واژگونی خودروی حامل سنگ در محور دلیجان حادثه آفرید+عکس آب خوردن ترامپ سوژه شبکه‌های اجتماعی شد+ تصاویر تکذیب دروغ پردازی رسانه حامی دولت درباره مسکن مهر/نیک کردار: منظورم کشته‌های خانه‌های اطراف بود! سپاهان زخم‌خورده به دنبال جبران گذشته/بازگشت گل‌محمدی با تراکتور به اصفهان جنایت‌های آمریکا با بلوکه کردن کمک 200 هزار دلاری به زلزله‌زدگان کرمانشاه بیشتر آشکار شد زلزله کرمانشاه|سردار شریف: ارتش و سپاه مانند ید واحده در حال خدمت‌رسانی هستند رشد ۲۵ هزار تومانی بهای سکه/دلار ۴۰۹۷ تومان+ جدول امام رضا (ع) از تولد تا شهادت/خلاصه‌ای از زندگینامه امام هشتم شیعیان تصاویر هوایی پیاده روی زائران حرم رضوی کاریکاتور/ پایان «افعی» آل‌ سعود!!!
یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۲
کد خبر: 32359
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷

مسکوت ماندن طرح جامع توسعه امامزاده محمد(ع)تفرش/حیاط امامزاده مسقف می‌شود

با اینکه حدود 9 ماه از آغاز عملیات اجرایی طرح جامع امامزاده محمد(ع) تفرش می گذرد اما این طرح به دلیل نبود اعتبارات لازم، مسکوت مانده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ندای تفرش، امامزاده محمد(ع) یکی از امامزادگان شاخص شهر تفرش و محل برگزاری بسیاری از برنامه های فرهنگی و دینی در سطح شهرستان است.

با اینکه این امامزاده یکی از اماکن گردشگری شهر تفرش است که براساس آمارها سالانه حدود 100 هزار نفر زائر و گردشگر را به خود می بیند، اما فضای داخلی این امامزاده کوچک و حدود 20 متر مربع است.

محوطه روباز این امامزاده دارای مساحتی 300 مترمربعی است. به دلیل محدودبودن فضای داخل امامزاده و نبود فضای مسقف دیگر در محوطه، زائران و گردشگران امکان استراحت کردن در این مکان را ندارند.

کمبود اعتبارات مانع اجرای طرح توسعه امامزاده شد

بهمن ماه سال 95 بود طرح جامع توسعه آستان مقدس امامزاده محمد(ع) با تملک و تخریب یکی از منازل اطراف امامزاده آغاز شد. در این طرح مقرر شد منازل مجاور امامزاده تخریب و الحاقاتی جدید به امامزاده اضافه شود. با اینکه در طرح جامع توسعه، تمام نیازهای امامزاده مد نظر قرار گرفته است و ساخت آن می تواند بر تعداد زائران و اجرای برنامه های فرهنگی در سطح شهرستان تاثیر جدی بگذارد، اما نبود اعتبارات لازم، مانع انجام اقدامات جدی تر در این زمینه شده است.

از سویی دیگر تسقیف محوطه روباز امامزاده محمد(ع) طرحی است که اجرای آن اخیرا شنیده می شود تا برنامه های فرهنگی شهرستان در ایام بارندگی نیز استمرار داشته باشد و همچنین گردشگران از این مکان مسقف برای استراحت استفاده کنند.

تسقیف محوطه امامزاده(ع) خللی در اجرای طرح جامع توسعه ایجاد نمی کند

حجت الاسلام حسن دهقان، مسئول اوقاف و امور خیریه تفرش در گفتگو با ندای تفرش گفت: فاز تغییر بنای امامزاده محمد(ع) از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته که در این راستا طرح جامع توسعه امامزاده محمد(ع) و مسقف کردن محوطه روباز آن مطرح شده است.

دهقان اظهار کرد: طرح توسعه امامزاده به بیش از 6 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که باید بخشی از این اعتبارات در کمیته برنامه ریزی شهرستان به صورت سالانه مصوب شود و بخشی از اعتبارات نیز از طریق وام توسط صندوق های داخلی سازمان اوقاف تامین شود. همچنین کمک های خیرین نیز می تواند به پیشبرد این طرح کمک کند.

وی در خصوص نظر میراث فرهنگی در خصوص مسقف کردن حیاط امامزاده، افزود: مذاکراتی در سطح استان انجام شده و توافقات اجمالی صورت گرفته است. براساس نظر میراث فرهنگی، با توجه به تاریخی بودن بنا، باید از سازه های سبک و قابل حمل استفاده شود.

مسئول اوقاف و امور خیریه تفرش ادامه داد: در طراحی نقشه طرح مسقف کردن حیاط امامزاده، به این مسئله توجه شده است تا به اصل بنا ضربه وارد نشود و تخریب صورت نگیرد. سازه ای سبک که با رعایت اصول مهندسی بر روی دیوارها های امامزاده قرار گیرد و در مقابل بارندگی و طوفان مقاوم باشد.

دهقان بیان کرد: در حال حاضر نقشه های اولیه تسقیف محوطه روباز امامزاده تهیه شده است که در صورت تایید نقشه، انجام هماهنگی های لازم و تامین اعتبار این طرح اجرایی می شود. اعتبارات این طرح از سوی منابع داخلی امامزاده، مساعدتهای اداره کل اوقاف و کمکهای خیرین تامین می شود.

وی در خصوص میزان اعتبارات لازم برای انجام این طرح گفت: هنوز نظرات کارشناسان و طراحان در این خصوص اعلام نشده است. در صورت تایید نقشه، این برآورد قیمت انجام می شود.

مسئول اوقاف و امور خیریه تفرش با تاکید براینکه اجرای طرح تسقیف محوطه امامزاده(ع) خللی در اجرای طرح جامع توسعه ایجاد نمی کند، خاطر نشان کرد: طرح جامع توسعه به دلیل نیاز به اعتبارات بالا، در دراز مدت اجرایی خواهد شد. اما برای اینکه در 6 ماهه دوم سال و در ایام بارندگی، برنامه های فرهنگی با تعطیلی مواجه نشوند و همچنین مکانی برای حضور زوار در طول شبانه روز وجود داشته باشد، طرح تسقیف محوطه امامزاده در اولویت قرار گرفته است.

 انتهای پیام/ک

captcha