آیا آمریکا به جنگ ایران خواهد رفت؟ ماجرای تخریب ویلای رحمانی فضلی/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی کذب محض است شکست ناباورانه ایران مقابل ژاپن در یک بازی پراشتباه نشست فراکسیون امید درباره کاندیداتوری عارف برای رقابت با لاریجانی بی‌نتیجه ماند افطاری در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) نقوش شکارگاه در کاخ گلستان کارتون/ تعطیلی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کلید حل مشکلات کشور مدیریت جهادی است/ جهادگران موانع را سدی در راه خدمت رسانی‌ها نبینند زورخانه صاحب الزمان یزد تعطیلی مهم ترین مرکز مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور/ 244 روز گذشت؛ قول جهانگیری برای برگزاری مجدد جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بی نتیجه ماند
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۱
کد خبر: 24254
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
شلاق بی تدبیری بر تنه کشاورزی

موج بی قانونی،وعده های بر‌ زمین مانده و امیدهایی که نا امید می شوند

درحالی که کشاورزان بهای محصول سال گذشته خود را دریافت نکرده اند و محصول سال جدید در آستانه ی به بار نشستن است،بانک ها با سود های نجومی از یک طرف و برخی مدیران ناکارآمد از طرف دیگر به تنه کشاورزی شلاق می زنند و در آن طرف میدان برخی هم نرخ رشد، تورم و اشتغال را آمارسازی می کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ استان مرکزی و بخصوص شهرستان خنداب یکی از بی نظیرترین ظرفیت ها را در تولید محصولات باغی دارد. انگور به عنوان کشت غالب در بین محصولات باغی منطقه یکی از اصلی ترین منابع تامین معیشت کشاورزان به شمار می رود.

یکی از فرآورده های حاصله از انگور، کشمش است که در داخل ایران و سطح کشورهای همسایه و اروپایی مشتری قابل توجهی دارد و یکی از محصولات صادراتی با ارزآوری مناسب به حساب می آید.

01-1170x503

متاسفانه در سالیان اخیر نگاه حمایتی دولت به این محصول و به طور کلی کشاورزی تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

طبق قانون مجلس شورای اسلامی محصول کشمش نیز مانند گندم و تعدادی محصول دیگر باید توسط دولت خرید تضمینی شود و کشاورزان چنانچه نتوانستند محصول خود را در بازار به فروش برسانند خیالشان راحت باشد که دولت به قیمت مناسب محصول آنها را خرید خواهد کرد. با این حال، معاون وزیر جهاد کشاورزی حدود یک سال پیش اعلام کرد که در سال 95 فرآورده ی کشمش از کشاورزان خرید تضمینی خواهد شد.

اما متاسفانه مسئولان مربوطه نه تنها این کار را انجام ندادند بلکه بعد از گذشت چندماه از فصل برداشت و بعد از آنکه دلالان دارایی کشاورزان را به تاراج بردند، دولت تدبیر و امید یادش افتاد که خرید تضمینی هم باید صورت بگیرد و قیمتی را برای کشمش اعلام کردند که این قیمت ۲۰۰۰ تومان کمتر از قیمت تمام شده برای کشاورزان و باغداران بود و این در حالی بود که همین محصول دوسال قبل به قیمت ۳۰ درصد بالاتر از قیمت مصوب امسال خریداری شده بود. 

بازشدن پای کشمش به جلسات هیئت دولت

این شیوه ی نگاه به کشاورزی و تحت فشار قرارگرفتن وضعیت معیشتی کشاورزان باعث اعتراضات گسترده و فراوان از سوی باغداران شد و همین امر باعث شد که با پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی پای محصول کشمش باغداران به جلسات هیئت دولت باز شود.

54

در یکی از این پیگیری ها، 150 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص ریز هزینه‌های تولید انگور و کشمش در یک هکتار باغ در سال ۹۴ – ۹۵ خطاب به رئیس جمهور بیانیه ای را صادر و قرائت کردند.

این پیگیری ها از سوی نمایندگان مجلس و کشاورزان همچنان ادامه داشت اما هیچ حرکت امیدوار کننده ای از سوی دولت برای بهبود وضع معیشت کشاورزان صورت نگرفت.

همه ی مسئولان قول اجرایی شدن قانون روی زمین مانده ی خرید تضمینی کشمش را بارها دادند اما آنچه امروز در عرصه ی عمل نصیب کشاورزان شده است رنگ و بویی از خدمت به کشاورزان ندارد.

اینجای کار بود که بیش از صد نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور خواسته های باغداران را بیان کردند.

new-microsoft-publisher-document-2

شنیده ها حکایت از سنگ اندازی یکی از مسئولان ارشد اجرایی کشور در برابر خرید تضمینی کشمش دارشت، لذا در همین راستا علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با جمع آوری  ۱۰۰ امضا از نمایندگان مجلس نامه ای را برای رئیس دولت یازدهم پیرامون مشکلات خرید کشمش ارسال کرد.

در بخشی از این نامه آمده است با توجه به اهیمت شایان محصول کشمش در درآمد باغداران  و نقش این محصول در تولید و صادرات کشور نیاز است که هر چه سریعتر با قیمت گذاری مناسب خرید این محصول را به صورت تضمینی از کشاورزان شروع کنید.

   برای مشاهده ی متن و اسامی نمایندگان امضا کننده نامه به رئیس جمهور اینجا کلیک کنید.

۱۰۰namayandehhhhh

capture

میدان باز برای یکه تازی دلالان؛

قولهای برزمین مانده مسئولان و زحمات به تاراج رفته کشاورزان

بعد از آنکه مسئولان کشوری از ماه ها پیش قول خرید تضمینی کشمش را دادند و بعدها مسئولان استانی از هفته ها پیش قول خرید کشمش به صورت تضمینی را تایید کردند لذا بارقه های امید در بین انگورداران خندابی تقویت شد و  کشاورزان در انتظار این بودند که قانون روی زمین مانده خرید تضمینی کشمش بالاخره بعد از سال ها در استان مرکزی اجرا خواهد شد و شاید اوضاع، با باز شدن گره ی تقدیرشان از جریان دلال بازی رو به بهبود بردارد. اما هفته ها از نامه نگاری نمایندگان مجلس می گذرد و قول های پوچ و پوشالی پشت سر هم ردیف شده ی مسئولان می گذرد و دلال ها میدان یکه تازی را بیش از پیش باز تر می بینند.

57357207

امید کشاورزان به پرداخت یارانه ناچیز کشمش

بعد از کش و قوس های فراوان و اعتراضات باغداران، دولت در جلسه ی مورخ 19دی ماه، تصمیم گرفت میزان 500تومان به ازای هر کیلو کشمش به کشاورزان یارانه پرداخت کند. در این جلسه هیات وزیران به ریاست حسن روحانی  در روز یکشنبه مورخ ۱۹دی ماه ۹۵ برگزار شد و هیات وزیران در این جلسه مقرر کردند که به منظور حمایت از باغداران تولیدکننده کشمش و حفظ سهم صادرات آن در بازارهای جهانی، به تمامی باغداران تولید کننده محصول، به ازای هر کیلوگرم ۵۰۰۰ ریال یارانه پرداخت کند.

اگر چه این مبلغ ناچیز 500تومان در هرکیلو با قیمت واقعی فاصله ی فراوانی داشته و به هیچ وجه تامین کننده ی هزینه های سنگین تولیدی کشاورزان نبود، اما در هر صورت می توانست مرهمی کمرنگ بر زخم های گسترده ی کشاورزان در دولت تدبیر و امید باشد.

علیرضا جلالوندی مدیرکل تعاون روستایی استان مرکزی در همین راستا در گفتگو با خبرنگار ما گفت: میزان یارانه ای که دولت برای پرداخت به استان مرکزی متعهد شده است معادل 23هزار و 800 تن است که به ازای هر کیلو مبلغ 500تومان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: کل میزان کشمش ثبت شده در سامانه سازمان تعاون روستایی استان در سال ۹۵ به مقدار ۲۳ هزار و ۸۰۰ تن بوده است که مقدار ۲۱ هزار و ۷۰۰ تن مربوط به شهرستان خنداب و مابقی مربوط به شهرستان‌های اراک، کمیجان و شازند است.  

635132416018306827

عید بدون عیدی کشاورزان

از تصویب این قانون هفته ها می گذرد و کشاورزان شب عید را با سختی های فراوان و دلی پر خون از ناملایمتی های مدیران  سپری می کنند.

روزها یکی پس از هم به ایام انتخابات نزدیک می شد و اعتراض کشاورزان بیشتر در محافل و فضای مجازی به گوش می رسید. با اینکه نزدیک 5ماه از قول دولت برای پرداخت مبلغ ناچیز یارانه ی کشمش می گذشت اما خبری از پرداخت نبود.

انتخابات؛ و خبر واریز 25 درصد یارانه کشمش برای برخی کشاورزان

در هفته ی منتهی به انتخابات ناگهان خبری در صدر اخبار رسانه های استان قرار گرفت که 25 درصد یارانه ی کشمش باغداران واریز شد. البته این یارانه 25درصدی نیز شامل حال همه باغداران نمی شد.

به نظر بسیاری از کشاورزان ، واریز 25درصد از مبلغ یک یارانه ی ناچیز، آن هم بعد از 5 ماه تاخیر عملاً مشکل خاصی از دردهای انبوه کشاورزان درمان نمی کند و این حرکت های مقطعی چیزی جز سرپوش گذاشتن بر سوء مدیریت گسترده در بخش کشاورزی از سوی دولت تدبیر و امید را حکایت نمی کند.

در هر صورت این اقدام پوپولیستی سیاست مداران تدبیر و امید در آستانه ی انتخابات، با نتیجه ای کاملاً متضاد از سوی کشاورزان در پای صندوق های رای پاسخ داده شد و کشاورزان نشان دادند که اسیر صحنه آرایی های بیهوده نخواهند شد.

با همه ی این تفاسیر بیش از 8 ماه از برداشت محصول کشمش کشاورزان می گذرد و محصول سال جدید در آستانه ی به بار نشستن است و معلوم نیست تا کی قرار است کشاورزان با این شیوه ی مدیریتی برای دریافت نصف و نیمه ی مطالبات خود معطل بمانند.

صدور مجوز پرداخت یارانه دولت و پولی که به دست کشاورزان نمی رسد

چطور می شود که جلسه ی هیئت وزیران مجوز پرداخت یارانه (هر چند یک مبلغ ناچیز) را صادر می کند و بعدها میزان 23هزار و 800 تن سهمیه پرداخت یارانه برای استان مرکزی از سوی دستگاه های مربوطه تایید می شود اما بعد از گذشت چند ماه خبری از پرداخت مطالبات کشاورزان نمی شود؟ پاسخ به این سوال که تا کی قرار است این شیوه حمایت، از سوی مدیران ناکارآمد به کشاورزان ادامه داشته باشد، همچنان بی پاسخ باقی می ماند.

موج بی قانونی و تیری که بر پیکر کشاورزی می خورد

این گوشه ای از بی مهری های صورت گرفته به کشاورزان است که به تصویر کشیده شد. به عرصه ی کشاورزی از هر زاویه ای که نگاه شود بی قانونی موج می زند. اگر از مرحله ی پیش از کاشت تا مرحله ی بعد از برداشت محصولات کشاورزی را در نظر بگیریم شاهد آن هستیم آن چیزی که مسئولان از آن تحت عنوان حمایت از کشاورزی یاد می کنند تیری است بر پیکره ی بخش کشاورزی و کشاورزان رنج کشیده.

IMG_0978

در خرید شیر تولیدی دامداران ، بیمه ی محصولات کشاورزی ، خدمات حمایتی از کشاورزان ، زمان اعلام قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی ، نحوه ی قیمت گذاری محصولات و موارد بسیار دیگر به فراوانی می توان ظلم های آشکار صورت گرفته به کشاورزان عزیز را مشاهده کرد.

افتخار آفرینی کشاورزان در خودکفایی تولید گندم و شلاق مدیران ناکارآمد بر پیکره کشاورزی

در سالی که گذشت علی رغم تمام بی مهری هایی که به کشاورزان شد، کشاورزان با تولید کم نظیر گندم رکورد زدند و مهر خودکفایی را بر پیشانی افتخارات ایران اسلامی ثبت کردند. اما متاسفانه روند قیمت گذاری گندم برای سال جدید ثابت کرد که گویا مسئولان علاقه ی چندانی برای ادامه ی روند خودکفایی ندارند.

قیمت تضمینی که دولت برای خرید گندم سال جدید اعلام کرده  ۱۳۰۰ تومان است و این یعنی قیمت گندم برای کشاورزان فقط دو درصد افزایش پیدا کرده است و چطور می شود که کشاورز باید وام هایی با سود۲۴ درصد دریافت کند و از آن طرف محصولش فقط دو درصد رشد قیمت داشته باشد؟  این کجای عدالت و اعتدال تعریف می شود.

بانک ها با سود های نجومی از یک طرف و  برخی مدیران ناکارآمد از طرف دیگر به تنه کشاورزی شلاق میزنند و در آن طرف میدان آقایان نرخ رشد و تورم و اشتغال را آمارسازی می کنند.

انتهای پیام/ش

captcha