رئیس جمهور اتریش:

سوئیفت هنوز برای ایران بازنشده است

رئیس جمهور اتریش با بیان اینکه \"هنوز همه تحریم‌های ضد ایرانی برداشته نشده اند\"، گفت: در مورد سوئیف باید بگویم که در این زمینه مذاکراتی در جریان است.
کد خبر: ۳۱۵۰ تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۲

به گزارش دیار آفتاب به نقل از نسل فردا: «هاینتس فیشر» رئیس جمهور اتریش در گفتگویی با خبرگزاری صدا و سیما در وین گفت:باید به این مساله توجه داشت که هنوز همه تحریمهای ضد ایرانی برداشته نشده اند. چون گامها و اقدامات مهمی وجود دارند که باید در مسیر لغو تحریمها برداشته شوند. اما در مورد این مطلب آخرتان که به مساله انجام تراکنشهای مالی بین المللی از طریق سامانه سوئیفت مربوط می شد باید بگویم که اتریش به تنهایی نمی تواند این تحریم را بردارد و تا آنجا که من می دانم اروپا نیز به تنهایی نمی تواند چنین کند بلکه این جامعه بین المللی است که باید این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد. در این زمینه آمریکا نیز نقش آفرین است. فرآیندی در مورد مساله لغو تحریمها تشکیل شده است و به همین خاطر من نمی توانم هیچ پیش بینی داشته باشم که این مساله چقدر دیگر بطول می انجامد. اما امیدوارم که همه طرفها به طور کامل به توافق (هسته ای) پایبند باشند تا در نهایت همه تحریمهای ایران در موعدهای مقرر و تعیین شده نیز برچیده شوند. اختصاصا در مورد سوئیف باید بگویم که هنوز در این زمینه مذاکراتی در جریان است و در این میان اتریش، عضو بسیار کوچکی در شورای (سوئیفت) به شمار می رود و اصلا عضو بزرگی از این مجموعه نیست.
 

فیشر در پاسخ به این سئوال که "به نظر شما در کدامین حوزه و بخش، اتریش علاقمند به تعمیق همکاری های خود با ایران است"، خاطر نشان کرد: اگر بخواهم پاسخ کوتاهی به این سئوال بدهم باید بگویم که ما می خواهیم در همه زمینه ها با ایران روابط عمیقی داشته باشیم. یعنی همه زمینه هایی که دو کشور در آن از منافع یکسانی برخوردارند. طبیعی است که اولویت تعمیق مناسبات دو کشور، توجه به همکاری های اقتصادی است.
 

n2937365-42517098

انتهای پیام/ش