دانشجویان استان آذربایجان شرقی هم به روحانی نامه نوشتند/آقای روحانی! با جایگزین کردن افراد متخصص و جهادی شرایط را به نفع مردم تغییر دهید/ فضای بازار مسکن تنها نشان از بی تدبیری مسئولین دارد تصاویر/ ادای احترام تاریخی یک پدر به پسرش معاون هماهنگ کننده سپاه تغییر کرد/ سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد قطعنامه ۵۹۸ از ریشه‌های تهاجم تا صدور افزایش هزینه های تولید، مرغ را گران کرد روایت «حاج حسین یکتا» از چرایی امیدواری به آینده انقلاب ریشه‌یابی موضع عجیب وزیر اطلاعات درباره «مفسدین اقتصادی»/ کدام منافع مانع برخورد قاطع با «تروریست‌های اقتصادی» می‌شود؟ +عکس تکمیل کارخانه تولید روتور برای استفاده در سانتریفیوژ‌های پیشرفته در چارچوب فرمان اخیر رهبر انقلاب/ آمادگی سریع برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی پیمان های پولی؛ راه نجات از وابستگی به نظام مالی آمریکا اگر ظریف در زمان کوروش بود!
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۹
کد خبر: 32108
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
توتونچیان:

نجات از تله خفقان آور اقتصاد سرمایه داری با حذف دلار/جایگزینی واحد پول کشورهای طرف معامله در قراردادهای دوجانبه موثر است

کارشناس برجسته اقتصاد کشور گفت: کشورهایی که اجازه سفته بازی با دلار را داده اند به نوعی خود را درگیر تله خفقان آوری کرده اند که نجات از آن نیازمند برنامه و اقدامات اساسی تر و ریشه ای تر است.

به گزارش دیار آفتاب؛ ایرج توتونچیان استاد دانشگاه و پیشکسوت اقتصاد اسلامی در گفتگو با  ندای تفرش، در خصوص حذف دلار و جایگزینی پول ملی گفت: زمان آن رسیده که وابستگی های کشور به آمریکا روز به روز کمتر شود که می توان با انعقاد قراردادهای دو جانبه براساس واحد پول کشورهای مورد معامله به خصوص در مورد مبادله نفت که دارای ارزش بین المللی و جزو نیازهای کشورهای دیگر است، دلار را حذف کرد.

توتونچیان اظهار کرد: حتی در سرمایه گذاریهای زیر بنایی که برای کشور ضرورت دارد را می توان بر اساس پول سایر کشورها و نه صرفا برمبنای دلار انجام داد. متاسفانه سازمان اقتصادی و بدنه اقتصادی کشور را دلار تشکیل داده ولی انجام اقدامات اینچنینی بهتر از دست روی دست گذاشتن است تا بتوان دلار را حذف کرد.

وی افزود: حذف دلار می تواند در مبادلات اطلاعاتی نیز بین ایران با کشورهای مختلف صورت گیرد ،این مسئله می تواند در یادداشتهای تفاهم نامه بین کشورها منعقد شود تا مبادلات اقتصادی بین آنها بر اساس پول کشور خریدار انجام شود. مثلا اگر با ژاپن مبادلات اقتصادی انجام می شود براساس پول آن یعنی «ین» باشد.

این کارشناس بانکداری اسلامی یادآور شد: همچنین در قراردادهای جدید سیاستمداران و تنظیم کنندگان سیاستهای اقتصادی کشور این مسئله می تواند ذکر شود؛ چراکه ایران محصولی چون نفت دارد که همه کشورها به آن نیاز دارند و اگر در این میان ایران برای حذف دلار در قراردادها پافشاری کند،کشورهای نیازمند به نفت ایران مجبور به پذیرش این موضوع می شوند.

توتونچیان ادامه داد: حذف دلار و جایگزینی پول ملی نیاز به برنامه ریزی دارد تا با انجام محاسبات دقیق، سقف تجارت بین المللی بین کشورهای مختلف و میزان مبادلات اقتصادی تعیین شود.

حذف دلار،اقتصاد کشور را از اقتصاد سرمایه داری جدا می کند

وی تصریح کرد: متاسفانه اقتصاد کشور سرتا پا اقتصاد سرمایه داری آمریکا(غیر اسلامی) و قالب تصمیم گیریهای مملکت و مبادلات اقتصادی برپایه دلار است که همه از آن پیروی می کنند. اگر برنامه حذف دلار انجام شود 80 تا 90 درصد اقتصاد کشور از اقتصاد آمریکا جدا می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: حذف دلار و استفاده از قرارداد دو جانبه در تجارت بین الملل می تواند دست و پای آمریکا را از اقتصاد کشور قطع کند که این امر نیازمند برنامه ریزی برای استفاده از واحد پولی کشورهای طرف معامله در یادداشتهای تفاهم، صحبتها و تعاملات سردمداران کشورمان است.

توتونچیان بیان کرد: اگر وابستگی به دلار در مبادلات اقتصادی کشور حذف شود، آنگاه مبادلات اقتصادی زودتر و بدون معطلی برای تعیین نرخ جهانی دلار که هر روز معمولا ساعت 10 صبح تعیین می شود، انجام خواهد شد.

وی گفت: کشورهایی که اجازه سفته بازی با دلار را داده اند به نوعی خود را درگیر تله خفقان آوری کرده اند که نجات از این تله نیازمند برنامه و اقدامات اساسی تر و ریشه ای تر است.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد: در گذشته ارتباط با آمریکا در بحث اقتصادی، مشکلاتی را در ابعاد روابط بین الملل، اطلاعات بین الملل، سم پاشی آمریکایی ها علیه ایران و... برای مملکت به همراه داشته است که این کلاف سردرگم اقتصادی نیازمند مدیریت و برنامه ریزی بیشتر است.

انتهای پیام/ش

captcha