5غرفه نذر فرهنگی برای جمع آوری زباله ها در ماه محرم برپا شد کشف ۴۳ هزار سوخت خارج از عرضه شبکه ملی در اراک کشف ۶۴ جلد قرآن خطی مربوط به دوره قاجار در دلیجان اصلاح جامعه و امت هدف اصلی قیام امام حسین(ع)است /بیداری اسلامی نتیجه قیام سیدالشهدا(ع) است ورزش‌های مناسب برای درمان انحنای ستون مهره + تصاویر اعتراض نمایندگان مردم به آزمایشگاه‌های بیولوژیکی مخفی آمریکا در افغانستان اگر قیام امام حسین(ع) نبود، انحرافات مشروعیت پیدا می‌کرد/ در برابر دشمنان از اقدام خداپسندانه امام حسین(ع) سرمشق بگیریم انتصاب سیف به عنوان مشاور رئیس جمهور غیرمنطقی بود! احتمال عقب‌نشینی آمریکا از طرح «هیلی» درباره ایران خودرویی با دوربین به جای آینه بغل به بازار می آید +عکس
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
کد خبر: 30323
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴
ظرفیتی ناب برای توسعه اقتصادی که مورد غفلت مسئولین است

صنایع دستی؛ بهترین منبع درآمد برای زنان خانه دار

ظرفیت خوبی برای تولید محصولات صنایع دستی در کشور وجود دارد اما این حوزه کمتر مورد توجه مسئولین قرار گرفته و نبود بازار فروش سبب رکود در تولید آن شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ صنایع دستی جایگاه ویژه‌ای برای رسیدن به شرایط اقتصاد مقاومتی را دارد و زنان نقش بسزایی در تولید محصولات صنایع دستی ایفا می‌کنند.

با توجه به لزوم استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و اهمیت توسعه اقتصاد غیرنفتی، اهمیت نهادن به صنایع دستی یکی از راه‌های موثر در راستای کاهش آمار بالای بیکاری و ایجاد اشتغال و تولید است.

انجام فعالیت های صنایع دستی بصورت خانگی سبب گرایش زنان به فعالیت در این حوزه شده و فرصت بسیار مناسبی برای درآمدزایی زنان در کنار خانه داری است.

متاسفانه با اینکه فراهان پتانسیل خوبی برای تولید محصولات صنایع دستی دارد اما این حوزه کمتر مورد توجه مسئولین قرار گرفته و نبود بازار فروش سبب رکود در تولید شده است.

عملیات اجرایی ساخت بازارچه صنایع دستی در انتظار تامین اعتبار

فراهان دارای 41 هنرمند صنایع دستی سازمان یافته شامل 35 هنرمند زن و 6 هنرمند مرد است، بازارچه صنایع دستی با 220 متر زیر بنا و 12 غرفه فروش صنایع دستی دو سال گذشته در فراهان کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده و تا کنون تنها 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ تکمیل این بازارچه دائمی 2 میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

نبود بازار فروش سبب رکود تولیدات صنایع دستی

صفیه عباسی یکی از زنان هنرمند فراهانی است که در رشته های هنری قلم زنی، نقاشی روی شیشه، سفالگری و ... مهارت دارد و در کنار خانه داری به تولید صنایع دستی مشغول است.

وی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: بعد از گذراندن دوره های آموزش در مرکز فنی و حرفه ای شهرستان با توجه به علاقه ای که داشتم، شروع به فعالیت در حوزه صنایع دستی کردم.

عباسی اظهار کرد: هنرهای دستی بهترین و راحت ترین منبع درآمد برای بانوان خانه دار است و می توانند در منزل و زمان کاری انعطاف پذیر به کار مورد علاقه خود مشغول شوند.

هنرمند فراهانی اظهار کرد: در کارهای هنری و صنایع دستی، خیلی نیاز به کارگاه مخصوص نیست و با کمترین سرمایه می توان درآمدزایی داشت.

وی بیان کرد: نبود بازار فروش برای صنایع دستی، عمده‌ترین چالش در این حوزه است، تنها بازار فروش ما بین اقوام و خویشاوندان است و محلی برای عرضه محصولات در شهرستان وجود ندارد.

عباسی افزود: هر ازگاهی نمایشگاهی در شهرستان برگزار می شود اما به دلیل عدم استقبال از نمایشگاه ها و پایین بودن سطح کیفی آن ها تاثیری بر بازار فروش ما ندارد.

این هنرمند فراهانی بیان کرد: من روزانه به راحتی می توانم علاوه بر خانه داری در اوقات فراغت با فعالیت در کار هنری حدود 30 هزار تومان درآمد زایی داشته باشم اما متاسفانه به دلیل نبود بازار فروش رغبتی برای تولید نیست.

وی بیان کرد: بسیاری از دوستانم مانند من در این حرفه مشغول هستند اما آن ها هم به دلیل نبود بازار فروش و نبود محلی برای عرضه تولیداتشان دست از کار کشیده اند.

عباسی افزود: به دلیل تنوع و زیبایی خاص، هنر دست زنان، ظرفیت مطرح شدن در سطح جهانی را دارد، راه اندازی بازارچه صنایع دستی در این زمینه می تواند سبب پویایی اقتصاد خانواده ها و شهرستان شود.

این بانوی هنرمند فراهانی تصریح کرد: توانمندی زنان هنرمند این دیار کهن، راهی برای فعال شدن صنایع دستی و توسعه مشاغل خانگی و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی است.

نمایشگاه های مقطعی صنایع دستی دردی را دوا نمی کند

فاطمه تبرته فراهانی یکی دیگر از هنرمندان فراهانی است که کنار خانه داری و فعالیت های اجتماعی به هنر قلم زنی روی مس مشغول است.

وی افزود: کار قلم زنی را در یک دوره 6 ماهه فرا گرفتم و با توجه به علاقه به هنر قلم زنی این کار را ادامه دادم اما به دلیل نبود رونق در بازار فروش، علاقه ای برای ادامه کار نمانده است.

فراهانی اظهار کرد: درآمدزایی از این هنر نداشته ام، اغلب کارهای هنری خود را به دوستانم هدیه می دهم و به ندرت تولیدات هنری خود را به فروش رسانده ام.

وی با اشاره به مشکلات هنرمندان حوزه صنایع دستی این شهرستان گفت: تکمیل نبودن بیمه هنرمندان و نبود بازار فروش از جمله مهم ترین مشکلات شاغلان صنایع دستی در این شهرستان است.

این هنرمند فراهانی مشکل عمده زنان هنرمند را نبود بازار مناسب برای عرضه محصولات صنایع دستی عنوان کرد و گفت: زنان با داشتن روحیه ظریف، خلاق و هنرمندانه قابلیت و توانایی این را دارند که از طریق تولید صنایع دستی معاش خود و خانواده شان را تامین کنند، اما این هنرمندان، برای عرضه محصولات صنایع دستی خود فضا و مکان مناسبی ندارند و به همین علت ضمانتی برای فروش تولید آنان نیست و وجود نمایشگاه های مقطعی صنایع دستی نیز دردی از آنان دوا نمی کند.

وی اظهار کرد: صنایع دستی باید قابلیت ورود به بازار مصرف را داشته باشد و برای رسیدن به این جایگاه، نیازمند پشتیبانی اقتصادی و حمایتی است و مسئولان باید توجه ویژه تری به صنایع دستی داشته باشند.

انتهای پیام/ش

captcha