اقتدار و عظمت کشور در سایه خون شهدای والامقام رقم خورده است/برگزاری ۵۰ عنوان برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در فراهان بیماران بستری در بیمارستان برای بستری رزمندگان مجروح با رضایت خودشان از بیمارستان مرخص می شدند/تنها 10 درصد از مفاهیم دفاع مقدس به جامعه منتقل شده است آمریکا رو به افول است ۶ فوتی و شناسایی ۱۶۸مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی جزئیات طرح «جهش تولید و تأمین مسکن»/ ساخت انبوه و کنترل قیمت مسکن اولویت‌های این طرح است ‍ گران‌ترین شیرینی ایران آقای ترامپ وعده انتقام ما قطعی و جدی است آغاز رأی‌گیری غیابی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تروئیکای اروپا: هر اقدامی برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران فاقد اثر قانونی است مروری بر اظهارات انتخاباتی روحانی/ کلیدواژه؛ «انتظارات مردم»
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶
کد خبر: 27760
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۵
طالب‌پور:

مادر تحریم‌ها به جای لغو تحریم‌ها/بازی مسئولین با کلمات به جای مقابله به مثل،آمریکا را جری تر کرده است

کارشناس سیاست داخلی و امور بین الملل، گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با اقدامات خود ثابت کردند با اصل این نظام مشکل داشته و به دنبال براندازی کامل نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و همانطور که مقام معظم رهبری 4 سال گذشته فرمودند، دعوای ما با آمریکا و استکبار جهانی، سر بود و نبود است.

به گزارش دیار آفتاب؛ طالب‌پور، کارشناس سیاست داخلی و امور بین‌الملل با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: به گفته آمریکایی‌ها حجم، نوع و اجزاء تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران به اندازه‌ای سنگین است که می‌توان از آن‌ها به عنوان مادر تحریم‌ها یاد کرد، تحریم‌هایی که علی‌رغم باور بسیاری از مسئولین ناقض برجام و حتی فراتر از آن است.

مسئولین به‌جای مقابله با تحریم‌ها به بازی با کلمات پرداخته‌اند

طالب‌پور اظهار کرد: برخی از مسئولین به‌جای فکر چاره و واکنش در برابر تحریم‌های جدید به بازی با کلمات پرداخته‌اند، عده‌ای در مصاحبه‌های خود تحریم‌ها را نقض فاحش برجام دانسته و عده‌ای دیگر نقض غیر فاحش برجام، این موارد تنها بازی با کلمات و ادبیات مسائل حقوقی است.

وی افزود: این بهانه‌جویی‌ها و بازی با کلمات دو دلیل دارد، نخست اینکه مسئولین در گذشته و بعد از توافقات برجام به جامعه القاء کردند، توافقنامه برجام پیروزی بزرگ و لطف خداوند بوده، به همین منظور نمی‌خواهند بپذیرند در برجام با شکست مواجه شده‌اند چرا که این توافق‌نامه از ابتدا با اشکالات بزرگی همراه بود و مقام معظم رهبری نیز همان ابتدا فرمودند، به نتایج مذاکرات خوشبین نیستم.

این کارشناس سیاست داخلی و امور بین الملل در ادامه گفت: برخی از مسئولین برجام را به اندازه‌ای بزرگنمایی کرده و به تیم مذکره کننده مدال داده و از آن‌ها مجسمه ساختند که حتی زمانی‌که طرف مقابل به صراحت اعلام می‌کند برجام را نقض کرده‌ایم، بازهم به دنبال بازنگری برجام بوده و حاضر به پذیرش و اعلام شکست خود نیستند.

اقدام برخی از مسئولین، دفاع از دشمن است

طالب‌پور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، بیان کرد: مسئولین و تیم مذاکره کننده باید در کنار اشاره به قدامات خود با شهامت اعلام کنند، تلاش خود را کرده‌اند اما در حال حاضر دشمن بدعهدی می‌کند، متاسفانه مسئولین از دشمن نیز دفاع می‌کنند.

وی در ادامه افزود: دفاع از دشمن در شرایط فعلی تنها به دلیل عدم پذیرش اشتباهات در توافقات قبلی است، چرا که در برجام عجله شد و سندی به آن مهمی ظرف کمترین زمان ممکن به تصویب رسید.

این کارشناس سیاست داخلی و امور بین الملل، متذکر شد: متاسفانه نگاه برخی از مسئولین کشور به خارج نگاهی مثبت است و هنوز فکر می‌کنند با توافق و کوتاه آمدن می‌توانند به اهداف خود برسند، این نوع نگاه به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

مقاومت، تنها راه پیروزی در برابر دشمن/دعوای ما با آمریکا و استکبار جهانی بر سر بود و نبود است

طالب‌پور اظهار کرد: مقام معظم رهبری به کرات فرمودند، هیچ‌گاه از دشمن نباید توقع کمک و همراهی داشت و هر جا که در برابر دشمن مقاومت کردیم آن‌جا پیروز میدان هستیم.

این کارشناس سیاست داخلی و امور بین الملل، تصریح کرد: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با اقدامات خود ثابت کردند با اصل این نظام مشکل داشته و به دنبال براندازی کامل نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و همانطور که مقام معظم رهبری 4 سال گذشته فرمودند، دعوای ما با آمریکا و استکبار جهانی، سر بود و نبود است.

وی افزود: در قانون و تحریم‌های جدید، آمریکایی‌ها به 3 اصل مهم و اساسی اشاره کردند، توانمندی هسته‌ای، توانمندی نظامی و دفاعی و حمایت از تروریسم، در تحریم‌های جدید آمریکا و بعد از آن، به وضوح مشاهده کردیم با وجود کنار آمدن و گذشتن از بسیاری مواضع و توانمندی‌های هسته‌ای دشمن به سراغ مسئله بعدی رفته و موشک‌های دور برد و میان برد کشور ما را مورد هدف قرار داد، مسئله حقوق بشر را مطرح و نظام جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم محکوم کرده است.

کوتاه آمدن در برابر آمریکا، او را جری تر کرده است 

طالب‌پور با اشاره به واکنش مسئولین در برابر اقدامات آمریکا، بیان کرد: همین کوتاه آمدن مسئولین در توافقات هسته‌ای دشمن را جری تر کرد، مسئولین باید باور کنند دشمن، همان دشمن است و هزینه‌های سازش در مقابل آمریکا به مراتب سنگین‌تر از مقاومت است.

این کارشناس سیاست داخلی و امور بین الملل با تاکید به واکنش در برابر اقدامات و تحریم‌های دشمن گفت: برای مقابله با دشمن باید با احتیاط عمل کرد و بهانه به دست دشمن نداد، چرا که بارها اعلام کرده‌ایم، جنگ‌طلب نیستیم اما برای دست‌یابی به اهداف و حقوق مسلم خود پافشاری کرده و با منطق گام برمیداریم.

مادر تحریم‌ها به جای لغو تحریم‌ها/پاسخ به آمریکا با موضع جدی نه شعاری/نیروگاه اراک و فردو فعال شود

وی افزود: بزرگترین دستاوردی که مسئولین در برجام از آن سخن ‌گفتند رفع تحریم‌ها بود اما در حال حاضر نه تنها تحریم‌ها رفع نشده بلکه طرف مقابل مادر تحریم‌ها را نیز جایگزین آن کرد.

طالب‌پور متذکر شد: بهترین واکنش در برابرتحریم‌ها، واکنشی عملی است نه شعاری، و چون اولین بهانه در این تحریم‌ها بحث هسته‌ای بود باید هر چه سریعتر غنی‌سازی اورانیوم را از سر گرفته و تاسیسات هسته‌ای خود در اراک و فردو را فعال کنیم.

این کارشناس سیاست داخلی و امور بین الملل با اشاره به اقدامات برای مقابله با آمریکا، بیان کرد: در مرحله بعد مسئولین باید واردات هر گونه کالای آمریکایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم به داخل کشور را منع کرده ، قراردادهایی که با واسطه با شرکت‌های آمریکایی منعقد شده به صورت یک‌طرفه نقض شود، با همکاری دیگر کشورها محدودیت‌هایی را برای آمریکا وضع و مراودات شهروندان آمریکایی با کشور ایران را منع کنیم، همانطور که با نیروهای کشور ما در فرودگاه برخورد کردند آن‌ها را تحقیر کرده و به عبارتی مقابله به مثل کنیم.

در مقابل عهد شکنی آمریکا باید مقابله به مثل کرد

طالب‌پور تصریح کرد: گویی مسئولین می‌خواهند در برابر دشمنی که با صراحت عمل می‌کند با لفاظی برخورد کنند، در حالیکه در شرایط فعلی باید به فکر پیش‌بینی بوده و مصوبات و ابزار لازم را آماده کرده تا اگر تحریم‌ها اعمال شد بتوانیم در اسرع وقت مقابله به مثل کنیم.

وی افزود: دولت، مجلس، قوه قضاییه، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور باید وارد عمل شده تا با جمع‌بندی جامع و مطابق با بندهای تحریم‌ها پیش رفته و افراد، شرکت‌ها، کالاها و ‌نهادهای آمریکایی را تحریم کرده و تاسیسات هسته‌ای را نیز فعال کنیم.

این کارشناس سیاست داخلی و امور بین الملل، خاطرنشان کرد: اینکه بدون هیچ اقدامی منتظر بنشینیم تا تحریم‌ها اعمال شده، زیر فشار قرار بگیریم و زمانی که فرصت از دست رفت به فکر چاره باشیم، منطقی نیست.

انتهای پیام/ش

captcha