مردم عراق با تظاهرات میلیونی شجاعانه در مقابل آمریکایی ها ایستادند/ دو راه پیش روی آمریکایی هاست؛ خروج اختیاری یا با تابوت کدخدایی: ۸۰ تن از نمایندگان ردصلاحیت شده با اعضای شورای نگهبان دیدار کردند ماجرای عجیب مصوبه «هیئت دولت» درباره عدم همکاری با بازرسی کل کشور خوانشی از «مهدی بازرگان» به مثابه پدیده‌ای تاریخی ناگفته‌های پسر امین حیایی درباره بازیگری/ دارا حیایی:از موقعیت پدرم سوء استفاده نمی‌کنم سیف در گفتگو با دانشجو: وزارت علوم بیش از ۸۰۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت در دست اجرا دارد / افزایش حجم پیمان‌نامه‌ها در افق ۱۴۰۴ چرا انصارالله نمی‌تواند عامل حملات موشکی و پهپادی به پادگان «الاستقبال» باشد؟ / تسویه حساب امارات با مزدوران خاندان آل سعود در استان مأرب یمن + نقشه میدانی و عکس صفر تا صد علم مدیریت/ چرا انقلاب صنعتی در ایران تحقق پیدا نکرد؟ بیوتروریسم آمریکا؛ آیا کرونا « ویروس ناشناخته» است؟ واکنش سناتور دموکرات به پنهان‌کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایران
شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
کد خبر: 207
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی اراک:

نقشه عملیاتی تحقق اقتصاد مقاومتی در مدیریت شهری اراک تدوین شد

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی اراک از تدوین نقشه عملیاتی تحقق اقتصاد مقاومتی در شهرداری اراک خبر داد.
به گزارش دیار آفتاب ؛ علیرضا فقیهی رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی کلانشهر اراک در گفتگو با اراک امروز گفت: اقتصاد مقاومتی در عرصه مدیریت شهری دارای دو رویکرد می تواند باشد؛ رویکرد اول به دنبال مقاوم سازی اقتصاد شهرداری در مقابل تکانه های اقتصادی کلان کشور است مثل افزایش هزینه های حاصل از هدفمندی یارانه ها یا افزایش قیمت ارز به دلیل سیاستهای دولت و … در این رویکرد شهرداری ها فقط باید به دنبال افزایش منابع درآمدی بوده و خود را در مقابل بحران های مالی کشور بیمه کنند.

فقیهی دومین رویکرد اقتصاد مقاومتی در عرصه مدیریت شهری را این گونه تشریح کرد: رویکرد دوم، مسئولیت محور است و شهرداری ها خود را جدا از دولت و مجموعه حکومت در نظر نگرفته و تا آنجا که ممکن است در جهت اجرایی شدن هر کدام از سیاست های ابلاغی تلاش می کنند.

وی اظهار کرد: مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی کلانشهر اراک با مبنا قرار دادن رویکرد دوم ، اقدامات اجرایی و نقشه عملیاتی را متناسب با مأموریت شهرداری در راستای تحقق سیاستهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی تعریف کرده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های کلانشهر اراک بیان کرد: نقشه عملیاتی پیش رو شامل ۵۶ اقدام اجرایی متناسب با ۹ سیاست از مجموع  سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی است که به تدوین اقداماتی مفید و مطلوب با ضمانت اجرایی بالا می پردازد.

فقیهی ادامه داد: در تدوین اقدامات اجرایی اقتصاد مقاومتی در حوزه شهری، پرهیز از کلی گویی و بهره گیری از صاحبنظران و کارشناسان اجرایی در کنار منابع علمی از الزامات مورد توجه بوده است.

وی افزود: سعی شده است از مواردی که تحقق آنها به سازوکارهای قانونی جدید نیاز دارد پرهیز شود و به سراغ موارد مشخص و معینی مانند برنامه ریزی و بودجه ریزی عملیاتی، مهندسی ارزش و تفکیک زباله از مبدأ رفته ایم تا در اجرایی کردن آنها در شرایط فعلی منع قانونی وجود نداشته باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های کلانشهر اراک خاطر نشان کرد: نقشه عملیاتی تحقق اقتصاد مقاومتی در شهرداری اراک پس از تدوین در اختیار کمیسیونهای مختلف شهرداری و شورای شهر قرار گرفته است و به سازمانهای تابعه شهرداری نیز ارسال شده است.

۹ سیاستهای متناسب با مأموریت شهرداری از مجموع سیاستهای اقتصاد مقاومتی به شرح زیر است:

۱ – تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط.

۲ – پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه.

۳- محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استانها و به کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق کشور.

۸- مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری در تولید.

۱۶- صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضرور و هزینه‌های زاید.

۱۷- اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی.

۱۹- شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … .

۲۰- تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته در این زمینه.

۲۱- تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن بویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی.

انتهای پیام/

captcha