سفير جمهوري بنين به استان مركزی سفر می كند آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین نمایشگاه دائمی گل و گیاه کشور در محلات جانبازان مایه سربلندی و عزت کشور هستند گلچین مولودی ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) قضاوت‌های ناصحیح درباره سپاه تازگی ندارد/ ارتش دست از دست سپاه برنمی‌دارد نجات مرد میانسال از عمق چاه 35 متری در خنداب وزش باد شدید و طوفان برای استان مرکزی در راه است مسئول اداره ورزش دلیجان از هیچ تلاشی برای تعطیلی رشته بوکس دریغ نمی‌کند! سروهای سرافراز؛ از حماسه‌‌های غرورآفرین دفاع هشت ساله تا حضور در عرصه سازندگی آئین دو هزار ساله بیل‌گردانی محلات به روایت دوربین
شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
کد خبر: 32371
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰

زعفران بهترین محصول در شرایط کم آبی/کشت زعفران ناجی اقتصاد کشاورزی فراهان است

اسفینی یکی از کارآفرینان فراهانی است که با عزم و اراده جدی خود توانسته در روستای اسفین به کشت زعفران پرداخته و گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بردارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ شهرستان فراهان در پی خشکسالی ها در سال های اخیر با مشکل کم‌آبی و بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند و کشت محصولات با نیاز آبی کم یکی از راهکارها برای زنده نگه داشتن رونق کشاورزی در این خطه است.

تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کشاورزی با مصرف آبی کم، یکی از راهکارهای مهم در سال‌های بحران کم‌آبی در شهرستان محسوب شده و مرهمی بر زخم کهنه خشکسالی در فراهان به شمار می‌رود.

با توجه به نیاز کم زعفران به آب ،در سال‌های اخیر کشت این محصول توانسته نقش سازنده‌ای در اقتصاد منطقه و تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد و ایجاد اشتغال فصلی و کشت و کار راحت سبب شده تعداد بیشتری از کشاورزان به کشت این محصول ارزشمند روی آورند.

اسفینی یکی از کارآفرینان شهرستان فراهان است که در سال 84 اقدام به کشت زعفران برای اولین بار در روستای اسفین از توابع فراهان کرده است، کاری که پذیرش آن برای دیگر کشاورزان با توجه به شرایط اقلیمی منطقه قابل پذیرش نبود.

وی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به کشت زعفران گفت: من بازنشسته جهاد کشاورزی هستم، در سال 83 در ماموریت کاری و بازدید از مزارع زعفران قائنات از اهالی آن منطقه شرایط آب و هوایی و نحوه کشت زعفران را جویا شدم و 2 کیلوگرم پیاز زعفران در هنگام بازگشت برای کشت در مزرعه تهیه کردم.

کارآفرین فراهانی بیان کرد: دو تا سه بار در سال زعفران ها را آبیاری می کنم در تابستان به هیچ وجه به آب نیاز ندارد و در پاییز و زمستان نیز بارندگی‌ها سبب آبیاری این محصول می‌شود.

وی بیان کرد: با ازدیاد پیاز زعفران توانستم کشت زعفران را در مزرعه خود توسعه دهم ، این کشت درآمدزایی خوبی هم دارد و در هر هکتار حدود 3/5 کیلو گرم زعفران برداشت می شود.

اسفینی اظهار کرد: با وجود شرایط کم آبی، زعفران می تواند جایگزین محصولات پر آب بر در روستاها باشد و با ممانعت از مهاجرت روستاییان، سود بالایی را به کشاورز بدهد.

این کارآفرین فراهانی بیان کرد: کشت زعفران در گذشته های دور در فراهان مرسوم بوده است، از افراد مسن و باتجربه فراهانی شنیده ام در سالیان گذشته به دلیل خشکسالی و قحطی در منطقه پیاز زعفران از بین رفته و این کشت به فراموشی سپرده شده است.

کشت زعفران ناجی اقتصاد روستاها

وی با اشاره به تغییر الگوی کشت گفت: تولید زعفران یکی از اولویت های مهم برای نجات اقتصاد روستاها و راهکاری اساسی برای جلوگیری از خالی شدن روستاها است و مسئولان باید برای ایجاد رغبت در کشاورزان برای کشت این محصول، اعطای تسهیلات کم بهره را در دستور کار خود قرار دهند.

اسفینی تصریح کرد: اعضای خانواده در برداشت این محصول کمکم می کنند و محصول تولیدی را در شهرستان و در بین اقوام ودوستان برای فروش عرضه می کنم، با توجه به کیفیت محصول تولیدی استقبال خوبی از محصول تولیدی در بازار فروش می شود.

برداشت 30 کیلوگرم زعفران از مزارع فراهان

فرهادی، رئیس جهاد کشاورزی فراهان گفت: کشت زعفران در فراهان در حال توسعه است، 12 هکتار از اراضی کشاورزی فراهان زیر کشت زعفران رفته است و پیش بینی می شود امسال بیش از 30 کیلوگرم زعفران به ارزش 3 میلیارد ریال در این شهرستان تولید و عرضه شود.

وی افزود: زعفران یکی از گیاهان ارزشمند در بخش کشاورزی به شمار می رود که توسعه کشت این گیاه می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال و افزایش درآمد برای کشاورزی باشد.

فرهادی اظهار کرد: کشت زعفران ظرفیتی بسیار ارزشمند برای تحقق اقتصاد مقاومتی در این شهرستان به شمار می رود.

رئیس جهاد کشاورزی فراهان بیان کرد: هر ساله کلاس ها و کارگاههای آموزشی کشت زعفران برای علاقمندان برگزار می شود و فعالان این عرصه در صورت نیاز می توانند از راهنمایی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی بهره مند شوند.

وی خاطر نشان کرد: متوسط برداشت زعفران به ازای هر یک هکتار چهار کیلوگرم است، برداشت زعفران در فراهان از اوایل آبان ماه آغاز می شود و تا اواخر آبان ادامه دارد.

انتهای پیام/ش

captcha