پیاده روی اربعین در مناطق جنوبی ایران+تصاویر جشنواره بادبادک‌ها در الیگودرز برگزار شد+تصویر سفر «سرلشگر باقری» به دمشق و استقبال گرم مقامات سوری پوتین: ناآرامی امروز خاورمیانه، حاصل منفعت‌طلبی برخی قدرت‌هاست/تحریم‌های کنگره علیه روسیه هدف اقتصادی دارد سردار سلامی: مردم نگران نباشند؛ آن‌قدر قدرت‌ داریم که ‌با اطمینان جلوی دشمنان بایستیم چرا می‌گوییم سوت آغاز دور جدید مذاکرات به صدا درآمده/ امر به نشنیدن و سکوت در برابر این صدا با چه هدفی صورت می‌گیرد؟! وقتی مشاور حسن روحانی از پاسخ مخاطبان درباره عملکرد سعید جلیلی برآشفته می شود/ حسام الدین آشنا مخاطبان را « عده ای کامنت گذار حرفه ای» نامید تدبیر سردار سلیمانی باعث کنار کشیدن ترامپ از کردستان عراق شد تقدیر سرلشکر جعفری از همدلی و همراهی صمیمانه مردم و مسئولین با سپاه در برابر تهاجم روانی هیات حاکمه آمریکا چرا شورای امنیت ملی تصمیم به حصر گرفت؟ آیا محدودیت جدید برای خاتمی اعمال شده؟
جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۰
کد خبر: 24483
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲
دانش آموز نخبه ساوجی از ایده خود می گوید؛

اختراع پانسمان پلیمری برای سوختگی‌های درجه دو و سه/رهایش دارو؛ برتری این اختراع نسبت به نمونه خارجی

دو دانش آموزساوجی تواسنتند پانسمان جدیدی را اختراع کنند که برای سوختگی هایی که به کلی پوست از بین رفته است، کاربرد دارد. این ایده علاوه بر ثبت در حال گذر از مراحل آزمایش حیوانی و رسیدن به مرحله انسانی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از نارخبر، یکی از موتورهای محرک اقتصاد هر کشوری، تولیدات علمی هستند، اما تولیداتی که با سلامت جان آدمی سروکار دارد می تواند نه تنها الگوی اقتصاد مقاومتی بلکه فراتر از آن به عنوان یک کالای صادراتی غیر قابل تحریم محسوب شوند.

برگزاری مسابقات علمی سراسری و بین المللی از راهکارهای شناسایی نخبگان علمی و سرمایه ذهنی هر جامعه و جذب آنها در مراکز آموزشی پیشرفته برای آینده سازی کشور هستند.

گفتگویی اختصاصی با یک دانش آموز نخبه ساوجی داشتیم تا با یکی از آینده سازان کشور بیشتر آشنا بشویم.

این نخبه ساوجی امتیاز اختراع گرانبهایش را که می تواند جان بسیاری از مصدومان سوانح به ویژه کودکان را نجات دهد، متعلق به ایران می داند و معتقد است منافع شخصی اهميت خيلی كمی نسبت به درد و جان مردم كشورمان دارد.

با سلام، به عنوان اولین سوال خودتان را معرفی کنید؟

سلام، مليكا حق گو ١٦ساله اهل ساوه هستم که در حال حاضر دانش آموز فرزانگان ٧ تهران هستم.

درمورد اختراع خودتان و مقام کسب شده توضیح بدهید؟

ما پانسمان جديدی را ساختيم تا برای بيماران مبتلا به سوختگي درجه دو و سه استفاده شود. سوختگی هایی كه در آن کل پوست یا قسمت قابل توجهی از آن از بين رفته است، این پانسمان جدید توانست مقام اول را در جشنواره بین المللی پروژه های دانش آموزی در دانشگاه بین المللی شهید بهشتی کسب کند و این ایده علاوه بر ثبت در حال گذر از مراحل آزمایش حیوانی و رسیدن به مرحله انسانی است.

این پانسمان چه تفاوتی با دیگر پانسمان ها دارد؟

اين پانسمان برخلاف پانسمان های قديمی هنگام تعويض، درد و خونريزی دوباره را به دنبال ندارد و محل زخم را مرطوب نگه می دارد. علاوه بر آن خاصيت رهايش دارو نيز از ويژگی های خاص اين زخم پوش است.

چطور این ایده به ذهنتان رسید؟

اين ايده با توجه به مشكلات زياد اين دسته از بيماران كه در اطرافمان بود، به ذهنمان رسید و با كمك استادمان دكتر دائمی این ايده را تا فاز اجرایی پیش بردیم.

پانسمان جدید

آیا این پانسمان نمونه خارجی دارد؟

ما از دو نوع پليمر در این پانسمان استفاده كرده ايم در حالیکه در نمونه خارجی، زخم پوش های جدا جدا از اين پليمر ها وجود دارد، اما ما قابليت ها را ارتقا داديم و قابليت ويژه رهايش دارو را نيز به این نمونه اضافه كرديم.

چقدر وقت و هزینه برای این اختراع گذاشتید؟

با حمايت های بی دريغ دكتر دائمی و پژوهشگاه معتبر رويان، تقريبا يك سال وقت صرف شد که بيش از ١٤ ميليون تومان تاكنون برای اين پروژه هزینه شده است.

تیم دانش آموزی شما چند نفره بود و برای آینده تحصیلی و ادامه کار پژوهش چه برنامه دارید؟

اين پروژه دست رنج من و دوستم مهتاب عباسی است. من در مدرسه فرزانگان تهران فعلا مشغول به تحصيل هستم.  اين پروژه نيز با ما بزرگ شده و تحقيقاتمان همچنان ادامه دارد، تمام تلاشم را می كنم كه بتوانم در دانشگاه شهيد بهشتی و در رشته پزشكی ادامه تحصيل دهم.

عنوان برتر مسابقات علمی دختر ساوجی حقگو

چه عواملی را در موفقیت خود دخیل می دانید؟

عوامل زيادی در موفقیت ما دخیل بودند. اول كمك و ياری هميشگی خدا و سپس حمايت های بی دريغ خانواده بخصوص دعا های مادرم و خانواده مادرم در تك تك لحظات و سپس همكاری بي بديل دوست عزيزم در سختی و راحتی های اين پروژه.

این پانسمان چه زمانی وارد بازار محصولات درمانی می شود؟ چه درخواستی از مسئولان دارید؟

به امید خداوند منتظر جواب آزمايشات روی گونه های حيوانی مختلف هستيم و فاز بعدی ارتقا پروژه براي بيماران خاص است، از مسئولان هم حمايت پروانه ای برای تولید را نيازمند هستیم.

به اميد خدا در حال حاضر مرحله استانی و ان شالله كشوری خوارزمی را در پيش رو داريم.

ملیکا حقگو نخبه ساوجی

اگر روزی با پیشنهاد داخلی وخارجی برای سرمایه گذاری مواجه شوید ولی مزایای طرف خارجی کمی بیشتر باشد، چه تصمیمی می گیرید؟

ما از ابتدا اين پروژه را تقديم كودكانی كرده ايم كه در بيمارستان سوانح و سوختگی درد می كشند و حتی جان خود را از دست می دهند، صد در صد اين پروژه و فوايد و كمك هايش متعلق به كشور عزيزمان است و عقيده تيم ما اين است كه منافع شخصی اهميت خيلی كمی نسبت به درد و جان مردم كشورمان دارد.

سخن آخر؟

اميدوارم بتوانم ذره ای از زحمات عزيزانم را که ما را یاری دادند، جبران كنم.

لوح و جام عنوان برتر ملیکا حقگو نخبه ساوجی

ملیکا حقگو نخبه ساوجی

انتهای پیام/ک

captcha