فعالیت ۳۱ مرکز بهبودی اقامتی ترک اعتیاد در استان مرکزی کشف 9 کیلو تریاک در عملیات مشترک پلیس مرکزی و تهران رشد 28 درصدی پرونده‌های ورودی به شوراهای حل اختلاف استان مرکزی پاسداری؛ یک فرهنگ، رسالت و تکلیف است/حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی؛ ماموریت اصلی سپاه لزوم وضع قوانین داخلی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم نمودار حجم نقدینگی با شیب بسیار تندی رو به افزایش است/هدایت نقدینگی به بازارهای غیر مولد؛ رکود حاکم بر اقتصاد را دامن می‌زند ‍ حضور ورزشکاران استان مرکزی در اردوی تیم ملی کانوپولو استان مرکزی 135 هزار نفر جمعیت سالمند دارد از توهین به شعور 80 میلیون ایرانی تا سیاست تجارت در آفساید اصرار سانتوز روی کهنه سربازها/تعارف به کارلوس برای 2020/سرمربی ایران تهدید شد!
یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
کد خبر: 29182
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
ظرفیت و خلاقیتی که در سایه بی‌توجهی مسئولان مغفول می‌ماند؛

جا خوش کردن نگین‌های وارداتی بر زیورآلات ایرانی/گوهرتراشی، درآمدی پرسود با سرمایه‌ای اندک

کشور ایران یکی از کشورهای پرمصرف در استفاده از زیورآلات است که متاسفانه نگین‌های این زیورآلات از کشورهایی نظیر هند و چین وارد می شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ندای تفرش، ایران جزو چهار کشور دارای ذخایر بزرگ معادن سنگ است و باتوجه به این مسئله از جمله کشورهای غنی در انواع سنگهای مختلف تزیینی محسوب می‌شود. جمهوری اسلامی ایران بیش از 60 میلیارد تُن ذخایر مواد معدنی دارد که چهار میلیارد تُن آن سنگ‌‌های تزئینی است.

امروزه در کشور ایران بیش از هزار و 800 معدن وجود دارد ولی با وجود این ظرفیت غنی، سهم ایران از صادرات سنگ‌های تزئینی بسیار ناچیز است. سنگ خام بیشترین حجم صادراتی را دارد و متأسفانه سنگ فرآوری شده، نقش بسیار کمرنگی در صادرات دارد.

جا خوش کردن نگین‌های وارداتی بر زیورآلات ایرانی

از سویی دیگر کشور ایران یکی از کشورهای پرمصرف در استفاده از زیورآلات است که متاسفانه نگین‌های این زیورآلات از کشورهایی نظیر هند و چین وارد می شود. این درحالیست که این گوهرهای دست ساز می تواند توسط هنرمندان خوش ذوق ایرانی ساخته و مورد استفاده قرار گیرد و از خروج ارز از کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی نیز کمک کرد.

امروزه برای همگان مسلم است که اشتغالزایی و از بین بردن بیکاری از طریق احداث صنایع بزرگ و سنگین توسط دولت محقق نمی شود. تجربه قدرت های اقتصادی نوظهوری نظیر چین، برزیل، هند، آرژانتین و ... ثابت کرده است که بهترین روش اشتغالزایی، حمایت از راه اندازی کارگاه های کوچک و زودبازده و نیز توسعه مشاغل خانگی است. گوهرتراشی به دلیل برخورداری از ارزش افزوده بالا و نیز بازار مصرف ثابت و دائمی، یکی از مهمترین عرصه های مشاغل خانگی است.

سنگ‌تراشی و حکاکی بر روی سنگ‌ها در ایران قدمتی بیش از 4 هزار سال دارد. در شهرستان تفرش نیز اگرچه حکاکی بر روی سنگ دارای سابقه‌ای قدیمی است ولی سابقه کار گوهر تراشی چندان زیاد نیست.

محسن محمودیان یکی از فعالان تفرشی در عرصه گوهرتراشی است که در مدت 4 سال آشنایی خود با این هنر، توانسته ضمن اخذ مدارک بین‌المللی، ورود حرفه‌ای تر به این عرصه داشته باشد.
 

ذوق به هنر سنگ تراشی عاملی برای ورود و فعالیت در بازار 

محمودیان در گفتگو با ندای تفرش درخصوص نحوه آشنایی خود با هنر گوهرتراشی گفت: به واسطه یکی از دوستانم با کار سنگ‌تراشی آشنا شدم و با توجه به علاقه مندی‌هایم، کار را ادامه دادم تا توانستم مدارک بین‌المللی را اخذ کنم.

وی با اشاره به مراحل گوهرتراشی اظهار کرد: یک گوهرتراش در مرحله اول باید بتواند هنگام مراجعه به طبیعت، کلوخه یا راف سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی را تشخیص دهد. البته امکان تهیه سنگ هم، از معدن کاران وجود دارد.

این کار آفرین تفرشی ادامه داد: دنیای گوهر تراشی، گسترده است و با ورود به این دنیا باید مرحله به مرحله در کارها تخصص و تبحر پیدا کرد.

محمودیان با اشاره به تراش سنگها، بیان کرد: این کار دو مرحله دارد. تراش «گنبدی» شکل که به طور معمول در جواهرات مختلف نظیر انگشتر، گردنبند و.... استفاده می‌شود. تراش دیگر به شکل «صفحه تراشی» که بیشتر بر روی الماس و برای جواهرات خاص به کار می‌رود. در صفحه تراشی باتوجه به ارزش آن، بحث حکاکی و نوشتن روی سنگ وجود ندارد.

رغبتی که با عدم حمایت از سنگ تراشان، رنگ می‌بازد

وی ادامه داد: در کشور ایران از قدیم الایام، تراش گنبدی وجود داشته و ایران، یمن و عراق به عنوان سه قطبِ تراش سنگ، در جهان شهرت داشته و دارند. فیروزه ایران، دُرّ عراق(دُرّ نجف)، عقیق یمن(عقیق یمانی) صاحب شهرت بوده و هستند.

این کارآفرین تفرشی اضافه کرد: سنگ‌تراشانی که در ایران به شکل صفحه‌ای سنگ را برش بزنند کمتر از 20 نفر هستند.

محمودیان به شیوه های تراش در روش‌های گنبدی و صفحه تراشی اشاره و بیان کرد: در تراش گنبدی اشکال مختلف حجم، تراش داده می‌شود اما در روش صفحه تراشی باتوجه به سختی و نوع هر کانی، استاندارهای تراش وجود دارد و براساس سختی، مقاومت و نوع کانی سنگ، نقشه تعیین می شود.

ظرفیت و خلاقیتی که در سایه بی‌توجهی مسئولان مغفول می‌ماند

این فعال اقتصاد مقاومتی، در خصوص دستگاههای مورد استفاده در عرصه سنگ تراشی گفت: برای کار گوهرتراشی دستگاه‌هایی با تکنولوژی بالا نیاز است که برای خرید آنها باید هزینه‌های بالایی را پرداخت کرد.

وی یادآور شد که سه اختراعش به دلیل نبود حمایت مالی ثبت و تجاری سازی نشده است و ادامه داد: 2 قطعه در زمینه تراش گنبدی و یک دستگاه برای تراش صفحه‌ای اختراع کرده‌ام که ضمن بالا بردن سرعت و سهولت کار مانع از خروج ارز از کشور می‌شود، البته این دستگاه‌ها نمونه داخلی و خارجی ندارد. 

محمودیان با بیان این مطلب که خلاقیت در کار گوهرتراشی مهم است، افزود: چنانچه گوهرتراش یک فرد خلاق باشد، کار سرعت و شتاب بیشتری می گیرد.

گوهرتراشی، درآمدی پرسود با سرمایه‌ای اندک 

وی با اشاره به بُعد درآمدزایی گوهرتراشی، اظهار کرد: سنگ‌ها در بحث ارزش افزوده رتبه اول تجارت جهانی را به خود اختصاص می‌دهند و می‌تواند بسیار درآمدزا باشد. گوهرتراشی نیاز به سرمایه بالایی ندارد بلکه با صرف یک و نیم میلیون تومان برای خرید لوازم و شرکت در دوره‌های آموزشی در یک فضای کوچک هم می‌توان از این راه درآمدزایی داشت.

محمودیان با اشاره به بازار فروش سنگهای تزیینی، بیان کرد: کشور ایران یکی از کشورهای پرمصرف در سنگ‌های تزیینی است و در این بخش هر ساله واردات بسیاری داریم. کشور ایران از جمله غنی‌ترین کشورها در تنوع کانی‌های طبیعی است. برخی از کانی‌ها خاص ایران است ولی به دلیل عدم شناخت و عدم حمایت از چرخه گوهرتراشی، این هنر در ایران چندان پیشرفتی نداشته است.

وی یادآور شد: کشور ایران در قدیم یکی از قطبهای تراش سنگ قیمتی در جهان بوده که سنگهای فیروزه از طریق تجار به کشورهای اروپایی صادر می شده است.


خام فروشی همچنان اولویت مسئولان در حوزه معادن سنگ

این کارآفرین تفرشی تصریح کرد: متاسفانه عدم آشنایی و عدم اولویت‌بندی درباره این هنر، باعث شده تا گوهرتراشی در کشور مغفول واقع شود و متاسفانه سنگهای قیمتی به صورت خام به کشورهای دیگر صادر شود و پس از تراش، با ارزش افزوده بسیار بالا به داخل کشور بازگردد.

وی افزود: در کشور ایران، مشکل مواد اولیه و مشکل بازار فروش سنگهای تزیینی وجود ندارد ولی چون گوهرشناس و گوهر تراش حرفه ای در کشور کم داریم، شاهد این مشکلات هستیم.

محمودیان ادامه داد:متاسفانه دیده می شود که سنگهای تزیینی وارداتی به لحاظ تراش چندان دقیق نیستند. ولی به دلیل عدم حمایت از کارآفرینان داخلی، این نوع سنگها با خروج ارز زیاد به کشور ایران وارد می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر مسئولان هنر گوهرتراشی را از جمله اولویت‌های خود قرار دهند و کمتر به بحث خام فروشی بپردازند، می‌توان به رشد اقتصادی کشور کمک کرد. توجه به این عرصه کشور را از وابستگی به درآمدهای نفتی خارج می کند و ارزش افزوده مناسبی را نصیب کشور خواهد کرد.

انتهای پیام/م

captcha