ایران در قرارداد خرید هواپیما متضرر شد/بهانه‌جویی‌های آمریکا به خاطر ترس از پیشرفت جمهوری اسلامی حرکت در مسیر شهدا،ضامن بقای انقلاب اسلامی/کنگره امیران و سرداران دفاع مقدس استان مرکزی سال 97 برگزار می شود همایش تجلیل از دبیران یادواره های شهدای استان مرکزی از تحول در بازار مسکن تا نوای صلح در برابر فریاد جنگ استقلال در تعقیب کریستوف دام/منصوریان به تاریخ پیوست! طرح ضربتی وام ازدواج تمدید شد منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند تلاش برای جدایی کردستان از عراق توطئه تقسیم آمریکا و اسرائیل است/هدف آمریکا و اسرائیل تبدیل کشورهای منطقه به دولت‌های کوچک است نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و عراق/رایزنی درباره مسائل منطقه و همه پرسی در اقلیم کردستان اگر دولت مشکل کارگران «آذرآب و هپکو» را حل نکند مجلس به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
کد خبر: 28943
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
کارشناس ارشد فقه و حقوق اسلامی:

غدیر خم؛ مظهر تأکید اسلام بر حکومت‌داری/ نسخه هدایت بشر در غدیر ترسیم شده است

کارشناس فقه و حقوق اسلامی گفت: همانطور که در بیانات رهبر آمده است؛ غدیر مظهر تاکید اسلام به سیاسیت و حکومت داری است. واقعه پرمغز غدير خم را یک مسئله تاریخی صرف نیست بلکه جزء مسلمات تاريخ اسلام و آئینه جامعیت اسلام است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از نسل فردا؛ واقعه عظیم و تاریخی غدیر خم، یکی از پراهمیت‌ترین و عظیم‌ترین حوادث تاریخ اسلام است که باید به آن بیشتر پرداخت. این واقعه بزرگ تاریخی در اسلام، دل‌ها را متوجه یک امر مهم اعتقادی و اجتماعی و سرنوشت‌ساز در زندگی می‌کند که آن، ولایت و رهبری جامعه دینی است.

این امر از دو جهت بااهمیت است: یکی به سبب اصل ضرورت وجود امام و ولی در جامعه اسلامی و دیگری به سبب ویژگی‌های یک امام و رهبر در جامعه دینی.

به همان دلیل که پیامبر(ص) به تأسیس حکومت اسلامی اقدام کرد، این حکومت باید به حیات خود ادامه دهد و همچنان که جامعه اسلامی نوپا، به رهبری چون پیامبر(ص) که نمونه همه مکارم اخلاق است، نیازمند بود؛ این جامعه برای رشد و بالندگی خود نیز به رهبران این‌چنینی نیاز دارد که به تعبیر قرآن کریم فردی باشد که از نظر ایمانی و اخلاقی ممتاز باشد. به دیگر سخن الگویی برای دیگران باشد.

ضرورت پرداختن به این مهم و تلاش در راستای انتشار و تبیین پیام غدیر مطمئناً راهگشای بسیاری از گره‌های کور و انحرافات کنونی در جهان اسلام خواهد بود لذا در همین راستا و پیرامون بررسی این واقعه عظیم و پیام‌هایی که می‌توان از آن گرفت؛ نسل فردا گفتگویی را با یعقوب کریمی، کارشناس ارشد فقه و حقوق اسلامی و مدرس دانشگاه صورت داد.

نسخه هدایت بشر در واقعه غدیر ترسیم شده است

کریمی ضمن اشاره به مأموریت پیامبر گرامی اسلام(ص) در غدیر و ضرورت ابلاغ ولایت در اسلام گفت: اسلام براي هدايت بشر بهترين نسخه را ارائه کرده و مطلوب‌ترین وضعيت اداره جامعه را اداره آن توسط امام معرفي می‌کند؛ و اين مسئله در واقعه غدير به بهترين شكل ممكن ترسیم‌ شده است.

وی ادامه داد: در روز غدير نعمت اسلام و نعمت هدايت در صورتي تمام و كمال می‌شود كه نقشه راه بعد از پيامبر(ص) براي مردم معين شود و اين نعمت به دستور خداوند به مردم ابلاغ و حضرت علي(ع) از طرف خداوند به ولايت مردم منصوب شدند؛ و این بدین معناست كه اسلام منهاي ولايت، پوچ و همانند خیمه‌ای بي عمود است.

پیامبر اکرم(ص) نمونه انسان کامل برای رهبری نظام نوپای اسلامی

این مدرس دانشگاه با اشاره به ابعاد مختلف رهبری پیامبر اکرم(ص) اظهار کرد: چنانچه رهبري پيامبر(ص) را واكاوی كنيم می‌بینیم ايشان در سه عرصه مهم مردم را رهبري می‌کردند. يك بعد، بعد رهبري سياسي مردم بود كه تدابير جنگي و تشكيل نظام سياسي در اين قسمت انجام گرفت.

کریمی یکی دیگر از ابعاد رهبری پیامبر(ص) را بعد فكري عنوان کرد و گفت: ایشان می‌بایست با ارشاد و آموزش‌های ديني؛ مردمِ غرق در جاهليت را بيدار و احكام زلال اسلامي را به آنان نشان می‌داد. سومین بعد از ابعاد رهبری پیامبر(ص)، رهبري اخلاقي و تزكيه و تهذيب روح و روان مردم بود كه ایشان با مكارم اخلاق خود مردم را رهبري و هدايت کرد؛ و در هر سه جنبه، پيامبر(ص) نمونه كاملی را برای مسلمانان ارائه کرد.

پاسخ بسیاری از سؤالات در واقعه غدير نهفته است

وی در ادامه گفت: حال، رهبر و پیشوای جامعه می‌خواهد از اين دنيا و از ميان اين مردمِ با عقايد متفاوت برود، سؤال اينجاست كه بهترين فرد براي هدايت اين امّت كيست؟ آيا اداره سياسي جامعه و صرف كشورگشايي و جنگاوري براي توسعه سرزمین‌های اسلامي و گسترش آن به مناطق مختلف كفايت می‌کند؟ اساساً جامعيت اسلام چه می‌شود؟ پيامبري كه با رنج‌های ده‌ساله‌اش در زدودن تعصبات قومي و خرافات جاهلي موفق بود و اصحاب و یاران وفاداري چون مقدادها و ابوذرها و سلمان‌ها پرورش داد و جامعه را به يك جامعه طراز و مترقي تبديل كرد،‌ چگونه می‌شود كه فكري به حال بعد از خودش نكند و امت اسلامي را رها كند و هيچ نقشه‌ای براي آنان ترسيم نكند؟! پاسخ اين سؤالات در واقعه غدير نهفته است.

می‌باید فردي هم‌کفو پيامبر جانشين ایشان باشد

کریمی با اشاره به واقعه غدیر و استناد به آیه ولایت، غدیر را تجلی‌گاه امامت و ولایت عنوان کرد و افزود: رسالت پيامبر گرامي اسلام 23 سال طول كشيد. 13 سال در مكه و 10 سال در مدينه؛ كه تشكيل حكومت اسلامي و شالوده‌ریزی نظام اسلامي در دوره مدينه اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: در زمان رحلت پيامبر(ص) نيز افرادي بودند كه تازه‌مسلمان شده بودند و رسم و رسومات جاهليت هنوز در لایه‌های مختلف مردم عرب وجود داشت بنابراين براي از بين بردن كامل آداب جاهلي می بایست فردي هم‌کفو پيامبر جانشين ایشان باشد.آنجاست كه در بازگشت از مراسم حج، امین وحی فرود می‌آید و پیامبر را با آیه زیر مورد خطاب قرار می‌دهد: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و إن لم تفعل فما بلغت رسالته»

این استاد دانشگاه تاکید کرد: لحن این آیه حاکی از امر خطیری است که خداوند بر عهده پیامبرش گذارده است. بنابراین ‌پيامبر(ص) همه را در نزديك برکه‌ای به نام غدير جمع کرده و زير آفتاب گرم و سوزان، ولايت امام علي(ع) را با عبارت «و من كنتُ مولاه فهذا عليٌ مولاه» اعلان می‌کنند؛ و به زيبايي در يك جمله پرمغز، كتاب خدا را در كنار اهل‌بیت(ع) قرار داده و رابطه عميق مسلمانان با حضرت علی(ع) و با اهل‌بیت(ع) خود را بيان می‌کنند و می‌فرمایند: «إني تارك فيكم الثقلين ما ان تمسكتم بهما لن تضلوا،‌كتاب الله و عترتي اهل بيتي و انهما لن يفترقا حتي يردا علي الحوض» اي مردم! قرآن و ولايت دو ثقل گران‌بها و باارزش و لاينفك هستند و در صورت جدايي، اسلام واقعي وجود ندارد.

غدیر آئینه تمام نمای جامعیت اسلام در تمام امور است

کریمی در تحلیل بخشی از بیانات رهبری در رابطه با غدیر که می‌فرمایند؛«واقعه غدير، منطق روشن و مستحكم اسلام در نفي اين نگاه سكولار است چراکه غدير خم مظهر توجه و تأکید اسلام بر حکومت‌داری و سياست به شمار می‌رود.» گفت: رهبر معظم انقلاب واقعه پرمغز غدير خم را یک مسئله تاریخی صرف نمی‌دانند بلکه آن را جزء مسلمات تاريخ اسلام و آئینه جامعیت اسلام معرفی می‌کنند.

انتهای پیام/ک

captcha