آماده‌باش کامل استان مرکزی برای مقابله با سیلاب احتمالی حضور سردار غیب‌پرور در جمع سیل زدگان شهرستان آق قلا/تصاویر فرمان حضرت آقا جهشی را در امداد رسانی ایجاد کرد / 7 استان معین جهت بهسازی امشب وارد استان می شوند/ 250 هزار هکتار زمین زراعی زیر آب است آیا اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۹۸ باعث بهبود وضعیت معیشتی آنها می‌شود؟ آق قلا همچنان نقطه کانونی فاجعه سیل استان / انتقال و اسکان مردم در نقاط امن ادامه دارد / بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل کالاهای غیر ضروری در سبد وارداتی کشور/ چرا ۱۹۶۰۰ واردکننده در کشور وجود دارد؟ سناریوهای پیش‌روی انگلیس کدامند، برکسیت با توافق یا بدون توافق؟ اعزام مشمولان مناطق سیل زده به سربازی ۲ ماه به تعویق افتاد/ اعطای یک ماه مرخصی اضطراری به سربازان از حمایت شخص ترامپ از ناآرامی‌های ایران تا جایگاه کشورمان در میان قدرت‌های جهان و تصاویری خارق‌العاده از روستایی بر فراز ابر‌ها رقابت بازیگران سریال «دلدادگان» در خندوانه/ماجرای ازدواج خانم بازیگر با عمو پورنگ چه بود؟
یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
کد خبر: 31328
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۸
در پی عدم پرداخت مطالبات سال گذشته؛

کشاورزان با دست‌خالی به استقبال کشت پائیزه گندم رفتند!

این روزها درشرایطی شاهد آغاز کشت پاییزه گندم در بسیاری از مناطق کشور و ازجمله استان مرکزی هستیم که کشاورزان هنوز هم 50 درصد پول محصول سال گذشته خود را از دولت طلب دارند و به تعبیری با دستان خالی به استقبال کشت پاییزه می‌روند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از نسل فردا؛ امروز اوضاع کشاورزان کشور به‌هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نیست و هیچ عقل سلیمی این نگاه به کشاورزی را نمی‌تواند تحمل کند که عده‌ای حقوق‌های نجومی بگیرند اما کشاورزی که موتور تولید و محرک اقتصاد جامعه محسوب می‌شود نتواند حقش را بگیرد.

حمایت عملی از کشاورزان صورت نمی‌گیرد

از هر زاویه‌ای که به این موضوع بنگریم ازآنچه مسئولان تحت عنوان حمایت از کشاورزی ذکر می‌کنند، در بیمه محصولات کشاورزی، ارائه خدمات، زمان اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات و نرخ‌گذاری متناسب با تورم و بسیاری از موارد دیگر در عرصه عمل چیزی شاهد نبوده‌ایم.

روند قیمت‌گذاری گندم قابل‌قبول نیست

در دو سال گذشته علیرغم تمام بی‌مهری‌هایی که به کشاورزان صورت گرفت، کشاورزان با تولید کم‌نظیر گندم رکورد زدند و مُهر خودکفایی را بر افتخارات ایران اسلامی ثبت کردند اما متأسفانه روند قیمت‌گذاری گندم طی این دو سال ثابت کرد که گویا مسئولان علاقه چندانی برای ادامه روند خودکفایی ندارند و با دلایل واهی واردات گندم همچنان در اولویت است.

کشت پاییزه با دستان خالی!

این روزها درشرایطی شاهد آغاز کشت پاییزه گندم در بسیاری از مناطق کشور و ازجمله استان مرکزی هستیم که کشاورزان هنوز هم 50 درصد پول محصول سال گذشته خود را از دولت طلب دارند و به تعبیری با دستان خالی به استقبال کشت پاییزه می‌روند.

بعد از 4 ماه هنوز نیمی از مطالبات کشاورزان پرداخت‌نشده است

حاج رضا یکی از کشاورزان منطقه فراهان در گفتگو با خبرنگار ما با ابراز گلایه از این موضوع گفت: متأسفانه طی سال‌های اخیر دولت حمایت‌های حداقلی را هم از کشاورزان دریغ می‌کند و حتی پول گندمی که تحویل سیلوها شده است را هنوز به‌طور کامل پرداخت نکرده و با دلایل مختلف به تعویق انداخته است، الآن حدود 4 ماه از تحویل گندم به سیلو می‌گذرد اما هنوز هم نیمی از پول ما پرداخت‌نشده است درصورتی‌که اداره خدمات کشاورزی برای تهیه بذر و کود فیش واریز نقدی را از کشاورزان طلب می‌کند.

قیمت خرید تضمینی گندم برای کشاورزان راضی‌کننده نیست

یکی دیگر از کشاورزان باسابقه این منطقه که به گفته خودش سال گذشته 30 تن گندم دیم برداشت و به سیلو تحویل داده است گفت: هرچند هرساله هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت محصول از قیمت کود و بذر گرفته تا نرخ کاری ادوات کشاورزی افزایش چشمگیری دارد اما قیمت خرید تضمینی گندم برای کشاورزان راضی‌کننده نیست و با درصد اُفتی که از طرف سیلو به محصول تعلق می‌گیرد عملاً قیمت نهایی برای کشاورز کمتر از نرخ تعیین‌شده توسط دولت است.

نگاه به کشاورزی عقلانی و منطقی نیست

در همین زمینه امید محترمی، کارشناس کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ما بابیان اینکه سیاست‌گذاری‌های دولت در بخش کشاورزی و اولویت‌دهی به روستاها قابل‌قبول نیست ابراز کرد: امروز نگاه به کشاورزی نگاهی عقلانی و منطقی نیست و با این نگاه نمی‌توان به تحقق اقتصاد مقاومتی امید بست.

وی تصریح کرد: در بحث بیمه محصولات کشاورزی و ارائه خدمات حمایتی به کشاورزان اقدام خاصی صورت نگرفته است و از موضوع خرید تضمینی محصولات کشاورزی و طفره رفتن دولت دراین‌باره به‌خوبی می‌توان به سوء مدیریت در این بخش پی برد.

عدم اعلام نرخ خرید تضمینی، ناشی از نگاه واردات محور دولت

محترمی یکی از دلایل عدم اعلام به‌موقع نرخ خرید تضمینی گندم را ناشی از نگاه واردات محور دولت عنوان کرد و افزود: دولت نگاهی به بازارهای جهانی دارد تا گندم را با توجه به قیمت پایین‌تر بازارهای جهانی وارد کند، اما امتناع کشورهای صادرکننده از فروش این محصول به کشورهایی همچون ایران مطمئناً جنگ اقتصادی جدیدی به دنبال خواهد داشت و این در حالی است که رهبر انقلاب از چند سال گذشته به تولید این محصول استراتژیک تأکیددارند تا حدی که دو سال قبل تنها باهمت کشاورزان به خودکفایی گندم رسیدیم؛ و اینکه برخی برای همین خرید تضمینی به قیمت ناچیز نیز بر سر کشاورزان منت بگذارند و بعضاً بر زخم کشاورزان نمک نیز بپاشند طنز تلخ این روزهای کشاورزی کشور است.

دولت موظف به جبران خسارت تأخیر در پرداخت مطالبات به کشاورزان است

این کارشناس مسائل کشاورزی با اشاره به اینکه طبق قانون دولت موظف به جبران خسارت تأخیر در پرداخت مطالبات به کشاورزان است بیان کرد: این تأخیر چندماهه در پرداخت مطالبات کشاورزان در صورتی رخ می‌دهد که بسیاری از کشاورزان به دلیل عدم توانایی در پرداخت بدهی‌های خود به بانک‌ها، متحمل هزینه‌های دیرکرد و خسارت فراوانی شده‌اند و این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه دولت موظف است چنانچه بیش از یک ماه در پرداخت هزینه خرید تضمینی محصولات کشاورزان تأخیر داشته باشد، خسارت کشاورزان پرداخت شود، هرچند عملی شدن آن همچون بسیاری از تعهدات دولت به کشاورزان با توجه به اظهارات مسئولین دولتی مبنی برخالی بودن خزانه دور از ذهن به نظر می‌رسد.

آمارها از کاهش 40 درصدی سطح زیر کشت گندم حکایت دارد

محترمی بابیان اینکه بر پایه‌ی آمار اولیه ارائه‌شده سطح زیر کشت گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل، با کاهش ۴۰ درصدی همراه خواهد بود، تاکید کرد: یکی از دلایل این امر آن است که گندم کاران، پول گندم امسال خود را به‌طور کامل نگرفته‌اند تا کود، بذر و نهاده‌های کشت سال آینده را بخرند و دوماً نرخ خرید گندم سال آینده، نامشخص است و این در حالی است که دولت باید تا آخر شهریور قیمت خرید گندم در سال آینده را به کشاورزان اعلام می‌کرد.

اعتبار خرید تضمینی محصولات کشاورزی در بودجه پیش‌بینی شود

وی همچنین یکی از راهکارهای پرداخت به‌موقع مطالبات کشاورزان را پیش‌بینی اعتبار در بودجه سالانه کشور عنوان کرد و افزود: دولت و مجلس اگر قصد عبور از شعارها و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی را دارند حمایت از بخش کشاورزی به‌ عنوان یک محرک و موتور حرکت، گام اول است و باید در بودجه سالانه کشور توجه ویژه‌ای به این بخش بخصوص در بحث خرید تضمینی محصولات کشاورزی صورت گیرد.

خودکفایی؛ ضرورت و گام اساسی پیشرفت

به‌هرحال جایگاه خودکفایی در محصولات کشاورزی برای هر کشوری یک ضرورت محسوب و خودکفایی در محصولات استراتژیک برای کشورهایی که قصد پیشرفت دارند یک گام لازم و اساسی قلمداد می‌شود و کشاورزان بارها ثابت کرده‌اند که با همین دستان پینه‌بسته خود چرخ خودکفایی و اقتصاد درون‌زای کشور را به گردش درآورده‌اند، هرچند که تفکری سعی دارد چوب لای چرخ خودکفایی کشور در این بخش بگذارد.

معطلی چندین ماهه کشاورزان به‌دور از انصاف است

صرف‌نظر از هزینه پیش‌نیازهای تولید محصول ازجمله بذر، کود و نهاده‌ها؛ کشاورز چند ماه باید تلاش کرده و هزینه کند تا به محصول برسد و اینکه چندین ماه هم بخواهد منتظر دریافت پول خود باشد به‌دوراز انصاف است و مطمئناً در شرایط اقتصادی فعلی و تورم موجود تنها منبع درآمد و امرارمعاش کشاورزان عزیز همین مبلغ هرچند ناچیز است که محصول خود را تحت عنوان «خرید تضمینی» در اختیار دولت می‌گذارند و این تأخیر در پرداخت مطالبات زندگی این قشر را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

مسئولان امنیت غذایی کشور را وابسته به واردات نکنند!

حال انتظار آن است دستگاه‌های مسئول با جدیت در این عرصه ورود کرده و مسئله امنیت غذایی کشور را وابسته به واردات و نگاه به بیرون از مرزها نکنند، چراکه کوچک‌ترین غفلتی در این زمینه پایه‌های اقتصاد کشور را خواهند لرزاند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام/ش

captcha