کشف و ضبط 5000 لیتر سوخت قاچاق در خنداب كشف یک میلیارد ریال کالای قاچاق در شازند تخصیص 120 میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان ولیعصر(عج) اراک/اعتبارات مصوب سفر هیئت دولت به استان کامل محقق نشده است سفیر جمهوری بنین وارد اراک شد+تصاویر برداشت بیش از 17 هزار کیلوگرم گیاه دارویی کتیرا و شیره باریجه در استان مرکزی دوستداران طبیعت محور اراک – فرمهین را از وجود زباله پاکسازی کردند+تصاویر اختصاص 13 میلیارد ریال برای تکمیل فرهنگسرای محلات 36 محوراستان مرکزی در پویش مردمی از زباله پاکسازی می‌شود از راه حل هفت دغدغه روحانی تا مناطق آزاد در بیراهه حسرت 7 ساله قلعه‌نویی/صدرنشین گروه مرگ به دنبال پیروزی/خطر محرومیت بزرگ برای 4 تیم ایرانی
یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
کد خبر: 24613
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
نبود تسهیلات و عدم حمایت مسئولان؛ عمده‌ترین مانع رونق تولید در آشتیان

روستای صنعتی زرنوشه؛ یک مدل اقتصادی موفق/ تولیدکنندگان در این روستا چه می‌گویند؟

روستای زرنوشه یکی از روستاهای توابع آشتیان با دارا بودن کارگاه های تولیدی به عنوان یک روستای صنعتی و یک مدل اقتصادی موفق در صنایع کوچک شناخته می شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سفیرآشتیان؛ شهرستان آشتیان دارای 38 واحد صنعتی متشکل از 14 واحد فعال و در حال تولید و 42 واحد صنعتی روستایی است که 50 درصد آن فعالیت دارند.

روستای زرنوشه یکی از روستاهای توابع آشتیان با دارا بودن کارگاه های تولیدی به عنوان یک روستای صنعتی و یک مدل اقتصادی موفق در صنایع کوچک شناخته می شود.

این روستا از توابع دهستان گرکان شهرستان آشتیان و در 80 کیلومتری اراک قرار دارد که هم زمان با انقلاب اسلامی به سمت صنعتی شدن رفته و واحدهای کوچک تولیدات فلزی در آن ایجاد شده است.

تولیدات کارگاههای صنعتی این شهرستان شامل قطعات دوچرخه، گیره لباس، تجهیزات پرده، نردبان های آلومینیومی و آبکاری است.

کشاورزی دیم زار، کمبود آب و نبودن درآمد از دلایلی است که مردم به صنعت روی آورده اند و بخشی از بازار شهرهای ایران را به تولیدات خود اختصاص داده اند..

اصلی ترین مشکلات صنعت این روستا، سود بالای بانکی، ندادن تسهیلات، کمبود سرمایه در گردش و لزوم ارائه سند ملکی و یا ضامن کارمند برای دریافت وام است.

ایجاد ناحیه صنعتی در این روستا از سوی دولت به کارآفرینان این روستا پیشنهاد شد ولی صاحبان کارگاهها به علت هزینه بالا استقبالی از آن نکرده اند.

سالانه هر کارگاه 20 تن تولید دارد که این میزان روز به روز در حال افزایش است.

علی اصغر قاسمی، دهیار روستای زرنوشه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: 90 نفر به طور مستقیم در این کارگاه ها مشغول به کار هستند و 80 نفر هم به طور غیر مستقیم فعالیت دارند که این رقم با توجه به بازار خرید و فروش و فصل کار متغییر است.

وی با اشاره به توسعه صنعت این روستا بیان کرد: در صورت اعطای تسهیلات کم بهره، وجود شرایط مساعد و بهبود وضعیت اقتصادی در نظر داریم کارگاههای روستا را گسترش دهیم و قطعات جدیدی تولید کنیم.

درآمد کارگاه با وضعیت اقتصادی فعلی متناسب نیست

کاظم اکبری، مدیر کارگاه آبکاری در روستای زرنوشه که 28 سال در این حرفه فعالیت می کند، با اشاره به مشکلات این کارگاه گفت: درآمد این کارگاه با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی پاسخگوی نیاز ما نیست.

وی اضافه کرد: مشکل دیگر نداشتن سرمایه در گردش است که در صورت حل این مشکلات ما می توانیم کارگاه ها را توسعه داده و برای جوانان اشتغال زایی بیشتری انجام دهیم.

مسئولان به صنعت تولید لوازم پرده بی توجه اند

صفرعلی صادقی که در تولید لوازم پرده طلایی و معمولی فعالیت دارد، نیز گفت: در این کارگاه 11 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند و عمده ترین مشکلات این کارگاه بی توجهی مسئولان نسبت به این صنعت و نبودن تسهیلات است.

وی افزود: تولیدات ما به آمل، تهران، مشهد، تبریز و حومه استان مرکزی ارسال می شود.

نرخ بیکاری در روستای زرنوشه صفر است

محمود حسنی، فرماندار آشتیان با اشاره به فعالیت کارگاه های تولیدی زرنوشه گفت: وجود این کارگاه های صنعتی باعث ایجاد اشتغال برای روستاهای هم جوار و حتی برخی اهالی شهرستان کمیجان شده و نرخ بیکاری را در روستای زرنوشه به صفر رسانده است که همین امر سبب شده آمار طلاق، بزهکاری، دزدی و آسیب های اجتماعی به شدت کاهش یابد.

وی با اشاره به گرایش مردم به این صنعت و وارد شدن به این حوزه گفت: این حرفه شغل اجداد مردمان روستا بوده که امروزه با توجه به علاقه مندی جوانان رو به گسترش و توسعه است.

حسنی بحث سرمایه در گردش و بازاریابی سنتی را عمده ترین مشکلات مردمان این روستای صنعتی دانست.

رونق تولید در آشتیان در انتظار تسهیل قوانین بانک های عامل

نصرالله امیدوار، رئیس صنعت، معدن و تجارت آشتیان خبرنگار ما گفت: شهرستان آشتیان در زمینه صنعتی به ویژه صنایع روستایی به نمونه ای موفق از تولید و اشتغال در استان تبدیل شده است.

وی افزود: بخشی از واحدهای صنعتی شهرستان به واسطه در اختیار نداشتن ضامن مورد نظر بانک ها از دریافت تسهیلات محروم شده اند و در انتظار تسهیل قوانین هستند.

امیدوار با اشاره به روستای صنعتی زرنوشه تصریح کرد: این روستا نمونه ای موفق در امر تولید اشتغال است به طوری که حتی یک بیکار ندارد و روند مهاجرت معکوس را رقم زده است و این روستا صاحب 37 کارگاه فلزکاری فعال و جریان اشتغال مطلوب است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت آشتیان بیان کرد: با وجود عملکرد موفق صنایع در آشتیان، مشکلاتی وجود دارد که با کمک مسئولان ارشد شهرستان و ستاد راهبری اقتصادی مقاومتی رصد می شود و اقداماتی در جهت رفع آنها در دست انجام است.

وی افزود: در سال گذشته در حدود هشت میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به صنایع روستایی آشتیان پرداخت شد و برخی نیز برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند اما، با سدی تحت عنوان ضامن سنگین مواجه اند که به طور قطع تامین آن توسط واحدهای صنعتی روستایی ممکن نیست.

امیدوار گفت: بانک ها برای پرداخت تسهیلات کارگاه را به عنوان تضمین قبول نمی کنند و وثیقه ملکی در تهران را می خواهند که تامین آن از عهده یک تولیدکننده روستایی خارج است و برای رونق تولید و اقتصاد پویا و رشد اشتغالزایی لازم است بانک ها حمایت بیشتری از تولیدگران داشته باشند.

رئیس صنعت، معدن و تجارت آشتیان اظهار کرد: روستاهای زرنوشه، کریجان و سیاوشان سه روستای صنعتی شهرستان آشتیان است که کارگاه های تولیدی آن مزیت شهرستان به شمار می روند و باید برای توسعه آنها تلاش بیشتری صورت گیرد.

بانک ها تضامین سنگین برای اعطای تسهیلات طلب می کنند

وی تصریح کرد: سال گذشته در آشتیان برای 218 نفر شغل پایدار همراه با بیمه ایجاد شد که و فعالیت برخی صنایع مانند واحد صنعتی چراغ سازی بیش از 100 شغل مستقیم و اشتغالزایی غیرمستقیم را به دنبال داشته است و با تولیدات خود در سطح استاندارد وارد فضای رقابت پذیری شده است.

امیدوار اظهار کرد: این واحد حتی در مقابل واردات ایستاده و در کنار مشاغل مستقیم زنجیره های تولید را نیز قوت بخشیده و مشاغل خانگی ایجاد کرده است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت آشتیان افزود: برخی کارگاه های روستایی آشتیان نیز وارد عرصه صادرات شده اند به طوری که کارگاه تولید الکل ژلاتینی با پنج مرحله صادرات به عراق ارزآوری برای شهرستان به همراه داشته است و این امر حاصل تهمیدات و حمایت دولت از صنایع روستایی است و باید روند توسعه این حمایت و پرداخت تسهیلات نیز تسهیل شود.

وی سرمایه گذاری افراد را سرمایه گذاری ملی دانست و گفت: در حال حاضر متقاضیان بسیاری برای دریافت تسهیلات مراجعه داشته اند و هشت واحد صنعتی نیز در انتظار دریافت سرمایه در گردش هستند که با ارقام کم به میزان 2 تا 3 میلیارد ریال وارد چرخه تولید می شود اما تاکنون به دلیل تضامین بانکی سنگین در انتظار باقی مانده اند.

امیدوار با تاکید بر اینکه حمایت از تولید و اشتغال کاهش چشمگیر آسیب ها و ناهنجاری ها اجتماعی را به همراه دارد، اظهار کرد: قوانین را می شود برای توسعه صنعت تسهیل کرد چرا که ایجاد اشتغال، تولید مولد و توسعه زنجیره های تولید اقتصاد کشور را متحول می کند و باید از سنگ اندازی ها کاست.

انتهای پیام/ک

captcha