برخورداری همه جاماندگان از سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد دستورالعمل‌های بهداشتی برگزاری کنکور دکتری ۹۹ اعلام شد شمار مبتلایان به بیماری کووید 19 در استان مرکزی به 4266 نفر رسید/شناسایی 82 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته تصمیم سازمان لیگ: بازی فولاد باید برگزار شود/ استقلال باید تست مجدد بدهد/احتمال جریمه آبی پوشان طرح اخذ مالیات از عایدی مسکن در دستور کار مجلس/ دولت وظیفه نظارت و کنترل قیمت‌ها را رها کرده است عکس پروفایل چه راز‌هایی درباره شخصیت افراد افشا می‌کند؟ اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری با کدام نام‌ها وارد می‌شوند؟ دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری/وکیل دانیال زاده: موکلم چاره‌ای جز اخذ تسهیلات بانک ملی نداشته طرح سؤال از رئیس‌جمهور تقدیم هیأت‌رئیسه مجلس شد/ امضاها به ۲۰۰ رسید آقای ظریف! شما شریک اصلی دلار ۲۰ هزارتومانی هستید
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۰
کد خبر: 28062
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
سیمای امام جواد از امامت تا شهادت

امامی که در نوجوانی به امامت و در جوانی به شهادت رسید

امام جواد(ع) روزی که پدر بزرگوارشان به شهادت رسیدند، تنها هشت سال داشتند و در سن کودکی به امامت نائل شدند.

به گزارش دیار آفتاب؛ امام نهم که نامش «محمد» و کنیه اش «ابو جعفر» و لقب او «تقی» و «جواد» است، در ماه رمضان سال 195 هجری قمری در شهر«مدینه» دیده به جهان گشود. روزی که پدر بزرگوارش امام رضا(ع) به شهادت رسید هشت سال داشت ودر سن کودکی ایشان به امامت نائل شدند، پیشوای نهم در دوران امامت خود با دو خلیفه جبار عباسی یعنی «مأمون» و «معتصم» معاصر بوده است و هر دو نفر ایشان را به اجبار از مدینه به بغداد احضار کردند.

در خانواده ی امام رضا(ع) و در محافل شیعه، از حضرت جواد(ع) به عنوان مولودی پر خیر و برکت یاد می شد زیرا تولد ایشان در سن چهل و هفت سالگی پدر بزرگوارشان بود، قبل از تولد ایشان امام رضا(ع) را به عقیم بودن متهم می کردند، فقدان فرزند برای امام رضا(ع) هم امامت خود آن حضرت و هم تداوم امامت را زیر سؤال می بردند،بنابراین ایشان منشأ خیر وبرکت برای امتداد خاندان آل پیامبر(ع) بوده اند.

از آنجا که حضرت جواد(ع) نخستین امامی بود که در کودکی به منصب امامت رسیدند، طبعاً نخستین سوالی که در هنگام مطالعهٔ زندگی آن حضرت به نظر می رسد، این است که چگونه یک نوجوان می تواند مسئولیت حساس و سنگین امامت و پیشوایی مسلمانان را بر عهده بگیرد؟

در پاسخ این سؤال باید توجه داشت که درست است که دوران شکوفایی عقل و جسم انسان معمولاٌ حد ومرز خاصی دارد که با رسیدن آن زمان، جسم و روان به حد کمال می رسند، ولی چه مانعی دارد که خداوند قادر حکیم، برای مصالحی، این دوران را برای بعضی از بندگان خاص خود کوتاه ساخته، در سال های کمتری خلاصه کند.

مأمون عباسی با توطئه امام(ع) را مجبور کرد که برای رسیدن به چند هدف مشخص با دخترش ازدواج کند:

1.با فرستادن دختر خود به خانهٔ امام، آن حضرت را برای همیشه زیر نظر داشت.

2.با این وصلت به خیال خام خویش، امام را دربار پر عیش و نوش خود مرتبط  وآن بزرگوار را به لهو و لعب و فسق و فجور بکشاند و بدین ترتیب بر قداست امام لطمه وارد سازد.

 3.با این وصلت علویان را از قیام بر ضد خود باز دارد و خود را دوستدار وعلاقه مند به آنان وا نمود کند.

امام جواد(ع) در زمان امامت خود با استفاده از مناظرات وتربیت شاگردانی به گسترش مذهب شیعه ودین اسلام پرداختند. شاگردان ایشان علیرغم محدودیت ها و خفقان شدید آن دوران بالغ بر چهار هزار نفر می شد.

مأمون در سال 218هجری درگذشت وپس از او برادرش «معتصم» جای او را گرفت.معتصم که مایهٔ ابزار هر نوع دشمنی با امام را داشت در صدد قتل امام(ع) بر آمد. سرانجام منظور پلید خود را عملی ساخت و امام را در سن 25 سالگی توسط منشی یکی از وزرایش مسموم و شهید کرد.

برگرفته از کتاب سیره پیشوایان

انتهای پیام/ک

captcha