کتاب مصور گردشگری شهرستان شازند تالیف می شود از ماموریت ناممکن ترامپ تا آرزوی تحقق وعده‌های امید وسواس شفر برای جذب مهاجم/کوچ جهانبخش در زمستان منتفی است/زخم دروغ بر پیکر فوتبال! توضیح رشیدپور درباره مصاحبه با روحانی ٩ نکته مصاحبه روحانی از نگاه ابطحی سریال واردات عجیب و غریب/جو و کنجاله هم به فهرست واردات اضافه شد گواردیولا بهترین مربی جهان شد ذخایر ارز و طلای ایران ۱۳۲ میلیارد دلار و بالاتر از آمریکا شد + سند افشاگری جنجالی خداداد در خصوص صحبت‌های طارمی طرح «سفارش اینترنتی دریافت بنزین »در حد حرف باقی ماند/عرضه موبایلی بنزین به کجا رسید؟
چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
کد خبر: 30729
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷
رییس اداره امور عشایری استان مرکزی مطرح کرد

احداث مجتمع آبرسانی برای عشایر استان مرکزی/پرداخت 940 میلیون تومان تسهیلات برای تولید گوشت قرمز به عشایر استان مرکزی 

رییس اداره امور عشایری استان مرکزی گفت: تسهیلات اعطایی برای پرواربندی به عشایر در شش ماهه اول سال، 940 میلیون تومان بوده است که این تسهیلات با کارمزد 4 درصدی در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ علی اکبر منصوری رییس اداره امور عشایری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار نارخبر، درخصوص تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: عشایر استان مرکزی با تولید 5 هزار و 200 تُن گوشت قرمز، 3 هزار مورد سبدبافی، 13 هزار تولیدات باغی، حدود یک‌هزار و 200 تُن محصولات زراعی و 500 مترمربع صنایع دستی بافندگی بر پایه دانش بومی و بدون وابستگی به بیگانه نماد اقتصاد مقاومتی هستند.

تامین 20 درصد گوشت مصرفی استان توسط عشایر

وی با بیان اینکه عشایر 20 درصد گوشت قرمز استان را تولید می کنند، افزود: این قشر زحمتکش 350 هزار رأس دام سبک دارند که 2 هزار و 700 تُن کل تولید شیر عشایر است و 60 درصد به شکل محصولات دیگر لبنی، فرآوری می شود.

منصوری با اشاره به اقدامات حمایتی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان کرد: اعطای تسهیلات در قالب طرح تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز برای پرواربندی دام ها حتی در فصل سرد سال در استان مرکزی اجرایی شد تا دام سبک به وزن کم فروخته نشود و با تهیه خوراک مورد نیاز پس از پرواربندی به بازار عرضه شود.

وی افزود: با اجرایی شدن این طرح حدود 53 تُن تولیدات گوشت قرمز عشایر افزایش یاقت تا علاوه بر درآمدزایی برای تولیدکنندگان از خروج ارز برای واردات گوشت قرمز جلوگیری کند.

ارائه تسهیلات به طرح‌های اشتغالزایی عشایری

رییس اداره امور عشایری استان مرکزی اظهار کرد: عشایر به بیان رهبر معظم انقلاب، جامعه ای تولید کننده هستند و هر نفر عشایر بطور میانگین گوشت قرمز مصرفی 16 نفر را تامین می کند و حدود 13 میلیون تومان در سال درآمدزایی می کند.

وی با اشاره به افزایش جمعیت عشایر ادامه داد: در استان مرکزی طبق سرشماری حدود 5 هزار نفر عشایر در ساوه، زرندیه، دلیجان و خمین داریم که 90 درصد در ساوه و زرندیه هستند. عشایر می توانند با توجه به محدودیت مراتع استان، طرح های اشتغالزایی ارایه کنند و از تسهیلات اشتغالزایی در کانون های عشایری با بازپرداخت 6 ساله استفاده کنند.

منصوری شرح داد: عشایر استان مرکزی در 42 کانون جمعیتی این چهار شهرستان مستقر هستند. ایل شاهسون بغدادی و مغان، کرد کلهر، سنگسری، زند راوه ای، طایفه مستقل کله کوهی، طایفه مستقل عرب خراسانی و سایر طوایف از جمله جمعیت عشایری را در خود ساماندهی کرده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر اداره امور عشایر در قالب ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان خدمات ( آبرسانی سیار، ایجاد و تعمیر شبکه آبرسانی قشلاقات، لایروبی قنوات، حفر و نوکنی چاه، تامین آب شرب، نگهداری و ایجاد راه دسترسی به مناطق عشایری، ایل‌راه‌ها و تجهیز چاه های مالداری، برگزاری کلاس‌های آموزشی و سایر خدمات را به عشایر ارایه می کند.

احداث مجتمع آبرسانی به 14 قشلاق در  زرندیه

رییس اداره امور عشایری استان مرکزی کم آبی را عمده‌ترین مانع در شکوفایی بیشتر اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی در عشایر دانست و افزود: با احداث مجتمع آبرسانی به 14 قشلاق عشایر در منطقه چهار زرندیه، می توان بخشی از این مشکل را رفع کرد.

وی ادامه داد: پروژه احداث مجتمع آبرسانی نیازمند هزینه‌ای معادل 10 میلیارد تومان است که در صورت تخصیص بودجه مورد نیاز شاهد بهره برداری آن خواهیم بود.

پرداخت 940 میلیون تومان تسهیلات برای تولید گوشت قرمز به عشایر استان مرکزی 

منصوری تصریح کرد: تسهیلات اعطایی برای پرواربندی به عشایر در شش ماهه اول سال، 940 میلیون تومان بوده است که این تسهیلات با کارمزد 4 درصدی در اختیار متقاضیان قرار گرفت تا با خرید خوراک دام و پرواربندی بر تولیدات گوشت خود بیفزایند.

انتهای پیام/م

captcha