شیوع بیماری پاستورلوز در جمعیت دامی استان مرکزی راهبرد ایران در برابر دشمنان «مقاومت فعال» با محوریت جوانان انقلابی است قدرت دشمنان با مقاومت و ایستادگی ملت ایران روبه افول است آمادگی مجلس جهت اصلاح ساختار بودجه در صورت ناتوانی دولت سرخ‌ها از ایتالیا، آلمان و برزیل به کرواسی رسیدند/ استرا مثل شفر مهاجم می‌آورد؟ / وعده سرخرمن به فرهاد/ پایان ناخوش میزبانی رهاسازی بولتون و پمپئو پس از ۳ روز/ آهنگ افزایش قیمت‌ها کند شد/ نقش یک زن نفودی در تصمیمات وزارت نفت «ایران و افغانستان»؛ یک جان و دو کالبد مبلغان مذهبی حامیان ساختارشکنی پهلویستی کشف پروتئینی که اثر دیابت نوع ۲ را معکوس می‌کند نسل بعدی سلول‌های خورشیدی در راه است
دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
کد خبر: 25893
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
تعطیلی 5 ساله یک طرح راهبردی

وضعیت پایگاه مدیریت بحران تفرش بحرانی است

عملیات اجرایی سوله چند منظوره مدیریت بحران در تفرش در سال 1390 آغاز شد؛ اما پس از یک سال و انجام اقداماتی نظیر نصب فندانسیون، اسکلت، تیغه چینی و با صرف اعتباری معادل 500 میلیون تومان متوقف شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  ندای تفرش، یکی از اقدامات در بحث مدیریت بحران در هر شهرستانی، ساخت پایگاه یا سوله ی مدیریت بحران است تا در مواقع بروز حوادث غیر مترقبه از این سوله ها استفاده شود.

هدف راهبردي از ايجاد اين پايگاه‌ها (سوله ها) مهيا كردن بستر عملياتي و تاكتيكي مناسب براي تحقق اقدامات پيشگيري، آمادگي و مقابله در بحران‌هاي مختلف به ويژه بحران‌هاي طبيعي بزرگ نظير زلزله و به عبارت ديگر تاكتيك ­پذير کردن سيستم مديريت بحران شهری است.

این پایگاه ها با توجه به شرایط می توانند کارکردهای متفاوتی داشته باشند؛ در شرایط عادی بر اساس نیاز هر شهرستانی از این سوله ها استفاده می شود.

اما در هنگام وقوع بحران و شرايط بعد از آن، این سوله ها می توانند دارای کارکردهایی نظیر استقرار ستاد مديريت بحران شهرستانها، وعده گاه حضور نيروهاي امدادي داخلي و خارجي، تجهيز وسايل نجات تيم‌هاي نجات و امداد، ارائه خدمات درماني و بهداشتي، توزيع مواد غذايي و امدادي، پايگاه‌ مراقبت و سنجش، محل انتقال امن شهروندان به محل‌هاي اسكان موقت، اسكان موقت خانواده‌ها به ويژه در بحران‌هاي كوچك و... باشد.

 این سوله ها از طریق اعتبارات دولتی و با دستور سازمان مدیریت بحران احداث می شوند.

طرح تعطیل شده تفرش

عملیات اجرایی سوله چند منظوره مدیریت بحران در تفرش در سال 1390 آغاز شد؛ اما پس از یک سال و انجام اقداماتی نظیر نصب فندانسیون، اسکلت، تیغه چینی و با صرف اعتباری معادل 500 میلیون تومان متوقف شد. تاکنون نیز به دلیل نبود اعتبارات، این طرح جزء طرحهای تعطیل شده در تفرش به شمار می آید.

سوله مدیریت بحران تفرش، نیازمند 700میلیون تومان اعتبار

بنابر اذعان برخی از دست اندرکاران این طرح، برای انجام 45 درصد باقی مانده از اقدامات این طرح، 700 میلیون تومان دیگر اعتبار نیاز است.

این سوله چند منظوره در فضای 1200 مترمربعی در حال ساخت است و شامل سالن، ساختمان اداری دو طبقه، انبارهای امدادی، اتاق کنفرانس، سالن جلسات، اتاق پزشک و... است.

هر چند شنیده می شود که قرار بود پس از اتمام این طرح در تفرش، تجهیزات لازم شامل تجهیزات امدادی، چادرهای امدادی و سایر وسایلی که در زمان بحران نیاز است، از سوی سازمان مدیریت بحران به این سوله واگذار شود، اما با گذشت 5 سال از تعطیلی این طرح، این مسئله هم محقق نشده است. این در حالی است که سوله های مدیریت بحران در بسیاری از شهرستانهای استان مرکزی به اتمام رسیده ولی هنوز این طرح در تفرش به صورت نیمه تمام به حال خود رها شده است.

اگرچه پیگیریهای متعددی از سوی برخی از نهادها مبنی بر تخصیص اعتبارات، انجام شده، اما تاکنون نتیجه مثبتی به همراه نداشته است؛ تعطیلی 5 ساله این طرح نشاندهنده این است که عزم جدی برای تخصیص اعتبارات و اتمام این طرح نیمه کاره در تفرش وجود ندارد.

انتهای پیام/ش

captcha