گلایه گندمکاران فراهانی از پرداخت دیر هنگام مطالبات

فرار سیدن زمان کشت پاییزه و عدم پرداخت مطالبات محصول بهار گندم کاران/دست کشاورزان برای کشت جدید خالی است

برخی از گندمکاران فراهانی از پرداخت دیرهنگام مطالبات خود گلایه دارند و می گویند: دست کشاورز در حال حاضر برای خرید نهاده‌های کشاورزی و آماده‌سازی سطح کشت پاییزه خالی است.
کد خبر: ۳۰۶۱۷ تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۹

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ شهرستان فراهان در بخش کشاورزی از شهرستان های پیشرو بوده و به عنوان قطب کشاورزی استان به شمار می‌آید.

این شهرستان در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی، خود کفا بوده و بسیاری از محصولات تولید شده فراهان در حوزه کشاورزی، علاوه بر تأمین نیاز مردم شهرستان و استان به استان‌های همجوار صادر می‌شود.

در سال گذشته ۴۴ هزار تن گندم در این شهرستان تولید شده است و امسال به دلیل شرایط جوی و سرمازدگی حدود ۲۵ درصد تولید گندم در فراهان کاهش داشته است. 

گندم یکی از مهم‌ترین تولیدات کشاورزی شهرستان بوده که برای تولید و گسترش خودکفایی آن باید با برنامه‌ریزی و تشویق کشاورزان، شرایط افزایش کشت این محصول را بیش از گذشته در کشور فراهم کرد.

البته مشکل پرداخت نشدن به موقع طلب گندم کشاورزان، موضوعی است که هر سال تکرار می شود و انگار قرار نیست برنامه ای برای آن نوشت و مدیریتش کرد.

در ارتباط با تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان، محمد حسینی، نماینده تفرش، آشتیان و فراهان هم در تذکری به رئیس جمهور با اشاره به عدم پرداخت هزینه خرید تضمینی گندم، از بی توجهی به اشتغال روستاییان انتقاد کرد.

فرار سیدن زمان کشت پاییزه و عدم پرداخت پول کشت بهاره گندم کاران

این روزها فصل کشت پاییزه سال زراعی جدید آغاز شده است اما گندم کاران همچنان چشم انتظار دولت و مسئولان سازمان‌های مربوطه برای پرداخت مطالبات خود هستند و پرداخت دیرهنگام مطالبات گندم‌کاران نا‌امیدی و نارضایتی کشاورزان از دولت را در پی داشته است.

دست خالی کشاورزان برای کشت پاییزه

داود فراهانی، گندمکار نمونه استانی گفت: امسال از 9 هکتار سطح زیر کشت گندم 20 تن محصول برداشت کردم، در یکی از اراضی سطح زیر کشت که 2.2 هکتار بود با برداشت 3850 تن در هکتار، رکورد در میزان تولید داشتم و به عنوان گندمکار نمونه استان معرفی شدم.

وی افزود: اواخر مردادماه، 50 درصد از پول گندم تحویل داده شده به دولت را دریافت کردیم و هم اکنون فصل کشت پاییزه فرا رسیده اما 50 درصد مطالبات ما پرداخت نشده است.

فراهانی اظهار کرد: وقتی ما برای هزینه‌های خود روی پرداخت مبالغ دولت حساب باز می‌کنیم و دولت اقدامات لازم در این حوزه را انجام نمی‌دهد کار و زندگی ما با مشکل مواجه می‌شود.

گندمکار نمونه استانی اظهارکرد: کشاورزی تنها منبع درآمد ماست و پرداخت نشدن به‌موقع محصولات کشاورزی، مشکلات عدیده‌ای را برای زندگی و ادامه کار کشاورزی ایجاد می‌کند.

دست کشاورزان برای کشت جدید خالی است

وی تصریح کرد: بیشتر کشاورزان برای کشت زراعی سال جدید با مشکل روبه رو هستند، دست کشاورز در حال حاضر برای خرید نهاده‌های کشاورزی و آماده‌سازی سطح کشت خالی است.

فراهانی بیان کرد: عدم توانایی خرید بذر و کود و عدم توان کشت به موقع از سوی کشاورز سبب خسارت کشاورز است و با این رویه کشاورزی توسعه پیدا نمی کند.

عدم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان سبب کاهش رونق کشاورزی می شود

سردارپور یکی دیگر از کشاورزان فراهانی با گلایه از وعده های دولت به کشاورزان گفت: در حالی‌که چهار ماه از برداشت این محصول می‎گذرد اما تا کنون نیمی از مطالبات خود را، آن هم در چند مرحله دریافت کردم.

وی با بیان اینکه کشاورزان با مشکلات اقتصادی بی‌شماری دست و پنجه نرم می‌کنند، افزود: زمانی که مطالبات کشاورزان به موقع پرداخت نشود آنها نمی‎توانند اراضی خود را برای کشت بعدی آماده کنند چرا که هر کشت جدید نیاز به نهاده دارد و فراهم کرده نهاده‎ها بدون پول امکان‌پذیر نیست.

سردارپور اظهار کرد: از طرفی بسیاری از کشاورزان از تسهیلات بانکی برای کشت و کار خود استفاده می‎کنند و تأخیر در پرداخت اقساط، مساوی با افزایش کارمزد بانکی است، پرداخت این وام‎‎ها با سود بالا در حالت معمولی از توان کشاورز خارج است حال آنکه کارمزد بانکی نیز بر آن افزوده شود.

این کشاورز فراهانی بیان کرد: مسئولان باید کمی جدی‎تر به مشکلات کشاورزان توجه کنند اگر توسعه کشاورزی اهمیت دارد باید برنامه‎ریزی دقیق‎تری برای پرداخت مطالبات گندمکاران از سوی دولت وجود داشته باشد؛ در صورت عدم حمایت، کشاورزان تمایلی برای فعالیت در این عرصه ندارند و این امر نیز مشکلات بیشتری برای کشور رقم می زند.

وی گفت: امسال به دلیل سرمازدگی میزان محصول تولیدی کاهش داشته است، تاکنون با وجود اینکه محصول ما بیمه بوده است اما هنوز هیچ حمایتی هم از سوی بیمه صورت نگرفته و مبلغی پرداخت نشده است.

تأخیر در پرداخت مطالبات، زندگی کشاورزان را مختل کرده است

عزیزآبادی یکی دیگر از کشاورزان فراهانی با گلایه از عدم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان گفت: کشاورزان با مشقت‎های فراوان نسبت به کشت یک محصول اقدام می‎کنند به امید آن که در زمان برداشت بتوانند با درآمد حاصل از تولید زندگی خود را سپری کند.

وی افزود: وقتی پرداختی‎ها به کشاورز با تاخیر انجام شود در نهایت زندگی کشاورز هم مختل می شود، کشاورز روی پول گندم خود برنامه ریزی می کند و با آن می خواهد یکسری از وام های بانکی، خرید نهادهای کشاورزی و ... برای سال زراعی جدید را انجام دهد اما تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان، زندگی را از حالت تعادل خارج می کند.

عزیزآبادی تصریح کرد: در مردادماه نیمی از مطالبات خود را دریافت کردیم اما همه این 50 درصد را بابت برداشت محصول هزینه کردیم و الان برای خرید نهاده های کشاورزی و آماده سازی زمین برای کشت با مشکل روبه رو هستیم.

این کشاورز فراهانی خاطر نشان کرد: تنها درآمد ما فقط از راه کشاورزی است و یکسال چشم امید به فروش محصول داریم تا از درآمد آن زندگی را سپری کنیم اما این بی توجهی به کشاورزان بی مهری و کم لطفی است.

انتهای پیام/ش