5غرفه نذر فرهنگی برای جمع آوری زباله ها در ماه محرم برپا شد کشف ۴۳ هزار سوخت خارج از عرضه شبکه ملی در اراک کشف ۶۴ جلد قرآن خطی مربوط به دوره قاجار در دلیجان اصلاح جامعه و امت هدف اصلی قیام امام حسین(ع)است /بیداری اسلامی نتیجه قیام سیدالشهدا(ع) است ورزش‌های مناسب برای درمان انحنای ستون مهره + تصاویر اعتراض نمایندگان مردم به آزمایشگاه‌های بیولوژیکی مخفی آمریکا در افغانستان اگر قیام امام حسین(ع) نبود، انحرافات مشروعیت پیدا می‌کرد/ در برابر دشمنان از اقدام خداپسندانه امام حسین(ع) سرمشق بگیریم انتصاب سیف به عنوان مشاور رئیس جمهور غیرمنطقی بود! احتمال عقب‌نشینی آمریکا از طرح «هیلی» درباره ایران خودرویی با دوربین به جای آینه بغل به بازار می آید +عکس
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
کد خبر: 32100
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
زعفران کمیجان نام و نشان‌دار می‌شود؛

برند سازی زعفران کمیجان؛ راهکاری برای توسعه شهرستان/پرداخت تسهیلات به زعفران‌کاران توسط بسیج سازندگی

کشت زعفران در سال‌های اخیر رفته رفته در شهرستان کمیجان رونق گرفته و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در این شهرستان بسیج سازندگی پس از ترویج کشت زعفران در منطقه اقدام به تأسیس شرکت تعاونی با همکاری تعدادی از زعفران‌کاران کرده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سلام کمیجان؛ با کاهش نزولات آسمانی و خشک‌سالی‌های اخیر در شهرستان کمیجان تلاش کشاورزان برای تغییر الگوی کشت به سمت تولید محصولات کم آب‌بر رفته است.

کشاورزان کمیجانی به دلیل کم آب‌بر بودن و درآمدزایی به کشت زعفران روی آورده تا جایی که در سال‌های اخیر رفته رفته کشت این محصول در شهرستان کمیجان رونق گرفته است. محصولی که به دلیل دارا بودن کیفیت از استقبال خوبی در بازار مصرف برخوردار است و باعث شده تا این شهرستان جایگاه سوم استان مرکزی را در بحث کشت این محصول به خود اختصاص دهد.

این روزها نیز کشاورزان کمیجانی در تلاش و تکاپو برای برداشت طلای سرخ از اراضی زیر کشت هستند؛ محصولی که برداشت آن در این شهرستان کوچک از ابتدای آبان‌ماه آغاز می‌شود.

20 هکتار از اراضی کمیجان زیر کشت زعفران/پیش‌بینی برداشت 80 کیلو زعفران از اراضی این شهرستان

مهرعلی محمدی رییس اداره تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان با اشاره به میزان سطح زیرکشت این محصول در کمیجان گفت: سطح زیرکشت زعفران در کمیجان 20 هکتار و آن هم بیشتر در منطقه عیسی‌آباد و اسفندان است.

وی درآمدزایی خوب و متقارن بودن با آب و هوای منطقه را از دلایل افزایش رغبت کشاورزان به کشت زعفران دانست و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال از هر هکتار زیر کشت 4 کیلوگرم زعفران برداشت شود.

محمدی تصریح کرد: با توجه به کمبود منابع آبی در منطقه، شرایط آب‌وهوایی، صرفه اقتصادی این محصول و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصادمقاومتی و همچنین به خاطر خاصیت دارویی و غذایی این محصول توصیه می‌شود تا به کشت این محصول توجه بیشتری شود.

رییس اداره تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهادکشاورزی کمیجان با اشاره به آغاز برداشت زعفران از مزارع این شهرستان گفت: ایجاد شرکت تعاونی برای بسته‌بندی و برندسازی محصول زعفران از نیازهای شهرستان کمیجان است تا زعفران‌کاران کمیجانی بتوانند به شکل یکپارچه محصولات خود را در بازارهای ملی و جهانی، آن هم با برند شهرستان به فروش برسانند.

تشکیل تعاونی راهکاری برای توانمندسازی زعفران‌کاران کمیجانی

کریمی مسئول بسیج سازندگی سپاه ناحیه کمیجان در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان گفت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در شهرستان کمیجان، بسیج سازندگی پس از ترویج کشت زعفران در منطقه اقدام به تأسیس شرکت تعاونی با همکاری تعدادی از زعفران‌کاران شهرستان کرده است.

وی در ادامه افزود: بسیج سازندگی سپاه ناحیه کمیجان در سال‌های اخیر به 30 نفر از متقاضیان فعال در این حوزه تسهیلات اقتصادی ارائه کرده است.

مسئول بسیج سازندگی سپاه ناحیه کمیجان گفت: هدف از تشکیل تعاونی زعفران‌کاران را در شهرستان ایجاد قطب صنایع تبدیلی، تولید و توزیع و بسته‌بندی این محصول و برندسازی آن عنوان کرد.

کریمی تصریح کرد: شرکت تعاونی زعفران‌کاران در زمینه تولید زعفران با کیفیت برتر، بازاریابی و صادرات محصول به بازارهای استان‌های دیگر، می‌تواند قدم‌های موثری در راستای اقتصاد مقاومتی و توسعه شهرستان بردارد.

پرداخت تسهیلات به زعفران‌کاران توسط بسیج سازندگی

وی افزود: زعفران‌کاران شهرستان می‌توانند از تسهیلات بسیج سازندگی تا سقف 15 میلیون تومان و همچنین تسهیلات اداره تعاون شهرستان برای مشارکت در این امر بهره گیرند.

 انتهای پیام/م

captcha