نظام مالی آمریکا اگر ظریف در زمان کوروش بود!
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۵
کد خبر: 32470
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
مسئول کتابخانه‌های فراهان:

بیش از 2000 نفر عضو فعال کتابخانه‌های عمومی فراهان هستند/سهم سرانه کتاب در فراهان پایین‌تر از شاخص کشوری

مسئول کتابخانه های شهرستان فراهان گفت: 37 هزار عنوان کتاب در کتابخانه‌های فراهان وجود دارد و با این رقم متوسط سرانه برخورداری جمعیت شهرستان از کتاب به ازای هر نفر 1.56 است که با شاخص کشوری که ۴ جلد کتاب تععین شده فاصله داریم.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمد سردارپور، مسئول کتابخانه های شهرستان فراهان در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر هفته کتاب را به عنوان بهار کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: ایام هفته کتاب بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، فرهنگ سازی در خصوص مقوله اهدای کتاب، معرفی برنامه های کتابخانه‌های عمومی، ایجاد ارتباط بین آحاد مختلف مردم و کتابخانه های عمومی است.

وی افزود: از ۲۵ آبانماه تا ۲ آذرماه هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است، به مناسبت این هفته برنامه های متنوعی در شهرستان در نظر گرفته شده که در طول هفته کتاب اجرایی می شوند.

سردارپور هدف اصلی از اجرای برنامه‌ها در هفته کتاب و کتابخوانی را ترویج فرهنگ کتابخوانی دانست و گفت: تحقق این مهم، همفکری و همکاری سایر دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی بخش را می‌طلبد.

مسئول کتابخانه های شهرستان فراهان ضمن تشریح برنامه های هفته کتاب افزود: تقدیر از خیرین حوزه کتاب، نشست با نویسندگان فراهانی، رونمایی از کتاب نویسندگان شهرستان، اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی، بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه ها، تجلیل از فعالان کتاب و کتابخوانی و عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی از برنامه هایی است که در طول هفته کتاب و کتابخوانی برگزار می شود.

وی افزود: خوشبختانه طی سال های گذشته شهرستان فراهان در بحث احداث و فعالیت کتابخانه های عمومی رشد خوبی داشته و همین امر باعث افزایش سرانه فضای مطالعه در شهرستان شده است.

سردارپور افزود: ۵ کتابخانه در سطح این شهرستان فعالیت می کنند که از این تعداد، سه باب در حوزه شهری، دو باب در حوزه فعال هستند و با توجه به پراکندگی جمعیت روستایی در شهرستان وجود کتابخانه سیار نیاز است.

سرانه فضای مطالعه در فراهان 3.14 مترمربع است

مسئول کتابخانه های شهرستان فراهان تصریح کرد: بر اساس استانداردها در این حوزه به ازای هر ۱۰۰ نفر بایستی 8 مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود داشته باشد، در حال حاضر برای هر شهروند فراهانی ۳.۱۴ مترمربع فضا برای مطالعه وجود دارد.

وی تعداد منابع کتابخانه‌ای این شهرستان را 45 هزار جلد بیان و تصریح کرد: در مجموع ۲۱۱۶ نفر در این شهرستان عضو فعال کتابخانه های عمومی هستند که می‌توانند از این ظرفیت بهره‌مند شوند.

تحقق نیم درصدی شهرداری‌ها در حوزه کتابخانه‌ها

وی با اشاره به واریز نیم درصد شهرداری ها گفت: شهرداری های فرمهین و خنجین سال گذشته سهم قانونی نیم درصدی کتابخانه ها را پرداخت کردند که این مبلغ در این شهرستان بیش از  13 میلیون تومان بود.

سرانه کتاب در فراهان پایین‌تر از شاخص کشوری

سردارپور بیان کرد: 37 هزار عنوان کتاب در کتابخانه‌های فراهان وجود دارد و با این رقم متوسط سرانه برخورداری جمعیت شهرستان از کتاب به ازای هر نفر 1.56 است که با شاخص کشوری که ۴ جلد کتاب تععین شده فاصله داریم.

مسئول کتابخانه های شهرستان فراهان افزود: در یک ساله گذشته ۱۷ هزار و 232 جلد کتاب توسط اعضای کتابخانه عمومی فراهان به امانت گرفته شده است.

سردارپور خاطرنشان کرد: سالانه به طور متوسط بیش از 23 هزار نفر به کتابخانه های سطح شهرستان مراجعه می کنند که در این بین بانوان شهرستان تمایل بیشتری به کتاب و کتابخوانی دارند و ماهیانه 1185 نفر از بانوان به کتابخانه ها شهرستان مراجعه کردند.

انتهای پیام/م

captcha