تیم تروریستی منافقان در شیراز ‌منهدم شد + جزئیات یاغی‌گری کره جنوبی ادامه پیدا کند، مطالبات ایران را از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم/ آمریکا حق دخالت در معاملات ایران را ندارد افزایش قیمت طلا و سکه طرح جدید‌/ دلار 23102 تومان تاجزاده اکانت‌های کمپ آلبانی-سعودی را متعلق به مردم ایران خواند+ سند اقامه نماز جمعه در همه شهرهای استان مرکزی دستور روحانی به دستگاه‌ها برای گسترش ارائه خدمات از طریق دولت الکترونیک/ رئیس‌جمهور: اجبار مردم به مراجعه حضوری تخلف است عکس/ مترو اصفهان در روزهای اوج کرونا مذاکرات لاوروف با سفرای اتحادیه اروپا درباره برجام و مسائل مهم بین‌المللی درگیری مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سرگرفته شد گزارش| مجلس در هفته‌ای که گذشت / از دیدار رهبرانقلاب تا موافقت با کلیات طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی
پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
کد خبر: 28562
تاریخ انتشار: ۰۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی بیان کرد؛

عرفه؛ مقدمه‌ای برای قربانی‌کردن نفس در عید قربان

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: روز عرفه انسان از هرچه غیر خداست بی نیاز می‌شود و سپس در روز عید قربان خواهش‌های درونی و محبوب‌های غیرخدایی را برای تقرب به خداوند در وجود خود قربانی می‌کند.

حجت الاسلام صفرعلی قربان‌پور، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی درگفتگو با پایگاه خبری دیار آفتاب؛ به مناسبت روز عرفه گفت: ایام ذی الحجه به ویژه روزهای عرفه و قربان در آیات قرآن کریم به عنوان ایام با ارزش و با برکت معرفی شده است.

وی در عظمت روز عرفه گفت: یکی از اعمال حج وقوف در صحرای عرفات است که جایگاهی مانند روز محشر دارد چراکه همه با یک لباس خاص و یک شکل در کنار یکدیگر و در محضر پیشگاه پروردگار عالم حاضر می شوند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: شرایط ویژه عرفانی و ارتباطی وقوف در این صحرا و در محضر خداوند از جهت پاکسازی درونی و معنوی برای همگان پند آموز است.

قربان‌پور با اشاره به عظمت دعای امام حسین(ع)در این روز گفت: امام(ع) در این دعا با تمام وجود و رگ و پی خدا را می خوانند و حاجت می خواهند. با توجه به اینکه ایشان الگوی همه ما شیعیان هستند، ما نیز چنانچه با تمام وجود از خدا در خواست کنیم از فیض لقاء الله بهره مند خواهیم شد.

وی افزود: کسی که در روز عرفه به شناخت خود و اولیاء خدا دست پیدا کند به شناخت ذات باری تعالی دست می یابد و از هرچه غیر خداست بی نیاز می شود و سپس در روز عید قربان خواهش های درونی و محبوب های غیر خدایی را برای تقرب به خداوند در وجود خود قربانی می کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: عید قربان یعنی انسان برای تقرب به پروردگار عالم از همه محبوب های غیر خدایی و تمام نعماتی که در اختیار بشر قرار گرفته است، بگذرد و در پیشگاه خداوند به قربانگاه ببرد. 

قربان پور تصریح کرد: در روز عید قربان حجاج برای قربانی به منا می روند و در سایر نقاط نیز، مردم به عنوان عمل مستحبی در منازل و سایر مکان ها قربانی ذبح می کنند.

وی اظهار کرد: قربانگاه واقعی، جایگاه محبوبیت قلب است یعنی هر آنچه که دارند را به پیشگاه خداوند تقدیم می کنند. حقیقت وجود را در محضر خداوند قرار می دهند تا تقرب پیدا کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ادامه داد: مقدمه قربانی و تقرب به خداوند، معرفت، شناخت، ایصال و اتصال است تا بشریت پله های ترقی را با استفاده از الگوهایی مانند اهل بیت(ع)، پیامبر اکرم(ص) و ابراهیم خلیل(ع) طی کند تا به هدف خلقت بنابر آیه ششم سوره انشقاق که می فرماید؛«يَا أَيُّهَا الْإِنْسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى رَبِّكَ كَدْحًا فَمُلَاقِيهِ؛  اى انسان حقا كه تو به سوى پروردگار خود بسختى در تلاشى و او را ملاقات خواهى كرد » به ملاقات پروردگار عالم برسد.

قربان‌پور بنا بر روایتی از امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: این امام در این خصوص می فرمایند؛«اگر کسی در شب قدر به مغفرت الهی نرسد برای او غفرانی نیست مگر در عرفه» زیرا از نظر دین اسلام زمان و مکان های متعددی اهمیت ویژه دارند که ماه رمضان یکی از زمان های ویژه جهت بستر سازی ارتباط با خدا است اما چنانچه انسان این طلایی ترین فرصت(شب قدر) را از دست بدهد، تنها می تواند در ایام حج و حضور در صحرای عرفات جبران کند زیرا به دلیل شباهت این روز با روز محشر، قلب انسان آمادگی بهتری برای تقرب به پروردگار دارد.

انتهای پیام/ک

captcha