کاروان شهدای گمنام میلاجرد به دو روستای کمیجان رسید+عکس استقبال طلاب خارجی از پیکر مطهر شهدای گمنام در آشتیان+ عکس دفاع تمام قد حضرت زهرا(س) از اسلام/لزوم بزرگداشت عزاداری شهادت این بانو برای مقابله با هجمه‌ها علیه امامت و تشیع قطار اعطای تسهیلات روستایی استان مرکزی خارج از ریل است/پخش پول چاره اشتغال در روستاها نیست کشف بیش از ۲ تُن تخم مرغ فاقد مجوزهای بهداشتی در فراهان «رنو» به ایستگاه ساوه رسید/سرمایه گذاری 650 میلیون یورویی «رنو» در ساوه امضا شد چرا خروپف می‌کنیم؟ چرا روحانی ۲ روز در حیدرآباد هند ماند؟ معلم محوری؛ ضعف نظام آموزش/لزوم توجه به نیروی انسانی برای دستیابی به توسعه پایدار انتشار یک نامه برای اولین بار/هشدار تاریخی امام خامنه‎ای به خاتمی درباره انحلال جهاد سازندگی
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۷
کد خبر: 29174
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۲
گزارشی از زشتی‌های یک شهر زیبا؛

نمادهای میادین شهر شازند، نیازمند بازطراحی/زشتی‌هایی که هرروز چشم مردم را می‌نوازد!

با نگاهی گذرا به میادین سطح شهر شازند، وجود برخی نمادهای نامفهوم و بی معنی ذهن و چشم هر رهگذری را دچار بهت و حیرت می کند که این تندیس، نماد چه چیزی می تواند باشد و یا اینکه نام میدان چه ارتباطی با نماد آن دارد؟!

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از پایگاه خبری شازند ما، اِلمان ها و نمادهای شهری، که بیشتر در میادین و بوستانها نصب می شوند می توانند گویای اعتقادات، آیین، رسوم و یا معرف منطقه یا شخصیتهای خاص به لحاظ تاریخی - جغرافیایی - فرهنگی و ویژگی های خاص مردم آن منطقه باشد.

زیباسازی شهری یکی از عوامل تاثیر گذار برای معرفی هر شهر و از جمله شاخصه های شهری محسوب می شود که توجه به آن می تواند نقش بسزایی در جذب گردشگر و فعالان اقتصادی داشته باشد.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به معماری ایرانی اسلامی، فلسفه وجودی المانها مفهومی ارزشی را انتقال می دهد که باید به محتوای انتقال مفاهیم و نیز طراحی ساخت المانها در حوزه ملی، مذهبی و تاریخی توجه شود.

اما با نگاهی گذرا به میادین سطح شهر شازند، وجود برخی نمادهای نامفهوم و بی معنی ذهن و چشم هر رهگذری را دچار بهت و حیرت می کند که این تندیس، نماد چه چیزی می تواند باشد و یا اینکه نام میدان چه ارتباطی با نماد آن دارد؟!

شهر شازند با توجه به اینکه مرکز شهرستان شازند است باید از دیدگاه مدیریت شهری به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد. از طرفی با توجه به وجود مناطق گردشگری و تاریخی فراوان در این منطقه، گردشگران زیادی وارد این شهر می شوند و این موضوع بر اهمیت توجه به المانهای میادین و بوستانها و همچنین مبلمان شهری می افزاید.

قاسم کلیایی، عضو شورای اسلامی شهر شازند در این خصوص به خبرنگار شازند ما گفت: المانهای میادین شهرها از اهمیت بالایی برخوردار هستند چرا که می توانند القا کننده فرهنگ، آداب، تاریخ و رسوم هر منطقه باشند.

وی افزود: المان های موجود در سطح شهر باید زیبایی، اثر گذاری و معنای خاصی داشته باشند و بررسی و رسیدگی به این موضوع قطعا در دستور کار شورای اسلامی جدید قرار خواهد گرفت.

مهدی علی بخشی دیگر عضور شورای شهر شازند نیز بیان کرد: میادین شهر قلب تپنده تعاملات اجتماعی و اقتصادی شهر هستند که می طلبد با همکاری صاحب نظران و کارشناسان این نقاط از شهر را ساماندهی کرد.

وی با بیان اینکه شورا و شهرداری شازند از نقطه نظرات کارشناسان استقبال می کند یادآور شد: تجربه ثابت کرده در هر برنامه و طرحی وقتی مردم و تشکلها وارد شده اند کارها بهتر پیش رفته است بر همین اساس در طراحی و ساخت المانها نیز از تفکرات و ایده های کارشناسان و صاحب نظران بهره گرفته می شود و شورا به عنوان سیاست گذار شهرداری قطعاً این ایده ها را در برنامه ریزی های آینده شهرداری لحاظ می کند.

لازم است در طراحی و نصب المانها به محتوای آن توجه شود چرا که نماد، المانها و دیوار نوشته های شهر بر فرهنگ آداب و تفکر زندگی مردم بسیار تاثیرگذار است.

انتهای پیام/ک

captcha