کتاب مصور گردشگری شهرستان شازند تالیف می شود از ماموریت ناممکن ترامپ تا آرزوی تحقق وعده‌های امید وسواس شفر برای جذب مهاجم/کوچ جهانبخش در زمستان منتفی است/زخم دروغ بر پیکر فوتبال! توضیح رشیدپور درباره مصاحبه با روحانی ٩ نکته مصاحبه روحانی از نگاه ابطحی سریال واردات عجیب و غریب/جو و کنجاله هم به فهرست واردات اضافه شد گواردیولا بهترین مربی جهان شد ذخایر ارز و طلای ایران ۱۳۲ میلیارد دلار و بالاتر از آمریکا شد + سند افشاگری جنجالی خداداد در خصوص صحبت‌های طارمی طرح «سفارش اینترنتی دریافت بنزین »در حد حرف باقی ماند/عرضه موبایلی بنزین به کجا رسید؟
چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸
کد خبر: 30684
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
مسئولان به فکر تولید گندم سال آینده باشند

گندمکاران شازندی در انتظار تحقق مطالباتشان/وعده پرداخت طلب کشاورزان تا پایان مهرماه

به گفته گندمکاران شازندی، با گذشت 3 ماه از زمان برداشت و تحویل گندم به دولت،هنوز مطالبات آنان به طور کامل محقق نشده، حال آنکه گندمکاران با این پول باید علاوه بر تسویه بدهی های سال زراعی گذشته، هزینه های کشت پاییزه و تولید گندم سال آینده را نیز پرداخت کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از پایگاه خبری شازند ما، گندم محصولی است که بعد از یک سال با عرق جبین کشاورزان کشت و درو می شود اما پول آن آینده کشاورز را تضمین نمی‌کند؛ با این حال کشاورزان خود را همچنان متعهد به تامین غذای کشور می‌دانند و حالا مشاهدات حاکی از طلب 50 درصدی مطالبات گندم کاران از دولت علی رغم وعده های متعدد است.

تاثیر عدم پرداخت مطالبات گندمکاران بر تولید گندم سال آینده

به گفته برخی کشاورزان در بعضی از مناطق حتی عدم پرداخت مطالبات دیده شده در حالیکه کشاورز می بایست برای کشت مجدد در مهرماه،  بذر گندم و کود را خریداری و بابت آن وجهی را پرداخت کند. این یعنی عدم توانایی خرید بذر و کود و عدم توان کشت به موقع از سوی کشاورز و در نتیجه هم کشاورز متحمل ضرر غیر قابل جبران می‌شود و هم تولید سال آینده به شدت کاهش می‌یابد.

غفوری یکی از کشاورزان شازندی در گفتگو با خبرنگار شازند ما گفت: نزدیک به سه ماه است که محصول خود را تحویل دولت داده ایم اما تا الان بخش کمی از مطالبه خود را دریافت کرده ایم.

وی افزود: پولی که ما بابت فروش گندم می گیریم توی جیب خودمان نمی رود بلکه تمام آن پای بدهی هایی که داریم از جمله پول کمباین، بذر و کود و... می رود.

کشاورزی با این شرایط جز ضرر برای کشاورز ندارد

یکی دیگر از کشاورزان نیز بیان کرد: دولتمردان باور کنند که ما دیگر روی صحبت کردن با کسانی که به آنان بدهکاریم را نداریم؛ کشاورزی چیزی جز ضرر برای ما نداشته و ما هم از روی اجبار و اینکه کار دیگری از دستمان بر نمی آید مشغول به این کار هستیم.

سود دیرکرد اقساط بانکی را باید بدهیم،آیا سود دیرکرد مطالبات گندمکاران هم پرداخت می شود؟!

وی ادامه داد: چگونه است که وقتی ما وام می گیریم بانک به ازای هر روز دیرکرد پرداخت وام از ما سود می گیرد اما در خصوص دیرکرد پرداخت پول گندم ما نباید سود بگیریم؟!

مدیر جهاد کشاورزی شازند:

تا پایان مهر ماه مابقی مطالبات گندمکاران پرداخت می شود

منوچهر کریمی مدیر جهاد کشاورزی شازند در این خصوص به خبرنگار ما گفت: شهرستان شازند در سال زراعی 95، 96 از میزان اراضی موجود، حدود 8 هزار هکتار تحت پوشش گندم آبی و 21 هزار هکتار هم زیر پوشش گندم دیم قرار داشت.

وی افزود: امسال میزان گندم برداشت شده، 35 هزار تن بود که در مقایسه با سال گذشته به دلیل سرمای زودرسی که در پاییز داشتیم با کاهش تولید محصول روبرو بودیم و نسبت به سال گذشته حدود یک سوم، میزان تولید محصول کاهش داشت.

مدیر جهاد کشاورزی شازند با بیان اینکه این میزان گندم برداشتی تحویل مراکز خرید گندم تعاونی روستایی و سیلوها شد خاطر نشان کرد: طبق آمار، 50 درصد مطالبات گندمکاران تا ابتدای مهر پرداخت شده و با پیگیری های در حال انجام، تا پایان مهر ماه مابقی مطالبات هم پرداخت می شود.

انتهای پیام/ش

captcha